Skalky skřítků

Skalky skřítků

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

540 m n. m.

Popis

Ve strmé skále nad Dubinou na západním okraji Doupovských hor se nachází několik desítek tajuplných jeskyněk.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Ve strmé skále nad Dubinou na západním okraji Doupovských hor se nachází několik desítek tajuplných jeskyněk.

  Skalky skřítků

  Dříve sloužily jako obydlí, jehož obyvatelé střežili velký poklad. S lidmi z blízkého okolí vycházeli velice dobře a za trošku jídla jim i pomáhali. Těmi mírumilovnými a pomáhajícími obyvateli byli skřítci.

  skřítek

  Časem však sedláci začali být čím dál více lakomí a jídlo si raději nechávali pro sebe. Proto se skřítci rozhodli z tohoto kraje navždy odejít. Král skřítků poprosil převozníka v Dubině, jestli by všechny skřítky nepřevezl přes řeku Ohři na druhý břeh. Převozník souhlasil a celý den převážel neviditelné skřítky. Za to ho král skřítků odměnil zlatem a zeptal se ho, jestli chce být poslední, který spatří národ skřítků. Převozník byl samozřejmě zvědavý, kolik skřítků za celý den převezl. Král tedy zvolal „klobouky dolu“ a před převozníkem se najednou objevilo tisíce skřítků. Zamávali mu a vydali se směrem ke Krušným horám. Od té doby na ně již nikdo tady nenarazil.

  Skalky skřítků

  To pravý pověst o místu zvaném Skalky skřítků. To místo existuje a tak jsme byli velice zvědaví, jak to tam dnes vypadá a zda se tam třeba nějaký skřítek přeci jenom nevrátil.

  cestou na Skalky skřítků

  V obci Dubina u obchodu s potravinami necháváme na parkovišti auto a vydáváme se po červené značce.

  obec Dubina

  U myslivny je rozcestník Pod skalkami skřítků, kde si lze přečíst o odchodu skřítků z tohoto kraje.

  myslivna na cestě ke Skalkám skřítků

  Odtud už pokračujeme po žlutě značené cestě. Vstupujeme do Vojenského újezdu Hradiště a stoupáme lesem vzhůru na Švédlův vrch.

  na cestě ke Skalkám skřítků

  Cestou nechybí ani pěkný výhled do krajiny.

  na cestě ke Skalkám skřítků

  Prvním znamením, že jsme už blízko cíle je cedulka oznamující začátek národní přírodní památky Skalky skřítků. Ta byla vyhlášena v roce 1979 a zabírá plochu 11,64ha.

  na cestě ke Skalkám skřítků

  Přicházíme ke kamenným schůdkům, které nás zavádí přímo ke Skalkám skřítků.

  Skalky skřítků

  Skalky skřítků je trošku zavádějící název, neboť se jedná spíše o souvislý geologický útvar, třetihorní sopečnou vyvřelinu. V ní jsou ve dvou patrech válcovité dutiny o průměru od několika centimetrů až do 1,5 metrů.

  Skalky skřítků

  Hloubka některých otvorů dosahuje až 5 metrů.

  Skalky skřítků

  Vedle skály vede úzká pěšinka, pod níž je velice strmý svah, takže je nutné dát při prohlídce a zvláště při focení velký pozor. Sami jsme se nechtěně vyzkoušeli nekontrolovatelný pád během vteřiny o 10 metrů níže.

  Skalky skřítků

  O vzniku skalních jeskyněk a dutin existují tři teorie. Jedna se domnívá, že vznikly plynnými erupcemi v proudu lávy a pak byly dotvořeny vodní erozí.

  toto nejsou skřítkové..

  Druhá vysvětluje vznik jeskyněk vlivem selektivního zvětrávání méně odolných brekcií v sopečných turfech.

  Skalky skřítků

  Poslední hovoří o vzniku dutin vyvětráním kmenů, větví a rostlinných zbytků uzavřených ve vulkanických sedimentech během erupce.

  Skalky skřítků

  Ani vědci a odborníci tedy přesně nevědí. A co když si ty jeskyňky opravdu vykutali sami skřítkové a my jen nejsme ochotni si to připustit. Bláznivá teorie? Když budete přímo na místě, a budete mít pocit, že tam nejste sami, třeba názor změníte a začnete věřit...Co říkáte na tento nepřirozeně vyčnívající kámen. Není to zkamenělá hlava některého ze skřítků?

  že by zkamenělý skřítek?

  A pro ty, kdo se bojí, že by zabloudili a padli do rukou skřítků, je tady mapička.

  mapka oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Šemnická skála – přírodní památka

  Šemnická skála – přírodní památka

  Šemnická skála se nachází na Karlovarsku mezi obcemi Andělská hora a Šemnice. Je výraznou dominantou krajiny v nejseverovýchodnějším výběžku chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je přírodní památkou.

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Vrch Lesný se nachází nad Lázněmi Kynžvart na území Kynžvartské pahorkatiny a je tak se svými 983 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Slavkovského lesa. Je současně nejvyšším bodem v okresu Cheb.

  Sadová kolonáda (Karlovy Vary)

  Sadová kolonáda (Karlovy Vary)

  Unikátní litinová kolonáda se nachází ve Dvořákových sadech nedaleko hotelu Thermal.

  Cheb – Krajinka III.

  Cheb – Krajinka III.

  Část parku, pracovně nazvaná jako Krajinka III., je poněkud vzdálena od prvních dvou částí. Prakticky sousedí s Brandlovou ulicí. Nabízí procházku lesoparkem pěšinami, které vedou k dětskému koutu s prolézačkami a skluzavkami.

  hrad Neuberk (Neuberg)

  hrad Neuberk (Neuberg)

  Nejstarší památkou Ašského výběžku jsou pozůstatky hradu Neuberk...