Děkanský kostel v Mostě

Děkanský kostel v Mostě

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Popis

Slavný přesun Děkanského kostela na kolečkách o 841m se dostal i do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Most bylo královské město, ve kterém stála již v polovině 13.století raně gotická bazilika. Roku 1515 však stihl město ničivý požár a bazilika byla zničena.

  Děkanský kostel v Mostě

  Už dva roky poté začala na stejném místě výstavba nového svatostánku. Jeho obnova byla svěřena architektu Jakubu Heilmannovi ze Schweinfurtu. Z jeho návrhu vznikl kostel s velkým halovým trojlodím, s pětiboce uzavřeným presbytářem, s předsíní na severní straně a v hlavním průčelí s hranolovitou věží. Vysvěcen byl v roce 1594 pražským arcibiskupem Zbyňkem Berkou z Dubé.

  Děkanský kostel v Mostě

  Kvůli těžbě uhlí v severočeské oblasti už zanikla nejedna obec. V roce 1964 došlo i na kdysi královské město Most. Velké zásoby uhlí pod tímto městem vedlo k nařízení demolice staré zástavby a jako protiváhu současnou výstavbu nového sídliště jižně od města.

  Děkanský kostel v Mostě

  Ve staré části se ale také nacházel děkanský kostel, zdejší jedinečná architektonická památka.

  Děkanský kostel v Mostě

  Na doporučení Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody vydala československá vláda 18.11.1964 nařízení Děkanský kostel zachránit. Zřejmě toto nařízení zajistilo pozdější proslavení kostela po celém světě.

  Děkanský kostel v Mostě

  Bylo navrženo několik variant jakým způsobem kostel zachránit. Od úplného rozebrání a znovupostavení na jiném místě, přes ponechání ho na místě na pilířích uhelného sloje. Nakonec zvítězilo řešení přesunutí celého kostela vcelku na jiné místo.

  Děkanský kostel v Mostě

  Kostel byl vyztužen ocelovou konstrukcí , odmontovalo se z něj, co se dalo a 30.září 1975 začal přesun kostela na kolečkách. Posouval se po 4 kolejích průměrnou rychlostí 2,16cm za minutu. Pomocí hydraulických válců byl zezadu tlačen a zepředu naopak přibrzďován. Kvůli různým nerovnostem terénu kontrolovaly pohyb kostela elektronická čidla a vodováhy. Na své nynější místo „dojel“ 27.října 1977 a urazil přitom dráhu 841m.

  Děkanský kostel v Mostě

  Poté byl postaven na nové základy a ještě celých 13let poté na něm probíhaly restaurátorské práce. V roce 2010 se děkanský kostel stal národní kulturní památkou.

  Děkanský kostel v Mostě

  Přesun kostela se dostal i do zlaté knihy Guinesových rekordů tisíciletí jako přesun nejtěžšího předmětu po kolejích.

  Děkanský kostel v Mostě

  Spolu s nedalekým hradem Hněvín vytváří hlavní dominantu města Most. V současné době je přístupný veřejnosti a konají se v něm i různé hudební koncerty.

  Děkanský kostel v Mostě

  Podél zdi ohraničující pozemek kostela stojí 7 alegorických soch ctností a sv.Františka z Assisi z doby kolem roku 1770 od sochaře Karla Waitzmanna, pocházející z výzdoby minoritského kláštera ve starém Mostě.

  u Děkanského kostela v Mostě

  V parčíku u kostela je také vystavený raně barokní portál z 1.čtvrtiny 17.století pocházející z jižního průčelí kostela sv.Václava taktéž ze starého Mostu.

  u Děkanského kostela v Mostě

  Jen kousek od kostela se nachází před demolicí zachráněné sousoší sv. Jana Nepomuckého s plastikami českých patronů.

  u Děkanského kostela v Mostě

  A pokud by se chtěl někdo podívat naživo, jak se Děkanský kostel stěhoval, zde dáváme odkaz:

  http://www.youtube.com/watch?v=J6K_GucGTg8

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Karlovy Vary – kamenný viadukt v Doubí

  Kamenný klenbový železniční most se nachází ve svahu nad karlovarskou městskou částí Doubí. Cca 200 m ve směru do koncové stanice Karlovy Vary – dolní nádraží je vlaková zastávka s železničním přejezdem.

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Krušné hory – rozhledna Jeřabina

  Jeřabina je rozhledna na menší stejnojmenné vyvýšenině (německy Haselstein) 788 m n.m. v Krušných horách asi 7 km severně od města Litvínov. Rozhledna se nachází zhruba 200 metrů vpravo od silnice III/2543 Křížatky – Mníšek.

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Karlovy Vary – Goethova rozhledna

  Východně od centra Karlových Varů a severovýchodně od jeho lázeňské čtvrti na návrší Hůrky stojí zajímavý objekt – Goethova rozhledna. V současné době objekt chátrá a je veřejnosti nepřístupný.

  Městská věž v Jirkově

  Městská věž v Jirkově

  Městská věž stojí v historické části města u kostela sv. Jiljí. Je vysoká 29 metrů, má 6 podlaží. V předposledním podlaží je zvonice, poslední podlaží je vyhlídkové, které poskytuje kruhový výhled.

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Chlumec – kostel sv. Havla

  Kostel sv. Havla stojí na náměstí v centru města Chlumce, a to na místě bývalého gotického kostela gotického chrámu zasvěceného sv. Gothardu z počátku 14. století. Kostel je zajímavý svojí architekturou a úpravou vnějších zdí kněžiště.