pomník Adalberta Stiftera

pomník Adalberta Stiftera

Kategorie

Ostatní

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Volary

Nadmořská výška

1311 m n. m.

Popis

Pomník Adalberta Stiftera se nachází na vrcholu jezerní stěny Plešného jezera v nadmořské výšce 1311m.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pomník Adalberta Stiftera se nachází na vrcholu jezerní stěny Plešného jezera v nadmořské výšce 1311m. Už ta výška naznačuje, že přístup k pomníku nebude tak jednoduchý.

  pomník Adalberta Stiftera

  Snadnější přístup k němu je z německé strany od Trojstoličníku přes Trojmezí a Plechý.

  cestou kolem vrcholu Plechý

  Z české strany lze přijít z Nové Pece nebo z od Jeleních vrchů, v obou případech se ale připravte na pořádnou túru. A asi je jedno zda k pomníku půjdete kolem Plešného jezera po žluté přes Plechý, což je nejvyšší hora české strany Šumavy.

  Plešné jezero

  Nebo přímo přes Plešné jezero a následně zážitkovou stezku „Duch lesa“, na jejímž konci pomník Adalberta Stiftera stojí.

  zážitková stezka Duch pralesa

  Adalbert Stifter byl německy píšící spisovatel, malíř, pedagog z nedaleké Horní Plané. Často kritizoval špatné soužití Čechů a Němců. Některá svá díla věnoval českému národu a byl označován za „básníka Šumavy“. Po jeho smrti v roce 1868 se začalo mluvit o vybudování pomníku. Nejvíce se o to zasadil frymburský rodák Jordán Kajetán Markus. Díky jeho úsilí a veřejné sbírce mohla v květnu 1876 začít stavba pomníku.

  Adalbert Stifter
  foto: zdroj Google

  Jako místo byl vybrán vrchol jezerní stěny nad Plešným jezerem. Na práci bylo najato 5 kameníků z Jeleních vrchů, kteří si v místě stavby postavili srub a skoro po celou dobu stavby v něm pobývali.

  pomník Adalberta Stiftera

  Z místní žuly pak vytvořili štíhlý 14,5m vysoký obelisk. Na jeho bocích jsou vytesány v němčině jeho úryvky z knih („Natažen ve vysoké trávě, dívám se toužebně po skalní stěně“ a „Na tomto trávníku, u této vody tepe srdce lesa“).

  pomník Adalberta Stiftera

  Odhalení pomníku proběhlo 26.srpna 1877. Slavností řeč pronesl hlavní iniciátor vzniku pomníku, Jordán Kajetán Markus a zdůraznil, že tento pomník je věnován veškerému šumavskému lidu.

  pomník Adalberta Stiftera

  Okolí pomníku ukazuje typické prvky Šumavy. Zářivě zelená místa nových stromků a rostlin se střídají s uschlými stromy a polomy.

  okolí pomníku Adalberta Stiftera

  Mnoho polomů zde vzniklo nejen řáděním známého orkánu Kyrill, ale i o něco slabšími vichřicemi o které tu také není nouze.

  pomník Adalberta Stiftera

  Jen pár metrů od pomníku je vyhlídka s nádherným výhledem na Plešné jezero i na okolí Lipna.

  výhled na Plešné jezero

  mapa oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Obec Velhartice je známa především jako místo v němž stojí známý hrad (viz výlet vložený dne 03.09.2017). V samotné obci je zajímavých míst k vidění víc. Jedním z nich je právě kostel Narození Panny Marie.

  zážitková stezka Duch pralesa

  zážitková stezka Duch pralesa

  Zážitková cesta seznamuje návštěvníky s okolním lesem, který nezná lidské zásahy, tedy s horským pralesem.

  Svatobor

  Svatobor

  Svatobor je táhlý vrch, který nápadně převyšuje své okolí. Je přirozenou dominantou města Sušice a celého jeho okolí. Nejvyšší bod vrchu se nachází v nadmořské výšce 845 m přibližně 2 km západně od Sušice.

  Šumava – kostel Nejsvětější Trojice v Srní

  Šumava – kostel Nejsvětější Trojice v Srní

  Kostel Nejsvětější Trojice stojí v samém centru šumavské horské obce Srní. Je zajímavý svojí architekturou a celkovým vnějším vzhledem. Zaujme i prostý interiér kostela.

  Plechý

  Plechý

  Plechý je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy.