Prostředí hlubokých lesů Slavkovského lesa v okolí Kladského rybníka zůstávalo dlouho neobydleno. Až se majitel zdejšího revíru Otto Schönburg Waldenburg rozhodl koupit na světové výstavě konané v roce 1871 ve Vídni, celý švýcarský pavilon s dřevěnými stavbami tyrolského typu a dopravit je na Kladskou.
Z Vídně byly domky přepraveny vlakem do nedalekého Bečova a odtud koňmi na místo dnešní obce. Tak vznikla v druhé polovině 19.století, uprostřed divoké přírody a v nejcennější části Slavkovského lesa, švýcarská vesnice v ruské tajze. Ona totiž stojí v bezprostřední blízkosti národní přírodní rezervace Tajga.
Vesničku tvořil Lovecký zámeček, hospoda U tokajícího tetřeva a několik dřevěných srubů.
Ostatní stavby s datem 1900 a výše pak přistavěl syn zakladatele, Zikmund Waldenburg.
Otto Schönburg Waldenburg miloval přírodu i zvířata a vytvořil zde druhý největší revír v Čechách. Myslivecky se stala Kladská známá po celém světě a přijížděla sem na lovy řada známých osobností včetně prezidenta Masaryka.
Kladská je jedním z nejnavštěvovanějších míst chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Lovecký zámeček nyní slouží jako hotel, takže tu lze strávit i více času a poznat zdejší neobyčejně zajímavou krajinu. Jsou tu vhodné podmínky pro houbaření, rybolov i cyklistiku.
Asi 7km odtud lze navštívit krásné lázeňské městečko Mariánské Lázně nebo nedaleký zámek Kynžvart.
maketa zámku Kynžvart umístěná v parku Boheminium v Mariánských Lázních
Ovšem nejvíce lidí sem přijíždí za naučnou stezkou Kladská, která prochází kolem rašeliniště Tajga, rybníku Kladská, Dlouhé stoky a seznamuje návštěvníky s touto neobyčejně krásnou oblastí (více o naučné stezce Kladská na (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/650).
naučná stezka Kladská