Kladská

Kladská

Kategorie

Města a obce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Nadmořská výška

816 m n. m.

Popis

Švýcarská vesnice dovezená vlakem do nejcennější oblasti CHKO Slavkovský les.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Prostředí hlubokých lesů Slavkovského lesa v okolí Kladského rybníka zůstávalo dlouho neobydleno. Až se majitel zdejšího revíru Otto Schönburg Waldenburg rozhodl koupit na světové výstavě konané v roce 1871 ve Vídni, celý švýcarský pavilon s dřevěnými stavbami tyrolského typu a dopravit je na Kladskou.

  Kladská

  Z Vídně byly domky přepraveny vlakem do nedalekého Bečova a odtud koňmi na místo dnešní obce. Tak vznikla v druhé polovině 19.století, uprostřed divoké přírody a v nejcennější části Slavkovského lesa, švýcarská vesnice v ruské tajze. Ona totiž stojí v bezprostřední blízkosti národní přírodní rezervace Tajga.

  Kladská

  Vesničku tvořil Lovecký zámeček, hospoda U tokajícího tetřeva a několik dřevěných srubů.

  Kladská

  Ostatní stavby s datem 1900 a výše pak přistavěl syn zakladatele, Zikmund Waldenburg.

  Kladská

  Otto Schönburg Waldenburg miloval přírodu i zvířata a vytvořil zde druhý největší revír v Čechách. Myslivecky se stala Kladská známá po celém světě a přijížděla sem na lovy řada známých osobností včetně prezidenta Masaryka.

  Kladská

  Kladská je jedním z nejnavštěvovanějších míst chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Lovecký zámeček nyní slouží jako hotel, takže tu lze strávit i více času a poznat zdejší neobyčejně zajímavou krajinu. Jsou tu vhodné podmínky pro houbaření, rybolov i cyklistiku.

  Kladská

  Asi 7km odtud lze navštívit krásné lázeňské městečko Mariánské Lázně nebo nedaleký zámek Kynžvart.

  Kynžvart
  maketa zámku Kynžvart umístěná v parku Boheminium v Mariánských Lázních

  Ovšem nejvíce lidí sem přijíždí za naučnou stezkou Kladská, která prochází kolem rašeliniště Tajga, rybníku Kladská, Dlouhé stoky a seznamuje návštěvníky s touto neobyčejně krásnou oblastí (více o naučné stezce Kladská na (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/650).

  NS Kladská
  naučná stezka Kladská

  mapa oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Podkovák

  vrcholová kniha Podkovák

  Vrcholová kniha se nachází v dřevěném altánku na naučné stezce Podkovák.

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Krytá lávka v Kynšperku nad Ohří

  Radošov má svůj krytý most, Cheb svoji krytou lávku. Podobnou lávku má i město Kynšperk nad Ohří. Lávka spojuje historické a skutečné centrum města na pravém břehu s levobřežní lokalitou, v níž se nachází nádraží a Dolní Pochlovice.

  Údolí Ohře

  Údolí Ohře

  Přírodní památka Údolí Ohře se rozprostírá na svazích řeky Ohře mezi Sokolovem a Loktem. Krátký kaňonovitý úsek řeky se skalními stěnami je velmi atraktivní jak pro pěší turistku, tak pro vodní turistiku i cykloturistiku.

  Loket – přírodní divadlo a park

  Loket – přírodní divadlo a park

  Přírodní divadlo se nachází ve městě Loket (viz výlet ze dne 20.11.2015) na břehu řeky Ohře naproti skále, na níž stojí známý hrad (viz výlet ze dne 23.12.2015). Je místem mnoha kulturních a jiných zábavních i společenských akcí.

  rozhledna Koráb

  rozhledna Koráb

  Rozhledna stojí na nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny u města Kdyně.