Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České Švýcarsko, Lužické hory a Děčínsko

Nejbližší město

Mimoň

Popis

Řeka Ploučnice má svůj podzemní tunel, kdysi dávno jej vytvořily lidské ruce.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Výlet na toto místo jsem si plánovala dlouho, občas jsem o něm slýchala , že stojé za vidění. Jenže Průrva řeky Ploučnice ležela jaksi vzdálená směrům mých cest a tak se na ni dostalo až letos v létě a to ještě ne úplně dle mých představ. Jsem srdcem vodák a tak si sem cestu budu muset naplánovat ještě jednou a udělat si radost  - a projet tu "pekelnou díru" pěkně s lodí. Protože coby fotograf jsem se k průchodu podzemní chodbou neodhodlala a jen na břehu obhlížela, jak to tam uvnitř vlastně vypadá. I bez toho mi tohle místo přineslo pěkný fotografický zážitek.

   

  Zastavili jsem autíčkem u mostu přes Ploučnici nedaleko Průrvy na malém parkovišti u silnice do Stráže pod Ralskem. Po silnici vede také červená turistická značka a cyklotrasa č. 241. K průrvě je to odtud sotva 200m po cestě mezi chalupy, kde na vás nad rybníčkovou zátočinkou řeky uprostřed skály zírá velká temná díra vedoucí kamsi do vnitřku skály a z ní přitéká řeka Ploučnice. Občas se uvnitř tunelu ozve hlomoz a rachot a za chvilku "Pekelný jícen" vyplivne vodáckou loď.

   

  Pro vodáky je průjezd Průrvou vítaným zpestřením plavby po Ploučnici ...

  Čistě techniky je Průrva Ploučnice asi 200m dlouhý úsek, do kterého Ploučnice vtéká od Stráže pod Ralskem rovným regulovaným korytem. Před Průrvou řeka pomalu zatáčí vlevo až narazí na pískovcovou skálu, která dokončí obrat toku vlevo o 90 stupňů. Následuje asi 70m dlouhá zalesněná rokle s lehce přitesanými až 4m vysokými pískovcovými skalami, ve které se tok obrací obloukem doprava znovu o 90 stupňů -  takové šup sem , šup tam než půjdeme do černé díry. Na konci oblouku je malá kamenitá pláž na levé straně, odkud se dá ještě vylézt na břeh. Následuje téměř rovný asi 50m dlouhý úsek, kde se pískovcové stěny postupně zvedají až do výše 15m. Asi 20m před prvním tunelem jsou ve stěnách na obou stranách patrné otvory sloužící k zapuštění šesti dřevěných jezů a uzávěr. Před začátkem prvního tunelu rokle zahne lehce vlevo a hned vpravo. První tunel je dlouhý asi 13m, následuje asi 5m dlouhá otevřená rokle a poté pokračuje druhý tunel dlouhý asi 41m, ze kterého padá voda z asi půl metrového vodopádu do malého jezírka. Asi 3 metry před koncem druhého tunelu jsou znovu patrné otvory pro zadržení vody jezem. Šířka tunelů je v průměru 3m a výška 5m. Oba tunely a otevřené rokle jsou zhotoveny v pískovci ručně, nejspíš krumpáčem, jehož stopy jsou na stěnách a stropu tunelů patrné dodnes. Původně prý jde o podzemní náhone bývalého hamru, který kdysi stával na místě dnešního jezírka. Hamr = kovářská dílna vybavená stroji poháněné vodním kolem. Údolí řeky mezi vrchy Ralsko a Lipka bylo ideálním místem pro vznik hamru na zpracování železné rudy - limonitu (hnědele) z blízkého okolí. Ploučnice zajišťovala dostatek vody pro pohon hamru a okolní lesy dostatek dřeva pro výrobu dřevěného uhlí pro pece. Zřejmě na přelomu 15. a 16. století došlo k prokopání 2 tunelů v pískovcové skále a vybudování sypané zemní hráze v nejužším místě údolí. Vznikla tak vodní nádrž, která poskytovala vodu pro pohon hamru a také ochranu proti povodním.

   

  Pohled na Průrvu shora z cestičky ...

  Když jsme se vynadívali na díru zepředu napadlo nás přejít po vyšlapané cestičce hřbítek a podívat se jak to vlastně vypadá z druhé strany. Schody pěšiny tu urputně vedou boj o životní prostor v pískovém podkladu, cestou potkáte pěkné roubené stavení a na vršku zjistíte, že hned vedle cesty a informační tabule jsou neohrazené strmé díry kamsi dolů - lepší je mít děti i psy uvázané. Pokud se nahnete, zahlédnete na dně tekoucí vodu a přestanete se divit místním názvům tohoto místa - Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra - neb tudy by vskutku mohla vést cesta do pekel. Seběhnete-li znovu k hladině Ploučnice, zve vás voda mizející ve skále k návštěvě podzemí. Průrvu můžete projít po proudu z kamenné pláže k jezírku nejlépe podél mechem zarostlých stěn, kterých se můžete přidržovat. Při průchodu Průrvou za normální vody se vždy prý dá najít místo, kde je hloubka nejvíce po kolena, nejhlouběji je před prvním tunelem a mezi tunely. Pokud dojdete na konec Průrvy k jezírku, musíte se rozhodnout zda skočit do jezírka nebo se vrátit zpět. Samozřejmě že se dá Průrva projít i opačně, ale k tunelu je třeba doplavat a vylézt do něj. V jezírku pod Průrvou je také možné si zaplavat nebo si skočit do vody z Průrvy. Jistě chápete že  tohle pro bojácné fotografy jaksi není. Zato to tu milují vodáci, geokačeři, rybáři a za klidu prý i ledňáčci a skorci.

   

  Fotky z info cedule ukazují, že za jarního tání tudy vody teče požehnaně, jinak toto jsou záběry z nitra skal, ke kterým jsem se ze strachu o foťák neodhodlala ... ty a další zážitky vás čekají uvnitř

  Když jsme se toulali po břehu a nakukovali kam ta Ploučnice vlastně mizí podařil se nám nečekaný úlovek. Krom plastových kanoí se najednou na břehu objevila atypická skupiny vodáků, jejich bárky byly z proutí a zvířecích kožek, pádla vyrobená ze dřeva - prostě jak ze starých časů. Když jsem zjistila, že hodlají Průrvou proplout, nelenila jsem a spěchala zpět k díře ústící nad jezírkem na konci Průrvy. Tam jsme se zatajeným dechem sledovaly zda kožešinové bárky dají seskok do jezírka či se potopí ... s údivem musím říct, že vydržely a přiřadily se k plastovým kanoím kotvícím na břehu jezírka, zatímco jejich osádky užívaly pohostinství místního občerstvení před další cestou.

  Detail "historického plavidla", které jsem viděli proplouvat Průrvou  ... další fota njdete ve fotoalbu

  ---------------------------------------------

  Průrva Ploučnice byla k 17. prosinci 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/luzicke-hory/


  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kohoutí vrch u Hrádku nad Nisou

  Kohoutí vrch u Hrádku nad Nisou

  Opomenutá vyhlídka do Žitavské nížiny stojí za to.

  Studenec

  Studenec

  vrch s rozhlednou, která přižila svou smrt

  Lesní divadlo, Sloup v Čechách

  Lesní divadlo, Sloup v Čechách

  Lesní divadlo zajímavě zabudované do pískovcové skály.

  rozhledna Děčínský Sněžník

  rozhledna Děčínský Sněžník

  Jedna z nejstarších rozhleden u nás se nachází na vrcholu naší nejvyšší stolové hory, Děčínském Sněžníku.

  hora Klíč

  hora Klíč

  Jednou z nejkrásnějších dominant Lužických hor je hora Klíč.