rozhledna Poledník

rozhledna Poledník

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Nadmořská výška

1315 m n. m.

Popis

Kdysi utajená radiová věž, dnes rozhledna s nádhernými a dalekými výhledy na šumavskou krajinu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rozhledna Poledník se nachází v národním parku Šumava na vrcholu Polední hory.

  rozhledna Poledník

  Vede k ní několik cest a asi tou nejpoužívanější je cesta z horské vesničky Prášily. Sem zajíždí autobus a navíc je kousek od Prášil velké bezplatné parkoviště Slunečná (Poledník), které využívá většina návštěvníků, včetně nás.

  parkoviště Slunečná u Prášil

  Kroky pak obvykle směřují nejdříve k Prášilskému jezeru, které leží při cestě na Poledník. Návštěvu tohoto ledovcového jezera by si neměl nechat nikdo ujít, neboť patří vůbec k nejkrásnějším místům na Šumavě (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/646).

  Prášilské jezero

  Od jezera vede k rozhledně červeně značená cesta, která slouží i jako cyklotrasa.

  cestou na Poledník

  Ostatně celá Šumava je protkána poměrně hustou a dobře udržovanou sítí cyklistických cest a tato oblast není výjimkou. Trasa z Prášil na Poledník je vzhledem k převýšení dosti náročná a tak vidíme po cestě nejednoho cyklistu, jak chvílemi vede kolo vedle sebe. 

  cestou na Poledník

  Čím více se přibližujeme k vrcholu Polední hory, občas v dáli zahlédneme kousek vyčnívající rozhledny.

  cestou na Poledník

  Potkáváme i další turisty, ale naprostou převahu zde mají jednoznačně cyklisté. Na posledním rozcestníku Polední hora-rozcestí si čteme z tabule o orkánu Kyrill, který tu řádil v roce 2007.

  cestou na Poledník

  Za posledních 25let byl Kyrill  pátým orkánem, který Šumavu pustošil. Stačí se jen podívat kolem sebe, ale mnohem lepší je až pohled z rozhledny, který odhalí v celé nahotě jak vypadá vrchol Polední hory i zbytku Šumavy.

  pohled na okolí Polední hory

  Pak už následuje závěrečná rovinka a přicházíme k 37 metrů vysoké rozhledně Poledník

  rozhledna Poledník

  Na přilehlých lavičkách vidíme odpočívat unavené, ale veselé cyklisty a i my se nejdříve občerstvíme, než se vydáme zdolat asi 227 schodů rozhledny.

  rozhledna Poledník

  Na přelomu 60 -70let 20.století v tehdy přísně střežené pohraniční zóně na Polední hoře byla zbudována vojenská základna. Tvořila ji radiová betonová věž a několik dalších objektů. Sloužila protivzdušné obraně státu a měla zařízení na odposlechy radiového provozu sloužící k výzvědné činnosti. V jednom z pater dnešní rozhledny jsou ukázky zařízení, které se tu tehdy používalo.

  rozhledna Poledník

  Všechna místa odkud by jen mohla být základna vidět, byla neprodyšně uzavřena a neuváděla se ani na mapách. Po sametové revoluci a změny režimu armáda prostor Poledníku opustila. Budovy byly zbourány a radiová věž byla přestavěna na rozhlednu. Od roku 1998 byla rozhledna Poledník zpřístupněna veřejnosti.

  rozhledna Poledník

  Vstupujeme dovnitř rozhledny, která se svou vnitřní výzdobou snaží trošku překrýt svoji minulost. Zdi zdobí optimistické zelené šumavské motivy i s pěknými detailními obrázky.

  rozhledna Poledník

  Tři půlkruhová patra slouží jako výstavní plochy, ale zároveň jsou z jejich oken pozorovat první výhledy na okolní krajinu.

  rozhledna Poledník

  Schodiště je na rozhlednu neobvykle široké až na závěr, kdy na vyhlídkovou terasu vede úzkým průlezem kolmý železný žebřík. Tak tady se minulost neutají. Někteří s ním mají viditelné problémy a není se čemu divit. I ti, kteří mají objemnější batohy, mohou mít potíže.

  rozhledna Poledník

  Vše je ale zapomenuto při jeho překonání a stanutí na vyhlídkové plošině. Tak tomu se říká výhled. Celá Šumava jak na dlani.

  výhled z rozhledny Poledník

  Co všechno lze vidět, jaké jednotlivé vrcholky hor a vrchů by asi vydalo na celou A4.

  výhled z rozhledny Poledník

  Není odtud vidět pouze Šumava, ale i za hranice do Německa a za mimořádně dobré viditelnosti i 180km vzdálené Alpy.

  výhled z rozhledny Poledník 

  U rozhledny je přístřešek s krbem a kiosek, kde si lze dát třeba chlazené pivo nebo klobásku.

  občerstvení na rozhledně Poledník

  Z Poledníku se vracíme k rozcestí Polední hora, odkud ještě vyrážíme na zážitkovou stezku Polom v horské smrčině (více bude popsáno v samostatném výletu).

  polomy u rozhledny Poledník

  Vrátíme se na začátek stezky a zpět do Prášil využijeme zeleně značené cesty, jenž se pro návštěvníky otevírá každoročně pouze v létě od 1.7. do 30.9. Tak jak jsme z Prášil na Poledník neustále šli do kopce, teď je tomu přesně naopak. Přicházíme k rozcestníku U bývalé roty, kde by se měly nacházet 100m severně rozpadlé základy bývalé roty pohraniční stráže z 60let. minulého století. Místo jsme zřejmě našli, ale žádné vyčnívající zbytky základů nikoliv, zřejmě jsme hledali špatně.

  cestou z Polední hory

  Úsměv na tváři v nás vyvolal Frantův most, který jsme si představovali trošičku jinak, honosněji, když už byl zanesený na mapě.

  Frantův most

  Někteří turisté ho ani nevyužili a protékající Prášilský potok přebrodili. Navíc tu voda vytváří krásné vodopádky a místo s tak stalo malou fotogenickou zónou.

  cestou do Prášil

  Odtud už cesta pokračuje téměř po rovině podél potoka, který ještě několikrát ukazuje ve spolupráci s kameny svoji krásu.

  cestou do Prášil

  mapa oblasti Polední hory

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Kostel Narození Panny Marie ve Velharticích

  Obec Velhartice je známa především jako místo v němž stojí známý hrad (viz výlet vložený dne 03.09.2017). V samotné obci je zajímavých míst k vidění víc. Jedním z nich je právě kostel Narození Panny Marie.

  Velhartice – výstava historie

  Velhartice – výstava historie

  Expozice výstavy se nachází v nižší části hradního areálu v objektu, v němž je zřízena rovněž restaurace.

  Chalupská slať

  Chalupská slať

  Je jednou z nejkrásnějších slatí na Šumavě a zároveň největším rašelinovým jezírkem u nás.

  rozhledna Sedlo

  rozhledna Sedlo

  Krasna drevena rozhledna a lahko i pristupna.

  Cikánská slať

  Cikánská slať

  Cikánská slať je tvořena několika rašeliništi obklopenými rozsáhlým komplexem rašelinných a podmáčených smrčin.