most Radošov

most Radošov

Kategorie

Technické památky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Ostrov

Popis

Unikátní dřevěný krytý most spojující břehy Ohře se nachází v obci Radošov u Karlových Varů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Unikátní dřevěný krytý most spojující břehy Ohře se nachází v obci Radošov u Karlových Varů. Je jediným svého druhu u nás a jeho historie sahá až do doby vlády Karla IV.

  most Radošov

  To v roce 1364 udělil Karel IV. městu Ostrov privilegium postavit most přes řeku a vybírat clo. Most byl postaven v Radošově na obchodní stezce zvané Velká cesta (Via magna), později přejmenované na Královskou (Via regia), v místě bývalého brodu. Poté Karel IV. nařídil kupcům jedoucím do Prahy používat cestu vedoucí přes tento most a zajistit tak větší přísun peněz do královských měst ležících na území Doupovských hor.

  most Radošov

  Most stál na čtyřech pilířích a měl dřevěnou konstrukci. Ta značně trpěla při povodních, při tání ledu a nevyhnula se ani požárům.  A když nezasáhl přírodní živel, přišli během třicetileté války Švédové a strhli ho. Vždy byl ale obnoven, neboť se v jeho nejbližším okolí žádný jiný nenacházel.

  most Radošov

  Za napoleonských válek v roce 1810 byl most z obavy před vpádem francouzských vojsk z poloviny rozebrán. Po pominutí nebezpečí byl opět sestaven, nově zastřešen a takto vydržel až do druhé poloviny 20.století.

  most Radošov

  V roce 1980 byla na něm dokončena poměrně velká oprava. Dřevěné boční bednění o výšce 4m měla 4 velká a 28 malých oken.

  most Radošov

  Střecha pokrytá šindelem byla dosti strmá. Dva kamenné pilíře pak nesly tři dvojice podélných 19m dlouhých trámů. Celková délka mostu byla 47 metrů.

  most Radošov

  Osudným se stal pro most rok 1986, kdy opět vyhořel a zůstaly po něm jen zbytky kamenných pilířů.

  most Radošov

  Trvalo dlouhá léta, než se rozhodlo o obnově mostu a než se sehnaly potřebné finance. Dne 9.července 2001 se uskutečnilo položení základního kamene a mohla začít obnova Radošovského dřevěného mostu.

  most Radošov

  Rekonstrukce probíhala přesně podle dochované historické dokumentace a nyní most vypadá stejně, jak před požárem z roku 1986. Náklady na rekonstrukci činily téměř 17 milionů korun. Slavnostně do provozu byl uveden 17.10.2003. O dva roky později obdržel na 10.mezinárodním sympoziu Mosty 2005 cenu českého ministerstva dopravy jako „Mostní dílo roku 2003“.

  most Radošov

  Most je určen jak pro pěší, tak pro motoristy. Je i dosti využívaný, každou chvilku přes něj přejede auto.

  most Radošov

  Přes most však může projet  auto pouze v jednom směru. Potom je tu ještě výškové (max.3m) a váhové omezení (do 5tun).

  most Radošov

  Kuriozitou jsou masivní dřevěné obrubníky o šířce 70cm.

  most Radošov

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart najdeme v okrese Cheb na jižních svazích Slavkovského lesa a uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. 1496 Dominantou města je lázeňská čtvrť na západním svahu.

  Cheb - vyhlídka z jižní věže kostela sv. Mikuláše a Alžběty

  Cheb - vyhlídka z jižní věže kostela sv. Mikuláše a Alžběty

  Katolický farní kostel svatého Mikuláše a sv. Alžběty je nejstarší existující kostel v Chebu. Nachází se na Kostelním náměstí, poblíž severovýchodního rohu náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho jižní věž je zpřístupněna jako vyhlídková.

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Kolonáda v Mariánských Lázních

  Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější objekty v Mariánských lázních patří bezesporu Hlavní kolonáda. Nachází se v severní části lázeňské zóny a při procházce lázeňským územím města ji nelze minout.

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Vyhlídka se nachází na vrchu pod Třemi kříži nad městskou částí Drahovice, odkud je nejlepší přístup po pohodlné široké asfaltové cestě po žlutém značení. Vyhlídka poskytuje výborný výhled na město a okolí.

  Cheb – dopravní terminál

  Cheb – dopravní terminál

  Dopravní terminál v Chebu zahrnuje vlakové nádraží a nedávno postavené nádraží autobusové.