Blšanský chlum

Blšanský chlum

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

293 m n. m.

Popis

Blšanský chlum je bývalým lomem s odkrytou sloupcovou odlučností čediče.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Blšanský chlum je z dálky celkem nenápadný vrch, nacházející se 2 km od města Louny. Ačkoliv je jeho nadmořská výška pouhých 293m, přesto vzhledem k okolnímu rovinatému terénu vytváří výškovou „dominantu“ této oblasti.

  Blšanský chlum

  Měli jsme na výběr, zda jít od Loun nebo z druhé strany z Chlumčan. Zajímavěji se nám jevila cesta z Chlumčan. Tam jsme zaparkovali u kostela, přešli jsme koleje a pokračovali kolem místního rybníku po žlutě značené cestě.

  cestou na Blšanský chlum

  Kus cesty sice vede po silnici, ale žádný velký provoz tu není. Procházíme kolem pěkné cihlové budovy v areálu balírny chmele a za ní už zlehounka začínáme stoupat.

  cestou na Blšanský chlum

  První při cestě je Malý chlum, na který sice značená cesta nevede, ale vyšlapané cestičky ano. Tak proč ho nenavštívit. Výhledy z něho jsou omezené kvůli vzrostlým stromům a tak se po chvilce vracíme zpět na hlavní cestu.

  výhled z Malého chlumu

  Přicházíme na rozcestí, kde se cesta setkává s tou „lounskou“ a navíc tu ještě prochází naučná stezka Chlumčany-Brloh.

  rozcestník Blšanský chlum

  To už je jen kousek k Blšanskému chlumu. Při příchodu k němu se z původně nenápadného Blšanského chlumu stává celkem zajímavý vrch s jedinečnou strukturou.  

  Blšanský chlum

  Přišli jsme totiž do bývalého lomu,kde se ve 30.letech 20.století ještě ručně těžilo. Díky této těžbě byla odkryta unikátní sloupcovitá odlučnost skaliska, charakteristická pro tyto neovulkanické vrchy.

  Blšanský chlum

  Za minulého režimu byla oblast Blšanského i jižněji položeného Malého chlumu součástí vojenského prostoru, kde probíhal výcvik až do začátku 90.let minulého století.

  Blšanský chlum

  Památkou na to je příjezdová panelová cesta od Loun i s některými přilehlými betonovými plochami. V blízkosti Malého chlumu jsou ještě místy patrné tankové zákopy.

  pohled na Malý chlum

  Častý pohyb vojáků po ploše a jízdy těžkou technikou, znemožňovalo na tomto území většímu rozvoji dřevin, což na druhé straně poskytovalo vhodné podmínky pro rozvoj vzácných a chráněných druhů rostlin.

  Blšanský chlum

  Dnes, když je oblast opuštěná, se situace obrátila. Dochází zde bohužel k rychlému rozvoji křovin a naopak k potlačení růstu ohrožených druhů travin.

  Blšanský chlum

  Od roku 2012 započal projekt Natura v zeleném aneb Mangement evropsky významných lokalit ovlivněných vojenskou činností, jehož cílem je obnova vhodných podmínek i za využití pasení ovcí a koz na tomto území.

  Blšanský chlum

  Na vrchol Blšanského chlumu vede cesta z druhé strany lomu. Na něm se nachází železná tyč a zajímavý skalnatý útvar.

  Blšanský chlum

  Výhledy do krajiny jsou kruhové a opravdu nádherné. Impozantní je zejména pohled severním směrem na panorama vršků Českého středohoří.

  výhled z Blšanského chlumu

  Pěkně jsou vidět i nedaleké Louny, obec Blšany a vzdálený hrad Hazmburk.

  výhled z Blšanského chlumu

  výhled z Blšanského chlumu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.

  České středohoří – vrch Srdov

  České středohoří – vrch Srdov

  Srdov je výrazný čedičový vrch nacházející se v sousedství dominantního Oblíku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, konkrétně její západní části – Lounském středohoří.

  České středohoří - Strážiště

  České středohoří - Strážiště

  Zalesněný vrch v litoměřické části Českého středohoří nad obcí Velké Žernoseky mezi Kamýkem a Portou Bohemica.

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Kostel sv. Jakuba se nachází na jižním úbočí Českého středohoří, poblíž obce Libčeves na Lounsku, jižně od osady Lahovice, a to při silnici č. I/15 spojující města Most a Lovosice.

  rozhledna Varhošť

  rozhledna Varhošť

  Rozhledna Varhošť je postavena na stejnojmenném zalesněném čedičovém vrchu uprostřed nádherné krajiny Českého středohoří.