Blšanský chlum

Blšanský chlum

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

293 m n. m.

Popis

Blšanský chlum je bývalým lomem s odkrytou sloupcovou odlučností čediče.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Blšanský chlum je z dálky celkem nenápadný vrch, nacházející se 2 km od města Louny. Ačkoliv je jeho nadmořská výška pouhých 293m, přesto vzhledem k okolnímu rovinatému terénu vytváří výškovou „dominantu“ této oblasti.

  Blšanský chlum

  Měli jsme na výběr, zda jít od Loun nebo z druhé strany z Chlumčan. Zajímavěji se nám jevila cesta z Chlumčan. Tam jsme zaparkovali u kostela, přešli jsme koleje a pokračovali kolem místního rybníku po žlutě značené cestě.

  cestou na Blšanský chlum

  Kus cesty sice vede po silnici, ale žádný velký provoz tu není. Procházíme kolem pěkné cihlové budovy v areálu balírny chmele a za ní už zlehounka začínáme stoupat.

  cestou na Blšanský chlum

  První při cestě je Malý chlum, na který sice značená cesta nevede, ale vyšlapané cestičky ano. Tak proč ho nenavštívit. Výhledy z něho jsou omezené kvůli vzrostlým stromům a tak se po chvilce vracíme zpět na hlavní cestu.

  výhled z Malého chlumu

  Přicházíme na rozcestí, kde se cesta setkává s tou „lounskou“ a navíc tu ještě prochází naučná stezka Chlumčany-Brloh.

  rozcestník Blšanský chlum

  To už je jen kousek k Blšanskému chlumu. Při příchodu k němu se z původně nenápadného Blšanského chlumu stává celkem zajímavý vrch s jedinečnou strukturou.  

  Blšanský chlum

  Přišli jsme totiž do bývalého lomu,kde se ve 30.letech 20.století ještě ručně těžilo. Díky této těžbě byla odkryta unikátní sloupcovitá odlučnost skaliska, charakteristická pro tyto neovulkanické vrchy.

  Blšanský chlum

  Za minulého režimu byla oblast Blšanského i jižněji položeného Malého chlumu součástí vojenského prostoru, kde probíhal výcvik až do začátku 90.let minulého století.

  Blšanský chlum

  Památkou na to je příjezdová panelová cesta od Loun i s některými přilehlými betonovými plochami. V blízkosti Malého chlumu jsou ještě místy patrné tankové zákopy.

  pohled na Malý chlum

  Častý pohyb vojáků po ploše a jízdy těžkou technikou, znemožňovalo na tomto území většímu rozvoji dřevin, což na druhé straně poskytovalo vhodné podmínky pro rozvoj vzácných a chráněných druhů rostlin.

  Blšanský chlum

  Dnes, když je oblast opuštěná, se situace obrátila. Dochází zde bohužel k rychlému rozvoji křovin a naopak k potlačení růstu ohrožených druhů travin.

  Blšanský chlum

  Od roku 2012 započal projekt Natura v zeleném aneb Mangement evropsky významných lokalit ovlivněných vojenskou činností, jehož cílem je obnova vhodných podmínek i za využití pasení ovcí a koz na tomto území.

  Blšanský chlum

  Na vrchol Blšanského chlumu vede cesta z druhé strany lomu. Na něm se nachází železná tyč a zajímavý skalnatý útvar.

  Blšanský chlum

  Výhledy do krajiny jsou kruhové a opravdu nádherné. Impozantní je zejména pohled severním směrem na panorama vršků Českého středohoří.

  výhled z Blšanského chlumu

  Pěkně jsou vidět i nedaleké Louny, obec Blšany a vzdálený hrad Hazmburk.

  výhled z Blšanského chlumu

  výhled z Blšanského chlumu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  České středohoří – vrch Číčov

  České středohoří – vrch Číčov

  Vrch Číčov náleží k Lounskému středohoří a nachází se jihovýchodně od křižovatky silnic č. 12 (Most – Lovosice) a č. 257 (Louny – Bílina) nad vesničkou Hořenec. Jde o holý čedičový kopec s kruhovým výhledem.

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.

  České středohoří – vrch Kaňkov

  České středohoří – vrch Kaňkov

  Kaňkov je vrch asi 1 km severně od obce Želenice v okrese Most. Jeho vrchol leží ve výšce 436 m nad mořem. Nachází se na pomezí katastrálního území Želenice a Kaňkov. Nejbližším městem je Bílina.

  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré je poutní místo charakteristické již z dálky siluetou dvou věžiček.

  Panenský Týnec-gotický chrám

  Panenský Týnec-gotický chrám

  Panenský Týnec je jedním z nejpozoruhodnějších a nejmystičtějších míst u nás.