Rosenauerova kaple

Rosenauerova kaple

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Volary

Nadmořská výška

860 m n. m.

Popis

Romantická kaplička stojí uprostřed šumavských lesů nedaleko horské vesničky Jelení.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Romantická kaplička stojí uprostřed šumavských lesů nedaleko horské vesničky Jelení.

  Rosenauerova kaple

  Nejsnadněji se k ní dostaneme od parkoviště v Jelení, kde začíná i naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál (více o něm na hhttp://www.fototuristika.cz/tips/detail/649).

  Schwarzenberský plavební kanál

  Vydáme se touto naučnou stezkou podél plavebního kanálu, s kterým má kaple hodně společného. Rosenauerova kaple je totiž pojmenovaná právě po projektantu a staviteli tohoto kanálu Josefu Rosenauerovi.

  podél Schwarzenberského kanálu

  Josef Rosenauer se narodil roku 1735 v Chvalšinách jako nemanželské dítě, s čímž měl později trochu problémy při služebním povýšením. Ve 13 letech se začal učit u lesníka Petra Lanbachera, který měl v Červeném Dvoře na starosti bažantnici. Již během učení prokazoval Rosenauer mimořádné nadání a postupem času se propracoval na pozici lesního adjunkta do schwarzenberského lesního úřadu v Českém Krumlově. Jelikož byl velmi schopný, vystudoval na knížecí náklady inženýrskou akademii ve Vídni s výborným prospěchem. Následně získal titul schwarzenberského knížecího lesního inženýra a v roce 1774 se stal také zemským měřičem. Vše korunoval vyprojektováním a postavením Schwarzenberského a později ještě Vchynicko-tetovského plavebního kanálu na splavování dřeva. Zemřel ve věku 69 let. O jeho ženu a osm dětí se z úcty k velkému staviteli postaral sám kníže Johann Schwarzenberg.

  Josef Rosenauer 
  Josef Rosenauer                                                                                        foto: zdroj Google

  Rosenauerova kaple stojí na hlavní cestě vedoucí podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Má dřevěnou konstrukci, ve které stojí boží muka.

  Rosenauerova kaple

  Podle pověsti byli lidé z Šumavy velice pobožní. Rosenauer se prý vždy modlil u svatého obrázku vedle kanálu. Nějakým omylem ho tam jednou zranil nožem pytlák. On se z toho vyléčil a jako projev díkuvzdání postavil na tomto místě boží muka. Ty pak byly ve 20.století obestavěny dřevěnou kaplí.

  Rosenauerova kaple

  Uvnitř kapličky je na plechu malovaný mariánský obraz. Na původním obrazu se podepsala již rez a tak nechal hrabě Schwarzenberg namalovat nový. Práce se ujal pražský akademický malíř Jan Vachuda, který nově zpracoval původní motiv Nanebevzetí Panny Marie. V roce 2000 byl obraz vysvěcen a při slavnostní mši umístěn do kapličky.

  Rosenauerova kaple

  Pod ním je napsán letopočet 1818 a písmena K.M. a I.B. Co to přesně znamená, se ale neví. Na stěnách kaple jsou i další obrázky s náboženskou tématikou.

  Rosenauerova kaple

  Pár metrů odtud je posezení, kde si lze odpočinout a občerstvit se výhradně z vlastních zásob.

  Rosenauerova kaple

  Hned vedle stojí informační tabule, z které se dozvíte něco o Josefu Rosenauerovi , o zdejší kapličce, o Plešném jezeru a o šumavských vodních kanálech.

  u Rosenauerova kaple

  Nechybí ani názorná ukázka využití přírodních zdrojů vody pro napájení plavebního kanálu, kdy část protékajícího potoka je svedena právě do tohoto kanálu a část pokračuje přes kanál po dřevěném korytu ve svém přirozeném směru.

  u Rosenauerova kaple

  Od Rosenauerovi kapličky se dá pokračovat na konec naučné stezky do Nové Pece nebo nahoru podél Jezerního smyku k Plešnému jezeru a na nejvyšší horu české části Šumavy, Plechý.

  mapa oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Sušice – vyhlídka Faustinka (Stará vodárna)

  Sušice – vyhlídka Faustinka (Stará vodárna)

  Faustinka je menší vyhlídkový vodojem (nazývaný též Stará vodárna) nacházející se na západním okraji města Sušice a současně na východním úpatí kopce Svatobor.

  Vítkův hrádek

  Vítkův hrádek

  Na skalním suku zvaném Vítkův kámen, vysoko nad pravým břehem jezera přehradní nádrže Lipno stojí zřícenina gotického hradu Vítkův hrádek. Zřícenina tohoto hradu postaveného ve 13. století je nejvýše položeným hradem v Česku.

  Pustý hrádek (nad Kašperkem)

  Pustý hrádek (nad Kašperkem)

  Pustý hrádek se nachází cca 0,5 km jihovýchodně od hradu Kašperka, z výškového hlediska pak o desítky metrů výše. Údajně měl být postaven jako předsunutá obranná bašta. Nyní slouží jako vyhlídka zejména na Kašperk.

  Hrádek u Sušice - zámek

  Hrádek u Sušice - zámek

  Renesanční zámek v Hrádku, nacházejícím se několik kilometrů od Sušice, byl po dlouholeté rekonstrukci otevřen v létě roku 2010. Zámek stojí uprostřed obce a přiléhá k němu zámecký park.

  Kostel sv. Tomáše ve Svatém Tomáši

  Kostel sv. Tomáše ve Svatém Tomáši

  Svatý Tomáš je lokalita nacházející se nad pravým břehem Lipenského přehradního jezera pod Vítkovým vrchem. Kromě několika jiných zejména restauračních a ubytovacích zařízení zde stojí kostel sv. Tomáše.