Šemnická skála

Šemnická skála

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

645 m n. m.

Popis

Výrazná krajinná dominanta se zajímavým vrcholem a nádhernými výhledy do krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Asi 7km východně od Karlových Varů v CHKO Slavkovský les se vypíná nad obcí Dubice výrazná krajinná dominanta, Šemnická skála. Ne vždy se tak ale jmenovala. Tento název se ujal až během 19.století.

  Šemnická skála

  Původně se jí říkalo Panenský skok a na jejím vrcholu stával kříž. Název Panenský skok i kříž připomínala dávná pověst o zachráněné mladé dívce, která sem uprchla před krutým pánem z nedaleké Andělské hory, aby si ho nemusela vzít za muže. Při útěku po vrcholku skály stačila dívka uskočit a schovat se pod skalní výběžek. Rozlícený pán jedoucí na koni už nestačil zastavit a zřítil se i s koněm do stometrové propasti.

  Šemnická skála

  Později se skále také říkalo Heřmanův kámen, podle majitele zdejšího panství Heřmana Černína.

  Šemnická skála

  Šemnická skála byla dříve velice oblíbeným výletním místem. Na jejím úpatí, v místě dnešního odpočívadla pro turisty, stávala dříve restaurace. Dnes je zde pouze studánka, která byla tehdy pro restauraci zdrojem pitné vody.

  Šemnická skála

  V roce 1933 byla Šemnická skála vyhlášena za přírodní památku. Na území o rozloze 8,4ha je předmětem ochrany především znělcová kupa s neobvykle uspořádanými skalisky a cenná rostlinná společenstva vázaná na štěrbiny a droliny.

  Šemnická skála

  Skála je také známá hnízdištěm výra velkého (Bubo bubo), který v tomto kraji hnízdí už od 80 let 20.století. Jsou tu i jiní dravci a sovy, které jsme tu opravdu spatřili. I z tohoto důvodu je zde přísný zákaz horolezeckých aktivit, které by vlivem lezení vedly k porušování přírodní památky a rušení živočichů a hnízdících ptáků. Což je napsáno na několika cedulích připevněných na stromech při cestě k vrcholu skály.

  Šemnická skála

  Na Šemnickou skálu vede naučná stezka Andělská hora – Kyselka a lze na ni přijít od Andělské hory nebo z druhé strany od Dubic. My jdeme od Dubic a tato cesta vede stále do kopce. Jelikož jsme si Šemnickou skálu nechali až na úplný konec celodenního výletu po okolních místech (Kyselka, rozhledna Bučina, Skalky skřítků), chtěli jsme si to nějak zkrátit.

  Šemnická skála

  Ono jít v 30 stupňovém úmorném vedru obtěžkaní batohem, foťákem a ještě stativem, není ani divu.  A našli jsme zkratku! Nad obcí Šemnice v ostré zatáčce je krásný plácek na zaparkování, kterým navíc prochází i značená cesta ke skále, takže jsme ušetřili nějaký ten kilometr a jen se na ní napojili.

  parkování pod Šemnickou skalou

  Přešli jsme silnici a po náročnějším výstupu lesíkem jsme došli k rozcestníku Pod Šemnickou skalou.

  rozcestník Pod Šemnickou skalou

  Zde je možné posedět na dřevěných lavičkách, občerstvit se a případně na ohništi i něco opéct. Odtud je to již kousek na vrchol s nadmořskou výškou 645m.

  u rozcestníku Pod Šemnickou skalou

  První část vrcholu tvoří celkem malá plošinka s výškovým patníkem s letopočtem 1949.

  Šemnická skála

  Velké placaté kameny při kraji poslouží jako příjemné sezení. Má to však jednu vadu. Z tohoto místa nejsou žádné výhledy do krajiny, neboť jsou dokola vzrostlé stromy. Trochu nás to zarazilo, než jsme objevili skrytou cestičku.

  Šemnická skála

  Za výhledy a tou nejkrásnější částí vrcholu ještě pokračujeme několik metrů právě touto nenápadnou úzkou cestičkou. Pak už staneme jen v úžasu nad tou krásou. Před námi je nádherný skalnatý hřeben.

  hřeben Šemnické skály

  Na skalách kvete růžový vřes a ze štěrbin rostou zakrslé břízky. Asi jsme zde v pravou chvíli.

  vrchol Šemnické skály

  A pak již přicházejí výhledy. Jsou naprosto skvostné. Z jedné strany zalesněné Doupovské hory.

  výhledy z Šemnické skály

  Pod námi rybníček a obec Dubice s okolím.

  výhledy z Šemnické skály

  výhledy z Šemnické skály

  V dáli pak mohutný a podlouhlý hřeben Krušných hor s nejvyšším bodem Klínovcem.

  výhledy z Šemnické skály

  Krásné místo, nádherné výhledy a už plánujeme, že sem dáme i vrcholovou knihu, aby pak do ní mohl každý napsat své dojmy a pocity z tohoto místa. 

  mapa okolí Šemnické skály

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – vyhlídkový altán na Zlatém vrchu

  Cheb – vyhlídkový altán na Zlatém vrchu

  Vyhlídkový altán se nachází v severní části města Chebu v lokalitě zvané Zlatý vrch. K altánu vede zelené místní značení. Od altánu je dobrý výhled téměř na celé město, zejména na jeho historické jádro.

  rozhledna Stráž u Aše

  rozhledna Stráž u Aše

  V nejzápadnějším výběžku České republiky, asi 5 km od města Aš, se u obce Horní Paseky nachází rozhledna Stráž u Aše.

  rozhledna Koráb

  rozhledna Koráb

  Rozhledna stojí na nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny u města Kdyně.

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Slavkovský les – vrch Lesný

  Vrch Lesný se nachází nad Lázněmi Kynžvart na území Kynžvartské pahorkatiny a je tak se svými 983 metry nadmořské výšky nejvyšší horou Slavkovského lesa. Je současně nejvyšším bodem v okresu Cheb.

  Chebský hrad – kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly

  Chebský hrad – kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly

  Dvoupatrová kaple stojí (jak ostatně uvedeno v názvu) na nádvoří či spíše rozměrném prostranství Chebského hradu. Lze říci, že po Černé věži je druhou dominantní stavbou hradu, ale také stavbou nejcennější.