naučná stezka Kladská

naučná stezka Kladská

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Popis

Naučná stezka Kladská prochází nejcennějších částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a bezzásahovým územím Tajga.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Naučná stezka Kladská se nachází v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les u osady Kladská, asi 7km severozápadně od Mariánských Lázní. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1977 a patří vůbec k nejstarším naučným stezkám na území České republiky.

  Naučná stezka Kladská

  Trasa stezky měří 1,6km. Prochází po okraji nejcennějších částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a bezzásahovým územím Tajga.

  Naučná stezka Kladská

  Tato naučná stezka patří k nejatraktivnějším místům Slavkovského lesa, o čemž svědčí i její celoroční návštěvnost. Zaparkovat se dá na bezplatném parkovišti v osadě Kladská, kde okružní stezka začíná i končí.

  parkoviště v osadě Kladská

  Na začátek NS Kladská, který je asi 150m od parkoviště, jdeme kolem stylového loveckého zámečku švýcarského horského stylu.

  lovecký zámeček v Kladské

  Přejdeme silnici a značka nám oznamuje, že právě vstupujeme na naučnou stezku.

  začátek naučné stezky Kladská

  První informační tabule pojednává o ochraně, významu a vývoji oblasti Slavkovského lesa. Další o osadě Kladské, kde v letech 1875-1876 nechal postavit kníže Schönburg-Waldenburg lovecký zámeček, který jsme před chvílí tolik obdivovali.

  naučná stezka Kladská

  A následují sluneční hodiny. S počasím je to tu jak na houpačce, ale máme štěstí, vysvitlo právě sluníčko a tak můžeme otestovat jestli „jdou“ sluneční hodiny přesně. Dá se říci, že ano, ale jít podle nich na vlak, by bylo asi dost riskantní.

  naučná stezka Kladská

  Chvilku se zastavíme u pěkného rybníčku a pak již vstoupíme na povalový chodník.

  naučná stezka Kladská

  Co nás zde hodně a mile překvapilo, byl právě tento povalový chodník tvořící snad 80% cesty. Je to však nutností, neboť zde chodíme na podmáčených rašeliništích. Díky tomu je celá naučná stezka dostupná i maminkám s kočárky nebo vozíčkářům.

  naučná stezka Kladská

  Kdo má chalupu či zahrádku a někdy zasadil i nějaký ten stromeček, určitě ho zaujme zastavení u čarověníku. Lidově se jim říká čarodějné metly nebo hromová košťata, věníky. Je to takový zajímavý přírodní úkaz ve větvích stromů nebo keřů. Vytváří shluk znetvořených větví bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti. Větve vyrůstají z jednoho místa normálně rostoucích větví a vytváří se na nich velké množství pupenů. A čarověníky můžou zdobit i Vaši skalku, ale musí se o ně umět pečovat.

  naučná stezka Kladská

  Doposud cesta vedla po obrovské rovné louce. Nyní vstupujeme do nádherného lesa s bezzásahovou zónou Tajga.

  naučná stezka Kladská

  Povalový chodník se mistrně proplétá mezi stromy a vypadá to tu naprosto kouzelně. Dokonce i rybáři tady mají svůj chodníček na místa, kde mohou lovit.

  naučná stezka Kladská

  naučná stezka Kladská

  Po levé ruce začíná prosvítat mezi stromy velký Kladský rybník i s hezkým ostrůvkem. Začíná se ale na nás mračit počasí.

  naučná stezka Kladská

  A prší. Naštěstí stezka vede právě pod stromy, takže to není tak hrozné. Přecházíme lávku pod zátokou rybníku.

  naučná stezka Kladská

  Zde se v plné kráse ukazuje typická květena Kladských rašelinišť, a tou je především brusnice borůvka, ale i suchopýr pochvatý nebo vzácnější vlochyně bažinná.

  naučná stezka Kladská

  Jedna z dalších tabulí s názvem Dlouhá stoka informuje o umělém kanálu vytvořeném v 16.století, jenž se nejdříve používal jako zdroj energie a posléze k plavení dřeva.

  naučná stezka Kladská

  To už se blížíme k silnici, kterou jsme do Kladska přijeli. Zde je další zastávka naučné stezky, kde se dozvídáme, jak se pečuje o přírodu a krajinu CHKO Slavkovského lesa a o dalších přírodních zajímavostech této oblasti.

  naučná stezka Kladská

  Přejdeme silnici a přicházíme k rašelinovým rybníkům s malým ostrůvkem, na kterém stojí dřevěný altánek.

  naučná stezka Kladská

  Dovnitř altánku se dostáváme po obloukovém můstku.

  naučná stezka Kladská

  Tady je možné posedět a pozorovat třeba místní kachny, sídlící na stejném ostrůvku. Naše přítomnost jim vůbec nevadí, viditelně jsou na lidi zvyklé.

  naučná stezka Kladská

  Okénka altánku jsou vyzdobena kresbami živočichů a rostlin, které je tu možné spatřit.

  naučná stezka Kladská

  To už se blížíme k závěru naučné stezky. Zbylé informační panely ještě seznamují s hospodařením v tamějších lesích, o funkcích lesů, o jejich vlivu na lokální klima a počasí nebo srovnávají půdy v oblasti.

  naučná stezka Kladská

  Naučná stezka končí u parkoviště v osadě Kladská. Stezka byla atraktivní, zajímavá, poučná a máme z ní velmi příjemné pocity. Zase jsme poznali další nádherné místečko naší republiky.

  naučná stezka Kladská

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Františkovy Lázně – pravoslavný kostel sv. Olgy

  Františkovy Lázně – pravoslavný kostel sv. Olgy

  Je již jakousi tradicí, že v lázeňských městech stojí kromě kostelů katolických a evangelických také kostely církve pravoslavné. Nejinak je tomu ve Františkových Lázních, kde v Kolárově ulici v severní části města stojí kostel sv. Olgy.

  hrad Hausberg

  hrad Hausberg

  Dnes toto místo charakterizuje především 3m hluboká sluj vytesaná do skalnatého masívu.

  Nepomuk – městské centrum

  Nepomuk – městské centrum

  Nepomuk – město v jihovýchodní části Plzeňského kraje, cca 35 km od Plzně a 25 km od Klatov. Městem vede mezinárodní silnice E49 spojující Karlovy Vary a České Budějovice. Město je známé jako rodiště sv. Jana Nepomuckého.

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch s kaplí a památníkem připomínající krvavou selskou vzpouru v roce 1680.

  kostel sv. Martina, Nejdek

  kostel sv. Martina, Nejdek

  Barokní kostel sv. Martina vytváří hlavní dominantu náměstí Karla IV. ve městě Nejdek.