naučná stezka Kladská

naučná stezka Kladská

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Mariánské Lázně

Popis

Naučná stezka Kladská prochází nejcennějších částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a bezzásahovým územím Tajga.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Naučná stezka Kladská se nachází v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les u osady Kladská, asi 7km severozápadně od Mariánských Lázní. Pro veřejnost byla otevřena v roce 1977 a patří vůbec k nejstarším naučným stezkám na území České republiky.

  Naučná stezka Kladská

  Trasa stezky měří 1,6km. Prochází po okraji nejcennějších částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a bezzásahovým územím Tajga.

  Naučná stezka Kladská

  Tato naučná stezka patří k nejatraktivnějším místům Slavkovského lesa, o čemž svědčí i její celoroční návštěvnost. Zaparkovat se dá na bezplatném parkovišti v osadě Kladská, kde okružní stezka začíná i končí.

  parkoviště v osadě Kladská

  Na začátek NS Kladská, který je asi 150m od parkoviště, jdeme kolem stylového loveckého zámečku švýcarského horského stylu.

  lovecký zámeček v Kladské

  Přejdeme silnici a značka nám oznamuje, že právě vstupujeme na naučnou stezku.

  začátek naučné stezky Kladská

  První informační tabule pojednává o ochraně, významu a vývoji oblasti Slavkovského lesa. Další o osadě Kladské, kde v letech 1875-1876 nechal postavit kníže Schönburg-Waldenburg lovecký zámeček, který jsme před chvílí tolik obdivovali.

  naučná stezka Kladská

  A následují sluneční hodiny. S počasím je to tu jak na houpačce, ale máme štěstí, vysvitlo právě sluníčko a tak můžeme otestovat jestli „jdou“ sluneční hodiny přesně. Dá se říci, že ano, ale jít podle nich na vlak, by bylo asi dost riskantní.

  naučná stezka Kladská

  Chvilku se zastavíme u pěkného rybníčku a pak již vstoupíme na povalový chodník.

  naučná stezka Kladská

  Co nás zde hodně a mile překvapilo, byl právě tento povalový chodník tvořící snad 80% cesty. Je to však nutností, neboť zde chodíme na podmáčených rašeliništích. Díky tomu je celá naučná stezka dostupná i maminkám s kočárky nebo vozíčkářům.

  naučná stezka Kladská

  Kdo má chalupu či zahrádku a někdy zasadil i nějaký ten stromeček, určitě ho zaujme zastavení u čarověníku. Lidově se jim říká čarodějné metly nebo hromová košťata, věníky. Je to takový zajímavý přírodní úkaz ve větvích stromů nebo keřů. Vytváří shluk znetvořených větví bez obvyklé pravidelnosti a zákonitosti. Větve vyrůstají z jednoho místa normálně rostoucích větví a vytváří se na nich velké množství pupenů. A čarověníky můžou zdobit i Vaši skalku, ale musí se o ně umět pečovat.

  naučná stezka Kladská

  Doposud cesta vedla po obrovské rovné louce. Nyní vstupujeme do nádherného lesa s bezzásahovou zónou Tajga.

  naučná stezka Kladská

  Povalový chodník se mistrně proplétá mezi stromy a vypadá to tu naprosto kouzelně. Dokonce i rybáři tady mají svůj chodníček na místa, kde mohou lovit.

  naučná stezka Kladská

  naučná stezka Kladská

  Po levé ruce začíná prosvítat mezi stromy velký Kladský rybník i s hezkým ostrůvkem. Začíná se ale na nás mračit počasí.

  naučná stezka Kladská

  A prší. Naštěstí stezka vede právě pod stromy, takže to není tak hrozné. Přecházíme lávku pod zátokou rybníku.

  naučná stezka Kladská

  Zde se v plné kráse ukazuje typická květena Kladských rašelinišť, a tou je především brusnice borůvka, ale i suchopýr pochvatý nebo vzácnější vlochyně bažinná.

  naučná stezka Kladská

  Jedna z dalších tabulí s názvem Dlouhá stoka informuje o umělém kanálu vytvořeném v 16.století, jenž se nejdříve používal jako zdroj energie a posléze k plavení dřeva.

  naučná stezka Kladská

  To už se blížíme k silnici, kterou jsme do Kladska přijeli. Zde je další zastávka naučné stezky, kde se dozvídáme, jak se pečuje o přírodu a krajinu CHKO Slavkovského lesa a o dalších přírodních zajímavostech této oblasti.

  naučná stezka Kladská

  Přejdeme silnici a přicházíme k rašelinovým rybníkům s malým ostrůvkem, na kterém stojí dřevěný altánek.

  naučná stezka Kladská

  Dovnitř altánku se dostáváme po obloukovém můstku.

  naučná stezka Kladská

  Tady je možné posedět a pozorovat třeba místní kachny, sídlící na stejném ostrůvku. Naše přítomnost jim vůbec nevadí, viditelně jsou na lidi zvyklé.

  naučná stezka Kladská

  Okénka altánku jsou vyzdobena kresbami živočichů a rostlin, které je tu možné spatřit.

  naučná stezka Kladská

  To už se blížíme k závěru naučné stezky. Zbylé informační panely ještě seznamují s hospodařením v tamějších lesích, o funkcích lesů, o jejich vlivu na lokální klima a počasí nebo srovnávají půdy v oblasti.

  naučná stezka Kladská

  Naučná stezka končí u parkoviště v osadě Kladská. Stezka byla atraktivní, zajímavá, poučná a máme z ní velmi příjemné pocity. Zase jsme poznali další nádherné místečko naší republiky.

  naučná stezka Kladská

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Černá věž Chebského hradu

  Černá věž Chebského hradu

  Černá věž je dominantou Chebského hradu. Je veřejnosti přístupná v rámci vstupného na hrad. Z terasy na vrcholu věže je kruhový výhled nejen na město, ale i jeho blízké i vzdálené okolí, a to i zde umístěným dalekohledem.

  Kynžvart – zámecký park

  Kynžvart – zámecký park

  Rozhlehlý park se nachází v širokém okolí zámku Kynžvart. Jeho větší část zaujímají travnaté plochy s jezírkem v severozápadním směru, severním směrem a jihozápadním směrem jde o lesopark.

  Památník "Ypsilonka" u Chebu

  Památník "Ypsilonka" u Chebu

  Nedaleko Chebu na dřívější křižovatce tří hlavních silnic ve tvaru písmene „Y“ (proto se tak místo jmenuje) stojí památník 1. divize americké armády, která za druhé světové války osvobodila město Cheb.

  Vladař

  Vladař

  Stolová hora Vladař geograficky náleží do Tepelské vrchoviny. Je výraznou dominantou krajiny. Nachází se cca 5 km východně od Žlutic, ve východní části Karlovarského kraje. Celý vrch je chráněn jako přírodní rezervace.

  Rozhledna Svatobor

  Rozhledna Svatobor

  Dech beroucí rozhled po kraji nabízí klasická kamenná rozhledna nad Sušicí.