Prášilské jezero

Prášilské jezero

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Kašperské Hory

Popis

Jedno z nejkrásnějších šumavských jezer ležící pod známou rozhlednou Poledník.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • K nádherné šumavské krajině patří již neodmyslitelně její ledovcová jezera. Jedno z nejkrásnějších se jmenuje Prášilské jezero a leží na severovýchodním úbočí Polední hory.

  Prášilské jezero na Šumavě

  K jezeru je možné se vydat dvěma cestami od malebné horské vesničky Prášily.

  Prášily

  Nejlépe je ale zaparkovat na velkém bezplatném parkovišti Slunečná (Poledník) jen kousek od Prášil. Odtud se lze vydat k jezeru cestou po červené (4,5km) nebo po žluté (3,8km), která zároveň slouží i pro cyklisty.

  parkoviště Slunečná u Prášil

  My jsme vybrali druhou variantu, která je zároveň i přímou cestou na známou rozhlednu Poledník. Cesta je poměrně široká, štěrková a i pro cyklisty velice příjemná. Vede však územím bývalé střelnice, takže je potřeba jít jen po vyznačené cestě. Na což nás ostatně každou chvíli upozorňuje cedule s nápisem Nevybuchlá munice.

  cestou k jezeru Prášilskému jezeru

  U rozcestníku Liščí díry, slyšíme zvuky motorových pil, což ostatně dokládají i přilehlé vykácené plochy lesa.

  rozcestník Liščí díry

  u rozcestníku Liščí díry

  Odtud hlavní cesta pokračuje na Polední horu s rozhlednou Poledník, kam půjdeme po návštěvě Prášilského jezera, takže se na toto místo zase za chvíli vrátíme. Odbočuje tedy vpravo a cestou ještě přecházíme přes dva horské potoky vytvářející krásné vodopádky.

  cestou k Prášilskému jezeru

  Přicházíme ke střížce s posezením a s naučnými informacemi o ekosystému Šumavy. Tady je konečná pro cyklisty. Pokud jsou ve více lidech, tak se zde prostřídají s hlídáním kol a ostatní se zatím mohou jít podívat na jezero.

  cestou k Prášilskému jezeru

  Závěrečné metry vystoupáme kolem obrovských balvanů a pak již přichází neskutečný pohled. Dvěma nejvýstižnějšími slovy, úžasný a fascinující.

  Prášilské jezero

  Asi je rozdíl přijít odpoledne spolu s více skupinkami turistů nebo brzy ráno v naprostém tichu, úplně sami a navíc za svitu slunečních paprsků. Právě kvůli takovým okamžikům chodíme rádi na nová ještě nepoznaná místa.

  Prášilské jezero

  Sytě modrá hladina jezera od odrážející se oblohy, několik kmenů stromů ležících ve vodě a naproti obrovská jezerní stěna částečně zelená a částečně holá od úřadujícího kůrovce, vytváří neuvěřitelnou atmosféru tohoto místa.

  Prášilské jezero

  Hned si to k nám namířili zdejší krotcí obyvatelé jezera kachničky, zřejmě zvyklé na krmení od příchozích návštěvníků.

  Prášilské jezero

  Musíme říct, že jsme dlouhé minuty vstřebávali zdejší naprosto úžasné prostředí bez jediného slůvka a hned jsme Prášilské jezero zařadili mezi nejkrásnější místa u nás.

  Prášilské jezero

  Prášilské jezero leží v nadmořské výšce 1080m. Je typem karového ledovcového jezera o výměře necelých 4ha. Jeho maximální délka činí 280m a maximální šířka 180m. Obvod jezera je 730m.

  Prášilské jezero

  Hloubka Prášilského jezera se uvádí různá, od 7m až do 30m. V každém případě stačila v roce 1927 na utopení studenta O. Kareise, který tu má kamenný pomník.

  Prášilské jezero a pomník

  Hlavní přítokem vody do jezera je potok pramenící ve strmém svahu Polední hory. Naopak voda odtéká Jezerním potokem vlévajícím se do řeky Křemelné.

  Prášilské jezero

  Zajímavostí je údajná vysoká kyselost vody, díky níž v jezeře od 70let neplavou žádné ryby.

  Prášilské jezero

  Jezero je přístupné pouze od kamenné hráze, neboť všude kolem je I.zóna CHKO Šumava. Ale i tento kousek plně postačuje k výhledům prakticky na celé jezero.

  mapa oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kašperk

  Kašperk

  Během výletu k hradu Kašperk navštívíme zříceninu Pustý hrádek, ze které se otevírá překrásný pohled na Kašperk a okolní krajinu. Při cestě se také osvěžíme v křišťálově čisté studánce.

  Šumava – kostel Nejsvětější Trojice v Srní

  Šumava – kostel Nejsvětější Trojice v Srní

  Kostel Nejsvětější Trojice stojí v samém centru šumavské horské obce Srní. Je zajímavý svojí architekturou a celkovým vnějším vzhledem. Zaujme i prostý interiér kostela.

  Státní hrad a zámek Velhartice

  Státní hrad a zámek Velhartice

  Státní hrad a zámek Velhartice se tyčí nad stejnojmennou obcí v Pošumaví, cca 15 km od Klatov a 10 km od Sušice. Tvoří rozhlehlý komplex. Za prohlídku stojí nejen vnitřní nádvoří a prohlídkové okruhy, ale i pohledy na hrad zvenčí.

  Svatobor – pohledy od útulny

  Svatobor – pohledy od útulny

  Pod vrcholem Svatoboru směrem k Sušici se nachází místo krásného výhledu.

  vrcholová kniha Plechý

  vrcholová kniha Plechý

  Plechý s 1378m nadmořské výšky je nejvyšším vrcholem české i rakouské části Šumavy.