Suché skály

Suché skály

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Železný Brod

Nadmořská výška

500 m n. m.

Popis

Rozeklaný sklaní hřeben nad Malou Skálou je rájem horolezců, kteří mu přezdívají český dolomit.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Když přijedete nebo přijdete na Maloskalsko tak tento nádherný hřbet skal dominující kraji nemůžete prostě přehlédnout. Trčí si na kopci nad levým břehem Jizery ve své majestátní kráse „českého dolomitu“.A tak jsem si ho zvykla vídat, vykukovat  nad horizontem luk a lesů, coby samozřejmé kulisy místních výletů … a pak mi to jednou došlo, vždyť já TAM vlastně nikdy nebyla. Věděla jsem, že tenhle rozeklaný hřbet z nejtvrdšího pískovce v Čechách je rájem a rejdištěm horolezců. Ale cyklostezka i turistická modrá si do skal přímo netroufají, plíží se jen u kotníků skal a nahoru Vás nezavedou. Tož naplánovali jsme si procházku do tohoto chráněného 23 ha území, jež leží 430-500m nad mořem pěkně na jaro. Jenže ačkoliv v lukách už jaro pučelo a po sněhu nebylo ani památky, les na severní straně hřbetu uchoval na lesních cestičkách dost ledu na to, aby nám zabránil courat se po pěšinkách přímo ve skalách. A tak jak už často bývá, po prvotní ochutnávce a navnadění, jsem si počkala a vrátila se v létě - do skal rozpálených slunce, plných vůně borovicového lesa a cinkání horolezeckých karabin.

  Suché Skály pohled z louky nad Malou Skálou

  Na prvním jarním výletu jsme šli z Besedic na Vrát po modré tur. značce,  v patách jako obvykle dva chlupáče na volno. Cesta nás vedla lesem a podél ní se postupně začaly objevovat kameny a skalky. Pak mne jedno hledání  vhodného fotozáběru nechalo nahlédnout za skalku a okamžitě jsem oba psy uvázala na vodítko a k bederáku. Uf, ačkoliv jsme šli po pohodové pěšince, za skalkou na jihozápadní stranu bylo ale sakra hluboko. Jak už jsem psala uklouzané zledovatělé pěšinky nám nedovolily pokochat se výstupy a pohledy z výšky, pokorně jsme lesem došli po modré až pěkně na silnici.

  Při příchodu ke hřbetu lesem směrem zhora od Besedic, máte z počátku dojem že vlastně o nic nejde

  Druhý „letní“ výlet  jsem šla opačným směrem. Ze silnice (značená cyklostezka 4099) vedoucí z Malé Skály do Koberov jsem v ostré zatáčce odbočila přímo pod hřeben v místě kde měli horolezci zaparkováno nejvíc aut. Nahoru „ do skal“ jsme tak museli se psem vystoupat po strmém dřevěném žebříku: neexistuje tu žádná značená cesta!! Důvodem je prý bezpečnost, neboť nelze vyloučit pád kamenů vlivem horolezecké činnosti, a zároveň i ochrana již tak dost navštěvované NPP (chráněno od r.1956, NPP od r. 2000). Tady nahoře má člověk dost hlídání sám se sebou, kam šlape a tak pes nemohl během procházení samotným hřebenem (cca1000m) z vodítka ani náhodou.

  Zato pohled ze spodu od silnice napovídá lecos o slibných lezeckých terénech

  Nepotkat tu za hezkého počasí horolezce se rovná zázraku ...aneb co s tím, když visím ?

  Hlavním předmětem ochrany je 300 m dlouhý rozeklaný skalní hřeben Suchých skla, který je součástí Lužického zlomu. Pískovec je stáří Cenomanského (nejstarší období svrchního křídového útvaru stáří asi 100 mil. let) - původu sladkovodního. Pískovec se usazoval v jezerech, která byla postupně zalita křídovým mořem. Podle staré praskliny v kůře zemské (tzv. Lužického zlomu) byly tyto nezvrásněné lavice pískovců vysunuty nad mladší křídové vrstvy a postaveny do svislé polohy. Četná tektonická zrcadla na vrstevních plochách dokládají tektonické pohyby a „klouzání“ - posuny vrstev po sobě. Zvětráváním se pak vytvořilo tvarově pestré skalní město. Zajímavá je i reliéfová výzdoba na povrchu jinak odolného, silně prokřemenělého pískovce.
  Skály se člení zhruba na 20 věží, z nichž nejznámější jsou např. Hlavní a Sokolí věž, Bílá věž, Střední věž, Jižní spára, Květová věž, Čihulova věž, Vlajková věž, Nosatá věž nebo Samotář. Věže jsou vysoké od 20 do asi 60m a pískovec (připomíná spíš slepenec) má takové vlastnosti, že je na něm povoleno lézt za mokra a v zimě. Horolezci i turisté využívají upravených cestiček a dřevěných nástupů.

  Přišla jsem pěšinkou ve svahu a pohltila mne hloubka prostoru:  nahoru vysoko, dolu hluboko ... všimněte si, prosím že pár metrů pod vrcholem na plošině se právě chystají slaňovat dva horolezci ... to jen pro pořádek, aby bylo měřítko

  Obejdete kámen - skalku a ejhle výled na Malou Skálu

  Sedíte na kameni, nohy na pěšince a za zády ... raději se moc nenaklánět o:)))

  Tohle celé z blízka a v detailu nabízí fotografovi nesčetné množství romantických záběrů a vytrvalému turistovi řadu zajímavých zákoutí i s výhledy do okolní krajiny. Samo sebou, že coby „pěšák“ nedosáhnete na výhledy, kterými jsou za svůj pot a dřinu odměněni horolezci na samotných vrcholech jednotlivých věží. Na kolo, kočárek či děti prostě zapomeňte, pro ně tato místa skutečně nejsou a zbytečně by se tu všichni trápili. I tak tu najdete stopy vyryté neukázněnými „turisty“.

  Místy lze na věže ještě povylést, ale člověk by si měl hlídat, zda se dostane bezpečně také zpátky

  Žebříky Vás od silnice nahoru do skal přivedou z hloubky ... takže kola, psy a kočárky zapomeňte

  A neb pod svícnem bývá tma …
  Pokud si chcete vychutnat ideální výhled na panorama Suchých skal, musíte zajít jinam. Vyhlídka doslova beroucí dech vás čeká,  když  vystoupáte z Malé Skály po červené značce směrem k Besedicím a vylezete si na vrch Sokol (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/197). Před nedávnem tu vykácely kus lesa a vznikl tak průsek směrem k „Suškám“. Ty Vám leží u nohou a v malebné kráse okolního kraje, skutečně připomínají hřbet praještěra jdoucího si tu lesem.
  Pokud si vylezete v Malé Skále na vyhlídku pod Pantheonem  či se půjdete projít do luk nad Malou Skálu či ke hradu Frýdštejn, nebo pojedete Jizeru hřbet Suchých skal rozhodně nepřehlédnete.

  Pohled na Suché skály z protějšího svahu z vyhlídky Sokol

  Strážce skal na horním konci hřebene tiše hlídá čas a krásu ... více najdete ve fotoalbu ... ještě mapa

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zastavení u bílého pole

  Zastavení u bílého pole

  Zastavení v polích odkud je zajímavý výhled na tři dominanty Českého ráje.

  Bartošova pec

  Bartošova pec

  Unikátní pseudokrasový systém - soubor tří ponorů a jednoho vývěru - voda, která se ztrácí na 3 různých místech a zpět na denní světlo se dostává jediným otvorem - Bartošovou pecí.

  Hruboskalsko II.

  Hruboskalsko II.

  Vyhlídky mezi Hrubicí a Vladštejnem jsou asi nejznámější oblastí z celého Českého ráje.

  zámek a hrad Staré Hrady

  zámek a hrad Staré Hrady

  Tento výlet je především vhodný pro rodiny s dětmi.Hradní komnaty jsou plné draků různých povolání. Kromě nich lze obdivovat i barokní kuchyni, loveckou chodbu a mnoho dalších zajímavých exponátů z doby habsburské monarchie.

  Podtrosecká údolí

  Podtrosecká údolí

  Naučná stezka vede kolem soustavy osmi rybníků s kaňonovitými údolími lemovanými pískovcovými skálami.