hrad Šumburk (Šumná)

hrad Šumburk (Šumná)

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Klášterec nad Ohří

Nadmořská výška

541 m n. m.

Popis

Kdysi mohutný hrad, dnes krásná zřícenina s pěknými výhledy do krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Krásná zřícenina kdysi mohutného hradu Šumburk se nachází na vrcholku Klášterské hory nedaleko Klášterce nad Ohří. Původně byl nazýván jako Nový Šumburk, a to podle rodového sídla na území dnešního Německa.

  hrad Šumburk od silnice na Kláštereckou Jeseň

  Jedná se o novodobější hrad postavený někdy ke konci husitských válek Vilémem ze Šumburku. Poprvé je zmiňován v roce 1435, ale již v roce 1449 ho kupuje Vilém z Illburku.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Hrad spíše připomínal vojenskou pevnost, byl strohý, bez nějakých detailů, neměl moc obytných místností a hlavní důraz kladl především na bezpečnost. To vše vyplývalo z nabytých zkušeností z právě probíhajících husitských válek.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Dokazuje to ostatně důmyslně postavená vstupní brána, kdy se od ní postranní hradby nálevkovitě rozšiřovaly na obě strany. Tím vznikl před branou dostatečně úzký prostor, aby se do něj nedostal větší počet nepřátel, kteří ještě mohli být ostřelováni křižně z obou stran hradeb.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Výraznou přestavbou prošel Šumburk v 16.století, kdy se jeho majiteli stali páni z Fictumu. Těm tu k většímu pohodlí chybělo více obytných místností. Přistavěli tak po stranách stávající obytné věže tři přístavky.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Napravo od brány vyrostl trojprostorový palác a na protější straně ještě hospodářská budova.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Někdy kolem roku 1550 postihl hrad Šumburk rozsáhlý požár. Z větší části byl zničen a poté již nebyl obnoven. Na počátku 17.století se uvádí jako pustý.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Na hrad se lze dostat po červené a následně žluté turistické značce z Klášterce nad Ohří nebo z druhé strany z Pernštejna. Motoristé mohou sjet ze silnice E442 z Karlových Varů do Chomutova na odbočce Klášterecká Jeseň a polní cestou dojet až před bývalou tvrz Šumnou (pozdější hospodářský dvůr) dnes zcela opuštěnou. Odtud se pak napojit na žlutou značku vedoucí až k hradu.

  bývalá tvrz Šumná (pozdější hospodářský dvůr)

  Vstupní brána Šumburku patří k těm více zachovaným částem hradu. Dřevěná lávka přes příkop je ale dosti děravá a tak je potřeba si dát při jejím přecházení pozor.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Podle pozůstatků obvodových zdí si lze domýšlet, jak to tu asi mohlo tehdy vypadat.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Nejvíce se dochovala velká obytná věž čtvercového tvaru o straně asi 10 metrů.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Právě od této věže, která stojí na nejvyšším bodě Klášterní hory, je krásně vidět celý areál bývalého hradu.

  hrad Šumburk (Šumná)

  Pak se stačí jen na místě otočit a vychutnávat si nádherné výhledy do údolí řeky Ohře, na Krušné hory, na Klášterec i Prunéřov s nepřehlédnutelnou elektrárnou.

  výhledy z hradu Šumburk (Šumná)

  výhledy z hradu Šumburk (Šumná)

  Sympatická zřícenina, která stojí určitě za návštěvu.

  hrad Šumburk (Šumná) - mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.

  Jezero Milada (Chabařovické jezero)

  Jezero Milada (Chabařovické jezero)

  Jezero se nachází mezi městy Chabařovice a Trmice nedaleko Ústí nad Labem. Jde o umělé rekultivační jezero vzniklé zatopením bývalého povrchového dolu Chabařovice. Je třetím největším svého druhu v České republice.

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Podkrušnohoří - zámek Červený hrádek

  Barokní zámek Červený hrádek stojí na severním okraji stejnojmenné obce poblíž města Jirkova. V prostorách zámku je k vidění řada expozic, nachází se zde restaurace a zámek rovněž poskytuje ubytovací služby jako hotel.

  Koldům – Kolektivní dům v Litvínově

  Koldům – Kolektivní dům v Litvínově

  Kolektivní dům (zkráceně Koldům) stojí na okraji východní části města Litvínova v Podkrušnohorské ulici. Z hlediska rozměrů je dominantním prvkem celé oblasti. Je koncipován jako bytový dům s 352 byty a provozovnami služeb.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.