město Tábor

město Tábor

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Tábor

Nadmořská výška

450 m n. m.

Popis

Krátká návštěva centra Tábora s foťákem na krku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plujíce po řece Lužnici spatříte pojednou město jakoby napíchnuté nad korunami střech. Jak vás řeka přináší blíž najednou zjistíte, že plujete městu Táboru někde u jeho kotníků, je to dáno tím, že střed starého města - Žižkovo náměstí leží 450m n. m., kdežto Lužnice si to kolem čističky vody Na Papírně teče jen 384m n. m., takže k ní město sestupuje svými ulicemi a zahradami.

  Děkanský kostel  Proměnění Páně na hoře Tábor, je nepřehlédnutelnou dominantou Žižkova náměstí

  Coby háček – fotograf  si vyprosíte v tábořišti na Harachovce aspoň kousíček volna, aspoň hodinku si jít pobejt. Vím, je to ostuda dostat hodinu na tak pěkné a historicky cenné město, ale alespoň tak. Jen tak se toulat labyrintem uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb - potkávat husitskou minulost. Málo času mi sice nedalo šanci navštívit místní podzemí ani vylézt na věže a fotit malebně srocené střechy z výšky, nestihla jsem osobně poznat rybník Jordán … snad se sem vrátím a užiji si to vše plně někdy příště.

  Kulisu další strany náměstí tvoří budova radnice, která v sobě skrývá muzeum

  Takhle jsem z druhého nevětšího města Jižních Čech s jeho 35tis. obyvateli okusila je kousíček historického jádra -  prošla se křivolakými uličkami, obešla náměstí a nakoukla do místních kostelů. Doufám že mi táborští rodáci odpustí,  že i z tak krátké návštěvy se chci chlubit několika fotkami, ale když ta procházka městem byla tak příjemná, přijde mi škoda se nepodělit.  Tento nádherný krajkový štít domu se dostal dokonce do znaku města

  A na konec ještě nevšední kovová mapa, která vám nedá možnost v historickém jadru Tábora zabloudit ... více fotek ve fotoalbu...

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Besednice

  Besednice

  Člověk nemusí jezdit přímo do Holašovic, aby pohlédl na původní vesnická stavení. Stačí navštívit například městys Besednice. Obec s necelou tisícovkou obyvatel, jíž prochází silnice č. 157, spojující Český Krumlov a Trhové Sviny.

  Český Krumlov – Myší díra

  Český Krumlov – Myší díra

  Myší díru v Českém Krumlově dobře znají především vodáci. Nachází se v historické části města při zátoce řeky Vltavy na spojnici začátku a konce meandru řeky, v němž stojí Vnitřní město.

  Český Krumlov – kaple sv. Kříže na Křížovém vrchu

  Český Krumlov – kaple sv. Kříže na Křížovém vrchu

  Osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže stojí na Křížovém vrchu nad Českým Krumlovem. Přístupná je z centra města po modrém turistickém značení (po Křížové cestě), případně dvěma pěšinami – viz mapka.

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter Zlatá koruna

  Klášter stojí ve stejnojmenné obci ve vzdálenosti asi 7 km severovýchodně od Českého Krumlova. Místo, kde se nachází, je tří stran obtékáno řekou Vltavou. Klášter patří k nejlépe zachovaným gotickým klášterům v Čechách.

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Nedaleko Červené brány, která je hlavní branou na 1. nádvoří zámku překlenuje ulici Latrán zajímavá stavba, jíž mohutný oblouk. Ten v sobě skrývá chodbu, která spojuje zámecké interiéry s nedalekým klášterem.