Geologická expozice pod Klokoty

Geologická expozice pod Klokoty

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Tábor

Popis

Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plujeme si po řece Lužnici, je letní navečer, za zády máme město Tábor. Na řece je klid věstící, že než doplujeme na tábořiště Harachovku bude ještě jeden jez. V tom to zahlédnu, na břehu mezi stromy se mi na chvilku mihne podivná betonová stavba a já si okamžitě vzpomenu, že tu jsem viděla v turistickém průvodci. Coby háček okamžitě škemrám, že musíme zastavit, že nutně potřebuji na břeh … alelujá, byla jsem vyslyšena. Uvazujeme loď a škrábeme se do svahu k cestě (tur. neznačená cesta po břehu Lužnice mezi Táborem a tábořištěm Harachovka) za kterou nás čeká zajímavá podívaná.

   Geologickou expozici ve starém „modrém“ lomu pod Klokoty vybudovali všímavý lidé v r. 2006-7. Více než třicet vzorků – balvanů pocházejících z místní regionu tj. Táborska, svezli na jedno místo. Každý kámen má svou „rodnou“ cedulku, kde se dozvíte odkud je  i co je geologicky zač, vše doplněno fotografií z „rodného“ místa sběru i mapkou s přesnými souřadnicemi (myslím, že kvůli tomu, aby se nemohly stát bludnými balvany). Aby se člověk mohl dozvědět ještě něco víc, má každý kámen vybroušenu a vyleštěnu plošku … něco jako kouzelné zrcátko do duše kamene. Normálně zná člověk buď kámen svrchu  nebo jako leštěný obkladový materiál, tady to tvůrci chytře vyřešili jako 2v1. Tohle pokoukání mne skutečně vtáhlo do sebe a hluboce před myšlením tvůrců smekám, znovu mne totiž přesvědčili, že každé zastavení nad úplně normální obyčejnou věcí může mít hlubší smysl a kouzlo náhlého prozření.

  Dva altánky doplňující expozici mají každá své kouzlo. Jeden nabízí posezení v jakési betonové lastuře ( neboli altán ve tvaru vzlétajícího pravěkého ptáka, který je umístěn na nejvyšším místě expozice) – to je ta stavba, která mne sem přivedla od vody. Druhý je sic obyčejný dřevěný, ale chrání infocedule k celé expozici, které vám nabídnou všestranné informace na dané téma. Aby expozice nebyla jen suše informační, jsou kameny na dně lomu vkusně umístěny a doplněny o „skalku“ v níž může vaše fantazie zahlédnout možná i dinosaura. Pokud nebudete líní je možné podívat se na expozici i z horní hrany lomu – na tu Vás zavede cesta za zatáčkou vpravo (pokud jdete ve směru toku řeky Lužnice), jež vede dál k tur. značené cestě na Klokoty.

  Přístup je sem celoročně zdarma. Na cestu nad řekou Lužnicí se dostanete i autem od Tábora a zaparkovat se dá hned pod expozicí. Jen opatrně, kvůli tomu že jedete směrem na výletní místo Harachovku je tu jízdní rychlost omezena na 30 km. Stejnou cestu můžete využít i coby pěšák či cyklista. Turistická dřevěná známka je pouze pro místo Harachovka, které je i vodáckým tábořištěm.

  Neohlížejte se, jde za Vámi ....

  Na závěr moto celé expozice ... další fotky najdete ve fotogalerii

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/jizni-cechy/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk - hrad ze slámy u Borovan

  Slamburk je hrad postavený z balíků slámy nedaleko Borovan u Českých Budějovic. Zde se každoročně na sklonku prázdnin odehrává Bitva o Slamburk - tematická akce pro širokou veřejnost a zejména pro děti, které se mohou bitvy přímo účastnit.

  Městské opevněné v Třeboni

  Městské opevněné v Třeboni

  Zbytky městského opevnění v Třeboni je možno spatřit na okraji zámeckého parku pod ulicí Novohradskou, která vede po náspu, na jehož druhé straně se rozkládá rybník Svět.

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk

  Tvrz Žumberk se nachází v jihočeském kraji cca 7 km od Trhových Svin a cca 7 km od Nových hradů, Dříve opevněná vesnice je v současnosti zčásti bydliště místních obyvatel a rovněž cílem výprav návštěvníků.