Geologická expozice pod Klokoty

Geologická expozice pod Klokoty

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Tábor

Popis

Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plujeme si po řece Lužnici, je letní navečer, za zády máme město Tábor. Na řece je klid věstící, že než doplujeme na tábořiště Harachovku bude ještě jeden jez. V tom to zahlédnu, na břehu mezi stromy se mi na chvilku mihne podivná betonová stavba a já si okamžitě vzpomenu, že tu jsem viděla v turistickém průvodci. Coby háček okamžitě škemrám, že musíme zastavit, že nutně potřebuji na břeh … alelujá, byla jsem vyslyšena. Uvazujeme loď a škrábeme se do svahu k cestě (tur. neznačená cesta po břehu Lužnice mezi Táborem a tábořištěm Harachovka) za kterou nás čeká zajímavá podívaná.

   Geologickou expozici ve starém „modrém“ lomu pod Klokoty vybudovali všímavý lidé v r. 2006-7. Více než třicet vzorků – balvanů pocházejících z místní regionu tj. Táborska, svezli na jedno místo. Každý kámen má svou „rodnou“ cedulku, kde se dozvíte odkud je  i co je geologicky zač, vše doplněno fotografií z „rodného“ místa sběru i mapkou s přesnými souřadnicemi (myslím, že kvůli tomu, aby se nemohly stát bludnými balvany). Aby se člověk mohl dozvědět ještě něco víc, má každý kámen vybroušenu a vyleštěnu plošku … něco jako kouzelné zrcátko do duše kamene. Normálně zná člověk buď kámen svrchu  nebo jako leštěný obkladový materiál, tady to tvůrci chytře vyřešili jako 2v1. Tohle pokoukání mne skutečně vtáhlo do sebe a hluboce před myšlením tvůrců smekám, znovu mne totiž přesvědčili, že každé zastavení nad úplně normální obyčejnou věcí může mít hlubší smysl a kouzlo náhlého prozření.

  Dva altánky doplňující expozici mají každá své kouzlo. Jeden nabízí posezení v jakési betonové lastuře ( neboli altán ve tvaru vzlétajícího pravěkého ptáka, který je umístěn na nejvyšším místě expozice) – to je ta stavba, která mne sem přivedla od vody. Druhý je sic obyčejný dřevěný, ale chrání infocedule k celé expozici, které vám nabídnou všestranné informace na dané téma. Aby expozice nebyla jen suše informační, jsou kameny na dně lomu vkusně umístěny a doplněny o „skalku“ v níž může vaše fantazie zahlédnout možná i dinosaura. Pokud nebudete líní je možné podívat se na expozici i z horní hrany lomu – na tu Vás zavede cesta za zatáčkou vpravo (pokud jdete ve směru toku řeky Lužnice), jež vede dál k tur. značené cestě na Klokoty.

  Přístup je sem celoročně zdarma. Na cestu nad řekou Lužnicí se dostanete i autem od Tábora a zaparkovat se dá hned pod expozicí. Jen opatrně, kvůli tomu že jedete směrem na výletní místo Harachovku je tu jízdní rychlost omezena na 30 km. Stejnou cestu můžete využít i coby pěšák či cyklista. Turistická dřevěná známka je pouze pro místo Harachovka, které je i vodáckým tábořištěm.

  Neohlížejte se, jde za Vámi ....

  Na závěr moto celé expozice ... další fotky najdete ve fotogalerii

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/jizni-cechy/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Český Krumlov - zámecká zahrada – 1. část

  Rozlehlá zámecká zahrada v Českém Krumlově se nachází jihozápadně od zámku. Návštěvníci do ní vstupují většinou v souvislosti s prohlídkou zámku. Zahrada je veřejnosti přístupná a je dostupná i z jiných směrů.

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou

  Alšova jihočeská galerie, nacházející se v areálu státního zámku Hluboká nad Vltavou, je jediné muzeum umění v Jihočeském kraji, patřící k pěti největším institucím svého druhu v České republice.

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá

  Zřícenina tvrze Tichá se nachází nedaleko od Dolního Dvořiště v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji. Jedinou zachovalou stavbou tvrze je vysoká dvoupatrová věž čtvercového půdorysu. Věž je nyní veřejnosti nepřístupná.

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  Katedrální kostel svatého Mikuláše stojí na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže poblíž náměstí Přemysla Otakara II. Hned vedle kostela v severním směru stojí na dálku viditelná Černá věž..

  vrcholová kniha Hýlačka

  vrcholová kniha Hýlačka

  Na Větrovech u Tábora stojí rozhledna Hýlačka s vrcholovou knihou na její vyhlídkové plošině.