Geologická expozice pod Klokoty

Geologická expozice pod Klokoty

Kategorie

Muzea a galerie

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Tábor

Popis

Sbírka kamenů pod širým nebem Vás nechá nahlédnout do jejich duše.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Plujeme si po řece Lužnici, je letní navečer, za zády máme město Tábor. Na řece je klid věstící, že než doplujeme na tábořiště Harachovku bude ještě jeden jez. V tom to zahlédnu, na břehu mezi stromy se mi na chvilku mihne podivná betonová stavba a já si okamžitě vzpomenu, že tu jsem viděla v turistickém průvodci. Coby háček okamžitě škemrám, že musíme zastavit, že nutně potřebuji na břeh … alelujá, byla jsem vyslyšena. Uvazujeme loď a škrábeme se do svahu k cestě (tur. neznačená cesta po břehu Lužnice mezi Táborem a tábořištěm Harachovka) za kterou nás čeká zajímavá podívaná.

   Geologickou expozici ve starém „modrém“ lomu pod Klokoty vybudovali všímavý lidé v r. 2006-7. Více než třicet vzorků – balvanů pocházejících z místní regionu tj. Táborska, svezli na jedno místo. Každý kámen má svou „rodnou“ cedulku, kde se dozvíte odkud je  i co je geologicky zač, vše doplněno fotografií z „rodného“ místa sběru i mapkou s přesnými souřadnicemi (myslím, že kvůli tomu, aby se nemohly stát bludnými balvany). Aby se člověk mohl dozvědět ještě něco víc, má každý kámen vybroušenu a vyleštěnu plošku … něco jako kouzelné zrcátko do duše kamene. Normálně zná člověk buď kámen svrchu  nebo jako leštěný obkladový materiál, tady to tvůrci chytře vyřešili jako 2v1. Tohle pokoukání mne skutečně vtáhlo do sebe a hluboce před myšlením tvůrců smekám, znovu mne totiž přesvědčili, že každé zastavení nad úplně normální obyčejnou věcí může mít hlubší smysl a kouzlo náhlého prozření.

  Dva altánky doplňující expozici mají každá své kouzlo. Jeden nabízí posezení v jakési betonové lastuře ( neboli altán ve tvaru vzlétajícího pravěkého ptáka, který je umístěn na nejvyšším místě expozice) – to je ta stavba, která mne sem přivedla od vody. Druhý je sic obyčejný dřevěný, ale chrání infocedule k celé expozici, které vám nabídnou všestranné informace na dané téma. Aby expozice nebyla jen suše informační, jsou kameny na dně lomu vkusně umístěny a doplněny o „skalku“ v níž může vaše fantazie zahlédnout možná i dinosaura. Pokud nebudete líní je možné podívat se na expozici i z horní hrany lomu – na tu Vás zavede cesta za zatáčkou vpravo (pokud jdete ve směru toku řeky Lužnice), jež vede dál k tur. značené cestě na Klokoty.

  Přístup je sem celoročně zdarma. Na cestu nad řekou Lužnicí se dostanete i autem od Tábora a zaparkovat se dá hned pod expozicí. Jen opatrně, kvůli tomu že jedete směrem na výletní místo Harachovku je tu jízdní rychlost omezena na 30 km. Stejnou cestu můžete využít i coby pěšák či cyklista. Turistická dřevěná známka je pouze pro místo Harachovka, které je i vodáckým tábořištěm.

  Neohlížejte se, jde za Vámi ....

  Na závěr moto celé expozice ... další fotky najdete ve fotogalerii

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/jizni-cechy/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Hluboká nad Vltavou – Sportovně relaxační areál

  Sportovně relaxační areál v Hluboké nad Vltavou se nachází v blízkosti jiných sportovišť – golfového areálu, tenisového klubu a fotbalového hřiště Přístupný je ze Sportovní ulice, navazující na ulici Podskalí.

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  České Budějovice – klášterní kostel Obětování Panny Marie

  Klášterní kostel Obětování Panny Marie je tak, jako Bílá věž, stavební součástí dominikánského kláštera na Piaristickém náměstí. Patří k nejcennějším památkám města a jako celý areál je součástí Městské památkové rezervace.

  Veterán muzeum Jílovice

  Veterán muzeum Jílovice

  Soukromé muzeum veteránů se nachází v místě U Zastávky u železniční zastávky Jílovice, vedle železničního přejezdu silnice Třebeč – Jílovice u Borovan na Českobudějovicku.

  Ohryzek Járy Cimrmana

  Ohryzek Járy Cimrmana

  V areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích poblíž Přírodovědecké fakulty stojí zajímavý památník. Je jím Ohryzek Járy Cimrmana. Recesistické umělecké dílo tvoří žulový podstavec s bronzovým odlitkem ohryzku jablka.