rozhledna Koráb

rozhledna Koráb

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kdyně

Nadmořská výška

772 m n. m.

Popis

Rozhledna stojí na nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny u města Kdyně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Koráb s dalekými výhledy do krajiny přímo předurčoval k postavení nějaké rozhledny. Takto smýšlel v roce 1902 i zakládající se Klub českých turistů, který si jako jeden ze svých cílů předsevzal postavit právě zde na tomto vrchu rozhlednu.

  rozhledna Koráb

  V té době však neměl na takový projekt peníze a tak si svůj sen splnil až o několik let později. Přesněji 7.srpna 1938, kdy byla rozhledna slavnostně otevřena pro veřejnost.

  výhledy z rozhledny na okolní krajinu

  Jednalo se o jednoduchou pětipatrovou dřevěnou stavbu o výšce 21 metrů. K ní byla přistavěna i turistická chata s restaurací. Vrch Koráb se tak stal atraktivním lákadlem pro mnohé turisty, zvláště si ho oblíbili lyžaři. Z důvodu zvýšeného zájmu i poptávce po delších pobytech v této lokalitě, bylo o 2  roky později přistaveno nad restaurací ještě ubytovací patro.

  rozhledna Koráb s horskou chatou

  V roce 1948 byla rozhledna opláštěna a vyhlídková plošina zastřešena. Takto rozhledna sloužila až do roku 1985, kdy musela být kvůli nevyhovujícímu stavu stržena.

  schody na rozhlednu

  Nová rozhledna vyrostla na Korábu v roce 1992 a stojí tu dodnes. Má železnou konstrukci a dosahuje úctyhodné výšky 50 metrů. To je dáno i tím, že slouží zároveň jako vysílač.

  rozhledna Koráb

  Rozhledna je otevřena podle provozu restaurace. U výčepu si vyzvednete klíč od rozhledny a dostanete k němu i nákres s popisem vrchů, které lze ze shora spatřit.

  popis vrchů viditelných z rozhledny Koráb

  Pak si již stačí odemknout dveře a vyšlápnout 144 schodů vedoucích na vyhlídkovou plošinu ve výšce 29 metrů.

  rozhledna Koráb

  Celá vyhlídka je zastřešená a opatřena okny. Na nich jsou pro lepší orientaci označené světové strany a při použití vypůjčeného nákresu, lze dobře rozpoznat jednotlivé vrchy okolní krajiny.

  vyhlídková plošina rozhledny Koráb

  Na západě například Kdyni a Český les, na východě Šumavu s hradem Kašperk, na severu Sedmihoří s hrady Rýzmburk a Nový Herštejn a na jihu Nýrsko a Šumavu s Velkým Javorem. Za jasného počasí jsou prý vidět i vrcholky Alp. Ale to bohužel není náš dnešní případ.

  jeden z výhledů z rozhledny Koráb

   ještě výhled na sever

  výhled na sever z rozhledny Koráb

  a teď již zbývá jen přijít, ubytovat se a vychutnávat si nádhernnou přírodu zdejší krajiny.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Smírčí kříže, Plesná

  Smírčí kříže, Plesná

  V městečku Plesná se nacházejí tři smírčí kříže s vytesaným nápisem REF IN FLEISSEN 1564.

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Loketské vyhlídky – vyhlídka 2 – při cestě na Robič

  Vyhlídkový kovový altán stojí na skále přímo proti hradu Loket. Z vyhlídky je báječný pohled na celé historické centrum města, řeku Ohři s vrchy Slavkovského lesa v pozadí.

  Mariánské Lázně – Výšina Bedřicha Viléma

  Mariánské Lázně – Výšina Bedřicha Viléma

  Výšina Bedřicha Viléma se nachází na Žižkově vrchu, části Slavkovského lesa nad Mariánskými Lázněmi. Oblast Žižkova vrchu je vyhlášena jako přírodní rezervace.

  zámek Kozel

  zámek Kozel

  Zámek Kozel se nachází u obce Šťáhlavy asi 15km jihovýchodně od Plzně.

  Farská kyselka (Farský pramen)

  Farská kyselka (Farský pramen)

  Farskou kyselkou se nazývá místo v CHKO Slavkovský les, kde vyvěrá pramen jedné z nejchutnějších kyselek v dané oblasti.