rozhledna Koráb

rozhledna Koráb

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kdyně

Nadmořská výška

772 m n. m.

Popis

Rozhledna stojí na nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny u města Kdyně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch Koráb s dalekými výhledy do krajiny přímo předurčoval k postavení nějaké rozhledny. Takto smýšlel v roce 1902 i zakládající se Klub českých turistů, který si jako jeden ze svých cílů předsevzal postavit právě zde na tomto vrchu rozhlednu.

  rozhledna Koráb

  V té době však neměl na takový projekt peníze a tak si svůj sen splnil až o několik let později. Přesněji 7.srpna 1938, kdy byla rozhledna slavnostně otevřena pro veřejnost.

  výhledy z rozhledny na okolní krajinu

  Jednalo se o jednoduchou pětipatrovou dřevěnou stavbu o výšce 21 metrů. K ní byla přistavěna i turistická chata s restaurací. Vrch Koráb se tak stal atraktivním lákadlem pro mnohé turisty, zvláště si ho oblíbili lyžaři. Z důvodu zvýšeného zájmu i poptávce po delších pobytech v této lokalitě, bylo o 2  roky později přistaveno nad restaurací ještě ubytovací patro.

  rozhledna Koráb s horskou chatou

  V roce 1948 byla rozhledna opláštěna a vyhlídková plošina zastřešena. Takto rozhledna sloužila až do roku 1985, kdy musela být kvůli nevyhovujícímu stavu stržena.

  schody na rozhlednu

  Nová rozhledna vyrostla na Korábu v roce 1992 a stojí tu dodnes. Má železnou konstrukci a dosahuje úctyhodné výšky 50 metrů. To je dáno i tím, že slouží zároveň jako vysílač.

  rozhledna Koráb

  Rozhledna je otevřena podle provozu restaurace. U výčepu si vyzvednete klíč od rozhledny a dostanete k němu i nákres s popisem vrchů, které lze ze shora spatřit.

  popis vrchů viditelných z rozhledny Koráb

  Pak si již stačí odemknout dveře a vyšlápnout 144 schodů vedoucích na vyhlídkovou plošinu ve výšce 29 metrů.

  rozhledna Koráb

  Celá vyhlídka je zastřešená a opatřena okny. Na nich jsou pro lepší orientaci označené světové strany a při použití vypůjčeného nákresu, lze dobře rozpoznat jednotlivé vrchy okolní krajiny.

  vyhlídková plošina rozhledny Koráb

  Na západě například Kdyni a Český les, na východě Šumavu s hradem Kašperk, na severu Sedmihoří s hrady Rýzmburk a Nový Herštejn a na jihu Nýrsko a Šumavu s Velkým Javorem. Za jasného počasí jsou prý vidět i vrcholky Alp. Ale to bohužel není náš dnešní případ.

  jeden z výhledů z rozhledny Koráb

   ještě výhled na sever

  výhled na sever z rozhledny Koráb

  a teď již zbývá jen přijít, ubytovat se a vychutnávat si nádhernnou přírodu zdejší krajiny.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Židovský hřbitov, Osek u Rokycan

  Židovský hřbitov, Osek u Rokycan

  Židovský hřbitov z 18. století se nachází u zříceniny letohrádku Kamýk na Rokycansku.

  Karlovy Vary – Sv. Linhart a Sinatrovské slavnosti

  Karlovy Vary – Sv. Linhart a Sinatrovské slavnosti

  Bývalá (a možná i budoucí) restaurace Sv. Linhart se v Karlových Varech nachází v západní části Lázeňských lesů poblíž městské čtvrti Doubí. Areál se těší pozornosti jak dospělých, tak i dětských návštěvníků – viz důvody v popisu.

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  Karlovy Vary – vyhlídkový altán Kristýna

  Karlovy Vary – vyhlídkový altán Kristýna

  Altán s názvem Kristýna se nachází na skalním suku poblíž restaurace Jelení skok (resp. na východním svahu pod ní) a je přístupný právě od ní po několika schodech. Poskytuje velmi omezený výhled vzhledem k lesnímu porostu v jeho blízkosti.

  Kyselka – Mattoniho vodopád

  Kyselka – Mattoniho vodopád

  Není to přírodní útvar, jde o vodopád umělý, který nechal vybudovat Heinrich von Mattoni. Napájí jej Ottův pramen, který je vyveden do umělé jeskyně na východní skále nad lázeňským územím dříve slavných lázní Kyselka.