hrad Nový Herštejn

hrad Nový Herštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kdyně

Popis

Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách. Nachází se na zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

  Nový Herštejn

  První písemné zmínky z roku 1348 jsou spojovány s pravděpodobným zakladatelem hradu Buškem II. z Velhartic. Více se do dějin zapsal další z majitelů hradu Jan Herštejn z Velhartic, a to především neustálými konflikty se sousedními Bavory a jejich knížetem Albrechtem. Těm se nelíbili neustálé loupežné vyjezdy  Jana do Bavor. Spory nakonec vyústily v roce 1474 Albrechtovým tažením na Nový Herštejn a zajetí Jana Herštejnského.

  Nový Herštejn

  Ten byl po třech měsících z bavorského vězení propuštěn, vzápětí však dojednané podmínky opět porušil. Proto vojsko knížete Albrechta přitáhlo zpět na Nový Herštejn, opět zajalo Jana a tentokráte hrad pobořilo a vypálilo, aby se stal již neobyvatelným.

  Nový Herštejn

  Poté snad byl částečně opraven, ale jeho poslední majitel město Domažlice, které ho odkoupilo,  později ho i samo záměrně ještě více pobouralo, aby se nemohlo stát útočištěm nepřátel. V roce 1549 se Nový Herštejn uvádí jako pustý.

  Nový Herštejn

  Na Nový Herštejn doporučujeme cestu z vesničky Podzámčí. Od místní kapličky se vydat po červené značce lesem směrem na hradiště Příkopy. Tam je možné si prohlédnout částečně zachovalé opevnění pohraničního hradiště (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/619).

  hradiště Příkopy cestou na Nový Herštejn

  Od Příkopů pokračovat po lesní pěšině až k odbočce ke Kreslově studánce. K ní vede docela strašidelná cesta uvnitř hustého smrkového porostu.

  cestou ke Kreslově studánce

  Studánka je zastřešená s připraveným hrníčkem pro kolemjdoucí a s posezením na dřevěných lavičkách.

  Kreslova studánka

  Po vrácení zpět na hlavní cestu se jde stále po červené kolem krásného rybníčku k myslivně. Za ní je už rozcestník, který nasměruje na kopec, kde se nachází Nový Herštejn.

  cestou na Nový Herštejn

  Ještě se projde kolem informační tabule s popisem historie hradu a po chvilce už mezi stromy začínají prosvítat kamenné hradby Herštejnu.

  info tabule s historií hradu Nový Herštejn

  Lepší je ho navštívit asi v době kdy nebují tolik vegetace, což by mnohonásobně zvýšilo komfort prohlídky a více by se asi i vidělo.

  Nový Herštejn

  Zřícenina dominuje mohutnou obytnou věží donjonem o rozměrech asi 16x17 metrů. Žádné jiné budovy se zde nedochovaly.

  Nový Herštejn

  Kolem dokola obíhá poměrně rozsáhlé opevnění s několika věžovitými stavbami.

  Nový Herštejn

  Ve skále je tu vytesaná i cisterna, která sloužila jako zásobárna vody.

  Nový Herštejn

  K hradu se váže pověst, kdy tehdejší majitel (Jan Herštenský?) chtěl před nájezdem bavorských vojsk v roce 1474 ukrýt své 3 dcery a tak je nechal zazdít do tkz. Panenské věže. A Bavoři hrad poté dobyli…

  mapka oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Karlovy Vary – vyhlídka Camera obscura

  Vyhlídka se nachází na vrchu pod Třemi kříži nad městskou částí Drahovice, odkud je nejlepší přístup po pohodlné široké asfaltové cestě po žlutém značení. Vyhlídka poskytuje výborný výhled na město a okolí.

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart

  Lázně Kynžvart najdeme v okrese Cheb na jižních svazích Slavkovského lesa a uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. 1496 Dominantou města je lázeňská čtvrť na západním svahu.

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow v Karlových Varech

  Vila Lützow stojí v Karlových Varech ve svahu pod ulicí Na Vyhlídce v Sadech Jeana de Carro. Kolem vily vede do lázeňské části města Stezka Jeana de Carro. Vila v empírovém slohu je jedním z prvních vilových objektů postavených v Karlových.

  Bílý Halštrov

  Bílý Halštrov

  Bílý Halštrov je přehradní nádrž nacházející se v Ašském výběžku jen kousek za vesničkou Dolní Paseky.

  Jeskynní vyhlídka nad údolím řeky Ohře

  Jeskynní vyhlídka nad údolím řeky Ohře

  Nad řekou Ohří mezi Loktem a Svatošskými skalami se vypínají svahy, které jsou tvořeny zajímavými skalami. Ty jsou sice méně známé, než proslulé "Svatošky", ale pozornost si zaslouží. Jeden takový masiv nese Jeskynní vyhlídku.