hrad Nový Herštejn

hrad Nový Herštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Kdyně

Popis

Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hradní zřícenina Nového Herštejna patří k nejrozsáhlejším a nejvíce dochovaným zříceninám v západních Čechách. Nachází se na zalesněném kopci nedaleko města Kdyně.

  Nový Herštejn

  První písemné zmínky z roku 1348 jsou spojovány s pravděpodobným zakladatelem hradu Buškem II. z Velhartic. Více se do dějin zapsal další z majitelů hradu Jan Herštejn z Velhartic, a to především neustálými konflikty se sousedními Bavory a jejich knížetem Albrechtem. Těm se nelíbili neustálé loupežné vyjezdy  Jana do Bavor. Spory nakonec vyústily v roce 1474 Albrechtovým tažením na Nový Herštejn a zajetí Jana Herštejnského.

  Nový Herštejn

  Ten byl po třech měsících z bavorského vězení propuštěn, vzápětí však dojednané podmínky opět porušil. Proto vojsko knížete Albrechta přitáhlo zpět na Nový Herštejn, opět zajalo Jana a tentokráte hrad pobořilo a vypálilo, aby se stal již neobyvatelným.

  Nový Herštejn

  Poté snad byl částečně opraven, ale jeho poslední majitel město Domažlice, které ho odkoupilo,  později ho i samo záměrně ještě více pobouralo, aby se nemohlo stát útočištěm nepřátel. V roce 1549 se Nový Herštejn uvádí jako pustý.

  Nový Herštejn

  Na Nový Herštejn doporučujeme cestu z vesničky Podzámčí. Od místní kapličky se vydat po červené značce lesem směrem na hradiště Příkopy. Tam je možné si prohlédnout částečně zachovalé opevnění pohraničního hradiště (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/619).

  hradiště Příkopy cestou na Nový Herštejn

  Od Příkopů pokračovat po lesní pěšině až k odbočce ke Kreslově studánce. K ní vede docela strašidelná cesta uvnitř hustého smrkového porostu.

  cestou ke Kreslově studánce

  Studánka je zastřešená s připraveným hrníčkem pro kolemjdoucí a s posezením na dřevěných lavičkách.

  Kreslova studánka

  Po vrácení zpět na hlavní cestu se jde stále po červené kolem krásného rybníčku k myslivně. Za ní je už rozcestník, který nasměruje na kopec, kde se nachází Nový Herštejn.

  cestou na Nový Herštejn

  Ještě se projde kolem informační tabule s popisem historie hradu a po chvilce už mezi stromy začínají prosvítat kamenné hradby Herštejnu.

  info tabule s historií hradu Nový Herštejn

  Lepší je ho navštívit asi v době kdy nebují tolik vegetace, což by mnohonásobně zvýšilo komfort prohlídky a více by se asi i vidělo.

  Nový Herštejn

  Zřícenina dominuje mohutnou obytnou věží donjonem o rozměrech asi 16x17 metrů. Žádné jiné budovy se zde nedochovaly.

  Nový Herštejn

  Kolem dokola obíhá poměrně rozsáhlé opevnění s několika věžovitými stavbami.

  Nový Herštejn

  Ve skále je tu vytesaná i cisterna, která sloužila jako zásobárna vody.

  Nový Herštejn

  K hradu se váže pověst, kdy tehdejší majitel (Jan Herštenský?) chtěl před nájezdem bavorských vojsk v roce 1474 ukrýt své 3 dcery a tak je nechal zazdít do tkz. Panenské věže. A Bavoři hrad poté dobyli…

  mapka oblasti

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Zřícenina kaple sv. Jana Nepomuckého

  Kaple sv. Jana Nepomuckého stojí v lese, 5 km od Klatov, nedaleko obce Loreta. Ke kapli se dostanete po žluté turistické značce začínající uprostřed obce Loreta.

  Slavkovský les – vrch Lesný – vrcholová kniha

  Slavkovský les – vrch Lesný – vrcholová kniha

  Na hoře Lesný - nejvyšším vrcholu Slavkovského lesa (viz výlet 01.04.2017) stoji dřevěný odpočinkový altán. Na sloupku altánu je umístěna schránka s vrcholovou knihou.

  Lázně Kynžvart – zajímavé balvany v okolí

  Lázně Kynžvart – zajímavé balvany v okolí

  Město Lázně Kynžvart – to není jen zámek knížete Metternicha, lázeňské prameny a lázeňské domy, zřícenina hradu či blízký Lesný, nejvyšší hora Slavkovského lesa. Za určitou atrakci lze považovat i obrovské balvany jižně od města.

  rozhledna Krásenecký vrch

  rozhledna Krásenecký vrch

  Zcela originální rozhledna připomínající svým vzhledem Babylonskou věž.

  Bečovská botanická zahrada

  Bečovská botanická zahrada

  Botanická zahrada se nachází v Bečově nad Teplou. Městečko je známé především tím, že jeho centrum zdobí státní hrad a zámek. Zahrada se rozkládá na pravém břehu řeky Teplé pod městským centrem.