hrad Jenštejn

hrad Jenštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Praha

Popis

Hrad s bergfritovou věží sloužící jako výstavní síň i jako vyhlídka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • V sousedství hlavního města Prahy, v malé vísce Jenštejn, se nachází pozůstatky hradu bergfritového typu. Nevelký hrad byl postaven na pískovcové skalce při potoku Choboty a jeho název nese stejné jméno jako název obce, tedy Jenštejn.

  hrad Jenštejn

  První zmínky o hradu pochází z 30 let 14.století, kdy je spojován s dvorským sudím Jenečem z Janovic, majitelem a pravděpodobně i jeho stavitelem. Jelikož se nacházel pro hrad v netypické rovinaté krajině, byl vybudován jako vodní. Jižní strana hradu byla chráněna rybníkem. Ze zbylých stran pak zajišťoval bezpečnost hluboký skalní příkop, který se napouštěl vodou z okolních rybníků.

  hrad Jenštejn

  Během existence hradu se na něm vystřídala celá řada majitelů. Od Pavla z Vlašimi, přes Zikmunda Hullera podkomořího krále Václava IV. až po posledního šlechtického držitele hradu zemana Jana Dobřichovského. Erby majitelů hradu jsou vystaveny v jednom z pater věže.

  erby majitelů hradu

  Nejvýznamnějším majitelem hradu byl ale arcibiskup Jan z Jenštejna, velice vzdělaný muž, s velkým teologickým rozhledem a literárním i hudebním nadáním. V roce 1386 prosadil svátek Navštívení Panny Marie. Zasloužil se i o přestavbu hradu, díky níž se hrad řadí ke slavné skupině hradů královské dvorské huti. Busta Jana z Jenštejna je vystavena v prvním patře bergfritové věže.

  busta Jana z Jenštejna

  Hrad ani po jeho opuštění majiteli nebyl ve vyloženě špatném stavu. Definitivní konec pro něj znamenala až třicetiletá válka a zpustošení švédskými vojsky v roce 1641. Ale takto dopadlo více hradů v Čechách.

  hrad Jenštejn

  Ve věži se přesto na konci 18.století zabydleli čtyři chudinské rodiny, které přebývali v jednotlivých patrech věže až do počátku20.století. Posledním obyvatelem byla stará babička, jejíž obývanou místnost i s dobovým vybavením si lze prohlédnout u vstupní brány v domku s pokladnou.

  ukázka života obyvatelů Jenštejna

  Z původní podoby hradu se nejvíce zachovala bergfritová věž, která vytvářející současnou dominantu obce, brána a zbytek obvodové zdi.

  pozůstatky hradu Jenštejn

  Věž slouží také jako vyhlídka, z které je pěkný výhled na obec Jenštejn. Pro větší rozhled je potřeba se trochu „více“ vyklonit z hradeb, což by se zde nemělo.

  výhled z věže Jenštejnu

  V přízemí věže je nákres, jak hrad asi kdysi vypadal

  takto asi vypadal hrad Jenštejn

  V další jsou obrazy s nákresy hradu v jednotlivých časových obdobích.

  takto vypadal hrad Jenštejn

  O další patro výše je popsaný hrad ve světle archeologie, o jeho historii i o Janu z Jenštejna

  uvnitř věže Jenštejnu

  A v posledním před výstupem na vyhlídkovou plošinu je hrad vyobrazen skleněnou mozaikou.  

  skleněná mozaika hradu Jenštejn

  Zříceninu neopomněl navštívit ani známý milovník těchto romantických staveb básník Karel Hynek Mácha.

  hrad Jenštejn

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Expozice horniny Českého krasu

  Expozice horniny Českého krasu

  Expozice horniny se nachází ve volné přírodě v oblasti Solvayových lomů na Berounsku.

  Na Jinou kávu do Berouna

  Na Jinou kávu do Berouna

  Beroun nabízí řadu cílů výletů pro milovníky historie, přírody, techniky. Při návštěvě stojí za návštěvu bývalá kasárna v Talichově ulici: posezením v chráněné kavárně "Jiná káva" podpoříte klienty terapeutického centra Lomikámen,o.s.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je malebný městys na Vltavě. Po pravém břehu řeky vede železniční trať Praha-Čerčany - nazývána Posázavský Pacifik. Název vznikl z rázu krajiny, kterou vlaky více než sto let jezdí a její oblibou mezi trampy a osadníky již od 2014.

  Koněpruské jeskyně

  Koněpruské jeskyně

  Koněpruské jeskyně jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech.

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem pohřební kaple je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl - autor Slavína