Schillerova rozhledna

Schillerova rozhledna

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Podbořany

Nadmořská výška

383 m n. m.

Popis

Schillerova rozhledna vytváří hlavní dominantu obce Kryry na Podbořansku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Schillerova rozhledna vytváří jednu z hlavních dominant obce Kryry ležících na Podbořansku. Stojí na nevelkém vršku, kde kdysi býval hrad Kozíhrady.

  Schillerova rozhledna

  Tento vršek nazývali místní obyvatelé Kostelním vrchem, zřejmě podle kostela, stojícího na úpatí vrchu.

  kostel pod Schillerovou rozhlednou

  Kolem kostela vede i cesta na rozhlednu. Zvenčí vypadá ještě celkem zachovale, ale při pohledu skrz okna je vidět, v jak žalostném stavu se nachází. Na rekonstrukci zřejmě nejsou peníze.

  kostel pod Schillerovou rozhlednou

  Oni totiž dlouhá léta nebyly finance ani na údržbu Schillerovy rozhledny. Ta byla postavena v letech 1905 – 1906 při příležitosti 100.výročí slavného německého básníka, spisovatele, dramatika a překladatele Friedricha Schillera, po kterém byla rozhledna i pojmenována.

  Schillerova rozhledna

  Jeho památník měl být umístěný v přízemí rozhledny. Práce se ale o rok opozdily (výročí bylo v roce 1905), a tak se rozhledna dočkala slavnostního otevření  až 17.června 1906. Slavnosti se zúčastnilo několik tisíc lidí z města i širokého okolí.

  Schillerova rozhledna

  Největší podíl na výstavbě rozhledny měl místní okrašlovací spolek a Spolek rodáků z obce Kryry žijících ve Vídni, v čele s architektem a stavitelem Aloisem Kaiserem. Postavili nádhernou cihlovou rozhlednu s třemi vyhlídkovými plošinami.

  Schillerova rozhledna

   První vyhlídkovou plošinu tvořil dřevěný ochoz kolem rozhledny ve výšce asi 10 metrů. Druhá a hlavní vyhlídková plošina byla ve výšce asi 22 metrů. Měla tvar písmene U, takže z ní nebyl úplný výhled do všech stran.  Nad ní byla ještě malá věžička pro omezený počet osob, z které byl krásný kruhový výhled.

  Schillerova rozhledna

  Rozhledna ale potřebovala pravidelnou údržbu, což stálo nemalé prostředky, kterých se nedostávalo. A tak začala pomalu chátrat. Nejdříve přišla o spodní dřevěný ochoz, který byl z důvodu havarijního stavu pro jistotu strhnut. Poté se zub času projevil i na ostatních částech rozhledny. Nepřístupnou chátrající rozhlednu zachránilo až blížící se další kulaté výročí Friedricha Schillera a také televizní seriál, kde se objevila.

  Schillerova rozhledna

  Sehnaly se peníze a proběhla rekonstrukce s cílem uvést rozhlednu do původního stavu, tedy i opět s dřevěným spodním ochozem. Vše se podařilo a v roce 2000 byla opět otevřena pro veřejnost.

  Schillerova rozhledna

   Přístup na ni je ale dosti omezený. Otevřeno má pouze v měsících červen, červenec a srpen a to od 12 do 16 hodin. Takže návštěva Schillerovy rozhledny se musí pečlivě naplánovat.

  Schillerova rozhledna

  Na rozhlednu o výšce 27 metrů vede 127 schodů. Při jejich zdolávání se určitě nikdo nudit nebude. Na zdech jsou odspodu až nahoru vystaveny různé obrázky týkající se rozhledny a zdejší obce Kryry.

  Schillerova rozhledna

  Svůj koutek tu má samozřejmě i sám velký Friedrich Schiller. Mramorový reliéf s jeho podobiznou doplňují informace o jeho životě a dílech.

  Svůj koutek tu má samozřejmě i sám velký Friedrich Schiller

  První výhledy z rozhledny jsou ze spodního dřevěného ochozu. Po něm lze rozhlednu obejít celou dokola, takže je postupně vidět na všechny strany.

  dřevěný ochoz na Schillerově rozhledně

  O patro výše je hlavní ochoz, který je ve tvaru písmene U, takže sice není vidět na úplně všechny strany, ale to vůbec nevadí. Výhledy jsou přesto parádní, hlavně městečko Kryry je jak na dlani a v dáli lze rozpoznat Doupovské a Krušné hory a vrchy Českého středohoří.

  výhled z Schillerovy rozhledny

  Malá věžička na úplném vrcholu Schillerovy rozhledny zpřístupněna není. Tam jsou nyní umístěné vysílače, z kterých alespoň plyne nějaký příjem do pokladničky obce na opravy této rozhledny.

  Schillerova rozhledna

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Varhošť

  rozhledna Varhošť

  Rozhledna Varhošť je postavena na stejnojmenném zalesněném čedičovém vrchu uprostřed nádherné krajiny Českého středohoří.

  Hrad Kostomlaty

  Hrad Kostomlaty

  Jedná se o zříceninu hradu, která je velmi krásná

  naučná stezka Perucko

  naučná stezka Perucko

  Naučná stezka Perucko nás seznámí s obcí Peruc a jeho velice zajímavým okolím.

  Vrkoč

  Vrkoč

  Zajímavý skalní útvar s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče orientované do tvaru obráceného vějíře.

  Oblík

  Oblík

  Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.