naučná stezka Sklárna

naučná stezka Sklárna

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Jesenice

Popis

Nenáročná naučná stezka seznamuje s přírodou a krajinou Žihelské a Jesenické pahorkatiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Uprostřed lesů Žihelské a Jesenické pahorkatiny, nedaleko nejmenšího středoevropského historického města Rabštejn nad Střelou, se nachází osada Sklárna. Poprvé je osada zmiňována na počátku 13.století. První osídlenci se zde zabývali převážně zemědělstvím a lesnictvím. V letech 1825 zde hrabě Lažanský založil sklárnu na výrobu plochého a tabulkového skla. V roce 1868 došlo k požáru. Sklářská huť však byla znovu obnovena a vylepšena o moderní vytápění dřevoplynem. Jedinou vzpomínku na tu dobu představují dnes pouze mohutné kaštany v centru osady.

  naučná stezka Sklárna - osada Sklárna

  V současné době je osada Sklárna známá především rozsáhlou školou v přírodě. Je zde chatový autokemp, lanové centrum a možnost plného sportovní i turistického vyžití.

  osada Sklárna

  lanové centrum Sklárna

  Jednou z možností jak strávit příjemný den je projít si zdejší naučnou stezku Sklárna. Je celkem nenáročná a prakticky celá vede lesem a po lesních pěšinách. Navíc je to okruh, takže začíná i končí v osadě Sklárna.

  začátek NS Sklárna

  Na trase je celkem 13 zastavení s informačními tabulemi, z kterých se lze dozvědět něco o životě v lese, u vody i ve vodě, o ptactvu, o houbařství, o lesnictví, o geologii území a vzniku neobvyklých kamenných seskupení.

  naučná stezka Sklárna

  Délka naučné stezky je kolem 8 km, ve kterých jsou započítány i dvě odbočky z trasy. Jedna je dlouhá 500 metrů a směřuje k mravenčí stezce se spoustou mravenišť lesních mravenců Formica.

  zastavení u mravenců Formica

  Druhá vede do svahu bukového lesa k Lidčině skále. Toto zastavení je asi nejatraktivnějším z celé stezky. Na návrší se nachází romantické místo se spoustou zajímavě seskupených balvanů, kde se po několik generací scházeli milenci.

  zastavení na Lidčině skále

  Až dívku z jedné dvojice postihla tragická událost. Na památku pak přidělal její chlapec na jeden z kamenů fotku své milé a vytesal do něj nápis s veršem: „Poseď každý, kdo tudy procházíš a vzpomeň na všechny ty, kdo nedostali možnost vychutnat krásu života až do konce“. Tento příběh není pověstí, ale doopravdy se stal.

  Lidčina skála

  Zajímavá je také zastavení u Raštické louky u nově zrekonstruovaného poválkového chodníku přes rašeliniště.

  u Raštické louky

  Jestli někdo půjde stezkou v létě za parného počasí, jednou ze zastávek je lesní rybník Petrák s pískovou pláží, kde se lze minimálně svlažit nebo i vykoupat.

  rybník Petrák s malou plážičkou

  Na naučnou stezku Sklárna nejděte s přehnaným očekáváním. Pokud ale chcete zrelaxovat svoji mysl a oprostit se od ruchu velkoměsta, ve zdejších lesích se vám to určitě povede.

  naučná stezka Sklárna

  A jestli vám ještě zbydou nějaké síly, můžete pokračovat přes Uhlířskou louku do oblasti žulových kamenů za viklany a kamennými obry Dědkem s Bábou (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/611).

  skalní město s viklany

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek Kynžvart

  Zámek Kynžvart

  Státní zámek Kynžvart stojí v západních Čechách na jihozápadním úpatí Slavkovského lesa, nedaleko silnice spojující Cheb s Mariánskými Lázněmi, cca 2 km jihozápadně od městečka Lázně Kynžvart.

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Dlouhá stoka pod Krásenským vrchem

  Krásenský vrch nad obcí Krásno ve Slavkovském lese s neskutečně krásnou kamennou rozhlednou v nadmořské výšce 777 m je už ve výletu popsán. Vracím se však k němu s popisem pod ním tekoucí Dlouhé stoky.

  rozhledna Marketa

  rozhledna Marketa

  Rozhledna Marketa z ktorej je vidiet krásnym pohladom na Domažlicko, Klatovsko a pošumavý

  Rozhledna Třasák

  Rozhledna Třasák

  Dřevěná rozhledna postavená na soukromém pozemku na okraji obce Útvina, nacházející se na silnice E 49 spojující města Karlovy Vary a Plzeň.

  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka Vodní svět

  Naučná stezka láká soustavou rybníků s jedinečným vodním ekosystémem a s rodinkami zde žijících bobrů a dalších živočichů.