rozhledna Na Hořidlech

rozhledna Na Hořidlech

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

371 m n. m.

Popis

Rozhledna Na Hořidlech se nachází na vrchu Hořidla asi 10km od Litoměřic.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Asi 10km na východ od Litoměřic se nachází vrch Hořidla. Z něho jsou pěkné výhledy do okolní krajiny a tak se stal již v minulosti pro mnohé vítaným výletním místem. I proto zde stálo dříve pohostinství s  vyhlídkovou plošinou. Objekt však po druhé světové válce zanikl.

  rozhledna Na Hořidlech

  S nápadem vystavět přibližně na stejném místě rozhlednu, přišel pan Procházka a Andrýsek z blízké vsi Třebutičky. Návrh se ujal a za podstatné finanční podpory Ministerstva financí (1,4 mil.korun)  a částečné obce Chotiněves (300 00korun) byla na tomto vrchu v roce 2008 postavena rozhledna s názvem Na Hořidlech.

  rozhledna Na Hořidlech

  Konstrukce rozhledny je železná. Do kamenného čtvercového podstavce je zapuštěn ocelový tubus, kolem kterého se vine vřetenové schodiště s 67 schody.

  rozhledna Na Hořidlech

  V horní části je rozhledna zakončena kruhovým vyhlídkovým ochozem. I se zábradlím dosahuje rozhledna výšky 14 metrů.

  rozhledna Na Hořidlech

  Výhledy z ní jsou opravdu nádherné, ale platí zde to, co u všech ostatních, musí být dobrá viditelnost.

  rozhledna Na Hořidlech 

  V dáli je pak vidět hora Říp, Mělník i s jeho elektrárnou, Polabí, Ralská pahorkatina, Ronov s Vlhoštěm a především vrchy Českého středohoří jako je Milešovka, Lovoš, Radobýl, Kletečná, a nejblíže stojící mohutné Sedlo.

  rozhledna Na Hořidlech - výhled

  U rozhledny je tabule s mapou Úštěcka a také dřevěné lavičky se stoly, takže tu lze příjemně posedět i posvačit. Kdo má něco na opékání, může využít zdejšího ohniště.

  rozhledna Na Hořidlech

  Pár metrů od rozhledny stojí jakýsi falešný menhir. Falešný proto, jelikož jeho spodní část tvoří staré zdivo a kámen je posazen až na něj. Že by náznak pozůstatku bývalého objektu?

  menhir u rozhledny Na Hořidlech

  Turisticky značená cesta k rozhledně zatím nevede. Nejjednodušší přístup je z obce Jištěrpy. Ze silnice lze v této obci odbočit do nenápadné úzké uličky, na jejímž konci je vyasfaltované bezplatné parkoviště, speciálně udělané pro návštěvníky rozhledny.

  obec Jištěrpy  parkování v obci Jištěrpy

  Odtud pak vede polní cesta až k rozhledně...  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Blešenský vrch

  Blešenský vrch

  Zalesněný čedičový vrch nad vesničkami Blešno a Dřemčice na jižním okraji Českého středohoří. Nachází se severně od obce Třebívlice a silnice spojující Most a Lovosice. Z vrcholu je půlkruhový výhled jižním směrem.

  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky jsou zajímavou přírodní památkou představující neobvyklý a ojedinělý jev…

  České středohoří - Hazmburk

  České středohoří - Hazmburk

  Hazmburk (v překladu Zaječí hrad nebo Zajícův hrad) je zřícenina hradu v Českém středohoří nad vesnicí Klapý nedaleko města Libochovice. Vystupuje nad okolní krajinu a poskytuje pěkný kruhový výhled.

  Litoměřice – katedrála sv. Štěpána

  Litoměřice – katedrála sv. Štěpána

  Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích se nachází na Dómském pahorku – vyvýšenině nad historickým centrem města. Je dobře viditelná z městských hradeb i z Tyršova mostu. Patří mezi dominanty města a je kulturní památkou ČR.

  Milešovka

  Milešovka

  Největším skvostem Českého středohoří je jeho nejvyšší hora Milešovka, přesahující okolní krajinu o více než 350 m.