Vaňovská skála (vyhlídka)

Vaňovská skála (vyhlídka)

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Popis

Hlavní kouzlo Vaňovské skály spočívá v tom, že slouží jako jedinečná vyhlídka s nádhernými výhledy…

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vaňovská skála je celkem nenápadné místo, které každý ocení, až když tam opravdu je. Nešplhá se k ní po skalách ani nestoupá do příkrého kopce. Příchod k ní je naprosto bezpečný a po rovině, takže je vhodný jak pro malé děti, tak pro méně zdatné seniory.

  příchod k Vaňovské skále

  Hlavní kouzlo Vaňovské skály spočívá v tom, že slouží jako jedinečná vyhlídka s nádhernými výhledy na řeku Labe, Ústí nad Labem a blízké okolí.

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Na Vaňovské skále jsou dvě vyhlídková místa. První je trošku schované po pravé straně mezi stromy. Právě toto místo je označeno žlutou značkou jako vyhlídka.

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Lze se zde posadit na okraj skály odkud je krásný výhled do údolí na protékající řeku Labe, na Brnou, na Malý a Velký Ostrý.

  Vaňovská skála (vyhlídka) - výhled na Brnou...

  Druhá vyhlídka je o 100 metrů dále a zakončuje vlastně příchozí polní cestu. Za ní již následuje strmý svah do údolí.  Ta je zřejmě novější, než ta předchozí, neboť je vidět, že kvůli výhledu se zde konal nedávno čerstvý ořez křovin bránících ve výhledu. A výhledy jsou opravdu exkluzivní.

  Vaňovská skála (vyhlídka) - výhled na Střekov...

  Úžasný pohled do údolí s řekou Labe na Masarykova zdymadla, na Sluneční stráň, na hrad Střekov a část města Ústí nad Labem, „trošku“ přiblížené teleobjektivem.

  Vaňovská skála (vyhlídka) - výhled na Ústí n.Labem

  Cesta k vyhlídce je značená žlutou značkou. Lze tam přijít po silnici z Podlešína, kolem nádherně rozkvetlých luk. Na jejich konci je rozcestník, kde lze na travnaté ploše i zaparkovat a pak ujít asi 400m k vyhlídce.

  cestou k Vaňovské skále

  Někteří si to dokonce namíří autem od rozcestníku polní cestou až k vyhlídce. Zřejmě váží každý krok…Později však zjišťujeme, že to byli němečtí paraglaidisti, kteří to tu už asi dobře znají a jdou se proletět.

  cestou k Vaňovské skále

  Kdo si chce udělat delší procházku a poznat více míst najednou, toho vezmeme na náš výletní okruh. Začínáme ve Váňově u Národní přírodní památky Vrkoč (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/594).

  Vrkoč

  Po prohlédnutí zajímavé ukázky sloupové odlučnosti čediče s vějířovitým uspořádáním se dáme do poměrně strmého kopce. Odměnou za námahu je po 500 metrech atraktivní Vaňovský vodopád (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/596).

  Vaňovský vodopád

  Těsně před vodopádem je ještě odbočka k vyhlídce z hřebene Vrkoče. Ta poslouží jako malý předkrm před hlavní vyhlídkou na Vaňovské skále, kam teprve směřujeme.

  vyhlídka u Vaňovského vodopádu

  Od vodopádu jdeme lesem po zelené značce, až dorazíme k rozcestníku, kde se dáme po žluté směrem na Podlešín. Že jdeme správně, poznáme podle Podlešínského potoka, jež nás doprovází až do vesničky Podlešín.

  Podlešínský potok

  Tady se napojíme na málo frekventovanou silnici, která nás dovede k Vaňovské skále a její vyhlídce.

  vesnička Podlešín

  Po dokonalé relaxaci u vyhlídky Vaňovské skály ještě chvilku pokračujeme po žluté, než zahneme ze silnice vlevo do lesa a napojíme se na modrou značku. Pak se jde už pouze z kopce směrem do Váňova. Během cesty si lze ještě odskočit ke skalám Milenci, ale upozorňujeme, že v létě je cesta zarostlá dost vysokými kopřivami.

  skály Milenci

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  menhir Zakletý mnich

  menhir Zakletý mnich

  Zajímavý menhir Zakletý mnich se nachází v poli u obce Drahomyšl na Lounsku.

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Obec Želkovice se nachází na území Českého středohoří v okresu Louny. Obcí prochází silnice č. 1/15, spojující města Most a Lovosice. Kostel sv. Petra a Pavla stojí na návrší západně od obce.

  Milešovka

  Milešovka

  Největším skvostem Českého středohoří je jeho nejvyšší hora Milešovka, přesahující okolní krajinu o více než 350 m.

  Bobří soutěska

  Bobří soutěska

  V téměř nedotčené přírodě s pohádkovou skalnatou roklí a dvěma vodopády se nachází Bobří soutěska.

  Vrchol Oblík

  Vrchol Oblík

  Autem jsme jeli přes Louny pod vrchol Oblík, kde jsme po turistické značce vyrazili směrem na vrchol