Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec

Kategorie

Zahrady a parky

Oblast

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Liberec

Popis

Výlet za kytičkamai v každé roční době Vám umožní nejstarší botanka u nás.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Přiznám se rovnou, že jako dítě jsem výlet do botanické zahrady zrovna nemusela.  Vždyť co na těch kytkách ty lidi vidí o:)). Pak šly roky a já se nějak víc začala dívat  kolem sebe a posléze i začala víc vidět a nalézat. A tak si jednou za čas udělám vycházku minimálně na půl dne do Botanické zahrady v Liberci.  Pokud je to v zimně, nechávám si návštěvu na některý den, kdy se počasí moc nepochlapí, neboť skleníkové pavilony dávají jistotu střechy nad hlavou. Druhou jistotu, kterou mám je, že je tu vždy na co koukat a co obdivovat.

  Skleníky z venku

  „Botance“ v Liberci  pomohl ke vzniku r. 1876 aktivní Spolek přátel přírody, tím pádem je nejstarší botanickou na území ČR. R. 1895 již byla Botanická zahrada veřejně převzata v užívání -  měla v převážné míře charakter zahradnictví pro zásobování města zelení. Za I. svět. války byla víceméně zelinářskou zahradou. Roku 1930 zprovozněn první expoziční skleník. Za II. svět. války úpadek - opět částečně zelinářské zahradnictví a 2 malé pěstitelské skleníčky. Zakládající "Spolek přátel přírody" již od roku 1938 neexistuje. R. 1954 město Liberec ustanovilo zdecimovaný pozůstatek jako samostatné vědecké a kulturně výchovné zařízením. 1956 - 1980 byly postupně vystavěno 11 expozičních a 7 pěstitelských skleníků (dnes již neexistují). 1990 – 1995 Proběhly generální úpravy a modernizace skleníkových expozic, přestavba velkého alpina do nynějšího stylu, změna dispozice celé parkové části. K nim v 1995 – 2000 přibylo 9 skleníkových pavilonů a 9 pěstitelských skleníků, které zcela nahradily původní. Od r. 2003 je zde záchranné centrum CITES, sloužící k ochraně nejohroženějších druhů světa před vyhubením.

  Ve venkovní expozici nás potěšil kvetoucí "pantoflíček"

  Skleníkový areál - 9 skleníků ve tvaru rostlinných buněk na ploše plochu cca 3000 metrů čtverečních nabízí 13 rozličných botanických témat. Spojila se tu odborná geobotanická hlediska se zahradním uměním. Uspořádání rostlin uvnitř pavilonů je stylizováno dle přirozených stanovišť – tudíž vytváří tématické skupinky  příslušných životních forem rostlin.

  Pestros kvetoucích skalniček je neskutečná ...

  Vždycky si říkám, že výlet do „botanky“ bude tak na dvě hoďky, poslední léta se mi to nikdy nedaří dodržet. Vstupné pro dospělého činní 140 Kč, což je částka nemalá, ale když pak celé odpoledne nestačím očumovat a žasnout, začnu být s investicí smířená. Letos jsem si nechaly s kamarádkou návštěvu na jaro, protože jsme si chtěli venkovní expozici vychutnat, když kvetou skalničky, azalky a rhododendrony. A tak jsme mezi tou kvetoucí nádherou poletovaly s foťáky víc jak dvě hodiny. Ještě že jsme si mohly sosnout piva a kávy pod palmami u stánku s občerstvením. Takže jsme sice pro změnu neviděli kvést sbírky: kosatců, pivoněk, růží, klematisů, denivek či  flop … ty si tu počkají na nějakého dalšího objevitele. Radost nám udělal i vysetý záhonek s obyčejnými polními plevely, kdo z nás je dne zná blíže než podle názvu.

  Vzadu za pavilony u jezírek z vodní rostlinstvem jsme chvilku přemlovaly k focení  vážku.

  Zastavení u azalek, je milé že se v jejich přítomnosti a vůni může i posedět, více ve fotoalbu ...

  Po prolezení prosluněné jarní expozice jsme pavilonem A vstoupily do světa skleníků. Pavilon C – Austrálie, je věnován oblasti jihozápadní Austráli. Řídký buš z šedozelených křivolakých keřů, s prazvláštním charakterem australské vegetace má poměrně svérázné požadavky na životní podmínky, mně se moc nelíbí, ale prý si této expozice cení odborníci.

  Les z láček masožravek, brrr , ještě že nejsem moucha ...

  Hned za dalšími dveřmi nás pohltil  svým světem Pavilon D – Masožravé rostliny, jsou z nejrůznějších, klimaticky rozličných koutů světa a některé jejich láčky jsou skutečně neskutečné. Nejde tu však jen to aby turista laik žasnul, sbírka je prezentací vědecky zajímavé a mnoha vědci využívané skupiny druhů.

  Tropy v malém...

  Pavilon E – to jsou Tropy nového světa, prostě hodně zmenšený tropický deštný prales, jinak by se taky nevešel do skleníku. Pozorným návštěvníkům neunikne ani Kajman. V době vegetační sezóny se v bazénu nachází proslulá Viktorie královská - největší leknín, který zde přes léto pravidelně rozkvétá od roku 1956.

  Pavilon G – to je další džungle – Tropy Starého světa = rovníkové Afriky, člověk si tu připadá jaksi menší.

  Když velké - tak velké, pavilon kaktusů

  Za dalšími dveřmi pozor – Pavilon F – na vás nastraží americké Velké kaktusy. Aranžmá napovídá o tom, že kaktusy nemají ekologické optimum v písečných pouštích s dunami, ale v pouštích skalnatých a kamenitých, často svažitých. Zvláštní kaktusy, rostoucí "hlavou dolů" jako epifyty na stromech, se vyskytují i ve velmi deštivých oblastech.

  Pravěk nadosah ...

  Pavilon H – Pravěk - Vás vezme na výlet proti času čekají Vás stromovité i šplhavé kapradiny, největší česká sbírka vranečků, obří jihoamerická přeslička, cykasy z doby dinosaurů.

  Sbírka zkamenělých rostlin i s odborným výkladem ...

  Pavilon I – Květnice, jaksi vybočuje z přecházejícího konceptu, aby mohl nabídnout archaický sortiment okrasných rostlin, který vyšel z módy v důsledku změny stylu bydlení. Prostě květiny, které v pohodě bydleli s naší babičkou, vyhnalo z našich bytů ústřední topení. Uprostřed pavilonu nás dostal rybníček s barevnými kapry, kteří loudili o žrádlo tak že drštičky vystrkovali až nad hladinu, tato  "japonská" scenerie, doplňuje sbírku taktéž v Japonsku prošlechtěných kamelií (možná nejstarších v Evropě).

  Loudící miláček ...

  Květy jsou nejvěřitelnýc tvarů a barev ... více ve fototalbu

  Banánovník se zblízka skutečně blbě fotí a navíc má co dělat aby se sem vešel ...

  Za dalšími expozicemi musíme vystoupat do patra. Přiznám se ža pro první místní expozici mám srdeční slabost - Kaktusy a zvláštní sukulenty. Mám prostě v úctě ty různě rostlé pichlavé či chlupaté jedince, kteří se nebojí žít v podmínkách, kde voda je veliká vzácnost. Obdivuji tučnolisté i tučnoosé rostliny – tedy „sukulenty“ za schopnost vzdorovat  suchu a proniknout do obrovských a dodnes se zvětšujících pouštních a polopouštních. Každá  rostlina se s tím vyrovnává po své, jen kaktusů je dohromady asi 3000 druhů.

  Nakouknutí do sbírka malých kaktusů

  Střed vrchního patra patří kolekci Aridní Afrika a Madagaskar  - květena je zřetelně odlišnou od afrického kontinentu, protože se k němu přiblížil relativně nedávno. Společným rysem je velký rozsah suchých neboli aridních území, tedy pouští a polopouští. Rostliny Jsou bizarnímu vzhledu, vzniklému všelijakými adaptacemi původně normálních rostlinných orgánů.

  Jedna krasavice ze sekce Orchideje....

  Poslední vitrína v horním patře – Orchideje – nelze přehlédnout! Dorbounké, malé či velké, zelené, bílé nebo barevné , porostě  zajímavé, jsoi zastoupeny ve všech klimatických zónách, dokonce i na okrajích oblastí polárních. Většina druhů však roste v tropech. Kvetoucí druhy jsou každý den obměňovány, doplňovány a profesionálně aranžovány. Jejich neustále se proměňující výstava má zázemí ve zdejší druhově nejbohatší české sbírce orchidejí.

  A poslední krasavec z oddělení Akvariíí ... perutýn

  A tady mne postihla pro fotografa s digitálem katastrofa, po čtyřech hodinách hlásil přehřátý foťák, že mu došla šťáva. Takže o posledním krásném pavilonu nemám téměř žádné foto svědectví. O to víc mi zbylo času na koukání a obdivování. V přízemí uprostřed mezi ostatním je ukryt před slunce Pavilon B -  Akvárium. Pavilon je věnován tropickým rybám i jiným živočichům, většinou takovým, kteří se obvykle nechovají v domácích podmínkách. Najdeme zde zástupce jak mořské, tak sladkovodní fauny. Přesný počet druhů ryb, které obývají naši planetu, nikdo nezná. Odhady se pohybují od dvaceti pěti do třiceti tisíc druhů. Takže to co je zde vidět, je taková kapka v moři, ale úžasné pokoukání. Hele želva, jejda piraňa a tady krasavec perutýn …Určitě vás zaujme již  vstup, neboť do šerého prostoru se zářícími akvárii se vchází průhledným tunelem. Je z velmi silného plexiskla, vzdoruje okolním 10tunám vody v níž kolem vás i nad hlavou plují majestátní ryby - vrubozubci paví.

  Rozloučení s venkovní expozicí ... červenoslistý javor

  miniaturní azalka ...

  a palmy tu žijí vedle sebe na jednom fleku ...

  Odcházely jsme z botanické zahrady uondané a ukoukané, foťáky vybité do mrtě. Však jsem viděli na jednom jediném místě  rostliny z celého světa, od křehké krásy květů, přes obrovitá semena až po rostliny bez listů. O to víc mne dojímá, když se „strejda“ návštěvník rozkouká a hlásí „ jé, podívej Máňo, tuhle máme přece doma“.  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Liberecký FLAŠINETÁŘ

  Liberecký FLAŠINETÁŘ

  Mezinárodní festival FLAŠINETÁŘU proběhl Libercem 14.-15. srpna 2013

  Pseudokrasové jeskyně v údolí Zábrdky

  Pseudokrasové jeskyně v údolí Zábrdky

  Na tomto výletě navštívíme velmi zajímavé a téměř neznámé pseudokrasové jeskyně v údolí malebné říčky Zábrdky.

  Rozhledna Císařský kámen

  Rozhledna Císařský kámen

  Mladičká vyhlídka vyrostla mezi Jabloncem a Libercem -ještě ji ani místní nemají úplně okoukanou ...

  Mohyla letců na Ještědském hřebenu

  Mohyla letců na Ještědském hřebenu

  Pomníček leteckého neštěstí zapomenut na Ještědském hřebenu.

  Zvonice v Železném Brodu

  Zvonice v Železném Brodu

  Zvonice, která se díky lidem narodila podruhé.