Kaňon a vodopád potoka Kolné se nachází u osady Kolná vzdálené asi 8km od České Lípy. Leží na velice nenápadném místě, kam nevede ani turistická značka. Proto se můžete v temném kaňonu Kolenského potoku trošku bát, neboť tam davy turistů určitě nepotkáte.
K místu lze přijít z nedaleké obce Stvolínky po neznačené cestě přes Stvolínské nivy. Kratší a asi i bezpečnější cesta vede z osady Kolné. Při příjezdu od obce Stvolínky je ještě před osadou malá křižovatka s trojúhelníkovým travnatým ostrůvkem. Zde je možné auto ponechat a vydat se vpravo do Kolné.
Po necelých 200 metrech, hned za cedulí Kolné, vede cestička mezi dvěma místními staveními. Na jejím konci je louka, přes kterou vede vpravo maličko vyšlapaná cestička do lesa. Že jdete správně poznáte hned při příchodu do lesa podle cedule přírodní památka.
To už vstupujete do rokle s protékajícím Kolenským potokem. I když protékajícím….Hned na začátku je dobré zmínit, že návštěva tohoto místa je nejvhodnější v období od podzimu do jara nebo po vydatných deštích, zkrátka, když je hodně vody, aby se projevila opravdová krása zdejšího potoka.
My jsme zde byli bohužel v květnu a to za dost suchého období, takže zde publikované fotky nemohou naplno ukázat jedinečnost místa. I přesto nás zcela pohltilo i za těchto podmínek a určitě se sem vrátíme, neboť to stojí za to.
Poměrně malé území je chráněnou přírodní památkou od roku 1991. Ochrana se týká skalního útvaru, kaskád a blízkého okolí na ploše 5,42ha. V temné štěrbině pod skalním převisem tu byla dokonce objevena evropsky chráněná kapradinka vláskatec tajemný.
Potok Kolné má dvě ramena. Levé rameno, ke kterému jsme přišli a je bohužel nyní téměř bez vody, se svažuje kaskádovitě údolím až ke kotlině, kde se spojuje s pravou částí potoka.
Nádherné rovinaté místečko pod prudkým svahem je dokola obehnané pískovcovými skalami.
Stojí tu informační tabule, z které lze vyčíst všechny důležité údaje o tomto místu.
Pravý přítok potoka protéká skalnatým kaňonem asi 12m vysokého pískovcového masivu. Kaňon vytváří poměrně dlouhou skalní průrvu, ve které vznikly tři menší vodopádky.
Nejlépe je vidět poslední kaskáda vodopádu, která při dostatku vody vytváří ještě daleko lepší efekt, než nyní.
Skalnatý kaňon je poměrně úzký a tedy těžko přístupný. Lze se na něj podívat i z druhé strany, když se vodopád obejde po svahu. Zde je možné pozorovat, jak potok vtéká do vysoké skalní průrvy.
Taky by v této horní části měly být na skalách zajímavé rytiny nejasného původu, snad nějaká středověká vlašská znamení, které používali dříve lékárníci nebo alchymisté. Ty jsme však nenašly. Vedu tu ale vyšlapaná cestička, mířící k podzemním prostorům vytesaných do skal. Dříve byly zasypány domovním odpadem. Dnes jsou vyklizené a volně přístupné na vlastní nebezpečí.
Do toho největšího se schází po skalnatém schodišti a doslova překvapí svojí velikostí. Tak obrovský prostor jsme opravdu nečekali.
Tak teď už jen počkat až bude více vody a znovu se sem vypravit i se stativem za novými fotografickými úlovky.