Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Popis

Nejvyšší vodopád Českého středohoří vzhledem připomínající některé vodopády z exotických krajin.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vaňovský vodopád, někdy též nazývaný Podlešínský se nachází nad Váňovem, vzdáleném asi 4km od centra Ústí nad Labem.

  Vaňovský vodopád

  K vodopádu lze přijít ze dvou směrů. Z centra Ústí nad Labem vede pohodlná značená cesta po vrstevnici kolem zámečku Větruše. Druhou možností je vyjít z Váňova od malého parkoviště u Vrkoče. Tato cesta k vodopádu je dlouhá pouhých 500 metrů a vede stále do strmého kopce.

  cestou k Vaňovskému vodopádu

  Výsledek je však stejný. Přijdete na konec skalnaté rokle k největšímu vodopádu Českého středohoří. Je typickým příkladem vodopádu lávových proudů a vzhledem připomíná některé vodopády z exotických krajin.

  Vaňovský vodopád

  Vodopád má však několik tváří. Vždy záleží, kolik vody právě protéká Podlešínským potokem, což pak ovlivňuje celkový pohled na tento vodopád. V zimě namrzá a stává se vítaným cílem horolezců holdujícím ledovcovému lezení.

  Vaňovský vodopád

  Patří vůbec k nejvýznamnějším vodopádům u nás. Z 12 metrů vysoké kolmé skály padá Podlešínský potok do hlubokého skalního kotle a poté se proplétá kamenitou sutí strmého koryta a vlévá se do Labe.

  Vaňovský vodopád

  Vaňovský vodopád má ale nad sebou ještě jeden 8 m vysoký vodopád, který však není vidět. Je obtížně přístupný po skalách a lézt k němu se nedoporučuje, neboť je to dosti nebezpečné.

  Vaňovský vodopád

  Kulisu vodopádu dotvářejí až 40 metrů vysoké čedičové skály s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče. Některé sloupce dosahují průměru 1 až 2 metrů.

  Vaňovský vodopád

  Tato sloupcová odlučnost je typická pro toto místo, neboť navazuje na vějířovité uspořádání sloupců z vedlejšího skalnatého útvaru Vrkoč. I proto je celá oblast od roku 1966 součástí národní přírodní památky Vrkoč.    

  vějířovité uspořádání sloupců skalnatého útvaru Vrkoč

  Pod Vaňovským vodopádem vede odbočka po skalnatém hřebenu Vrkoče k vyhlídce. A tu by si nikdo neměl nechat ujít, neboť jsou z ní opravdu nádherné výhledy na protékající řeku Labe, na část Ústí nad Labem, Sluneční stráň, Brnou a na hrad Střekov

  vyhlídka u Vaňovského vodopádu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Kostel sv. Petra a Pavla v Želkovicích

  Obec Želkovice se nachází na území Českého středohoří v okresu Louny. Obcí prochází silnice č. 1/15, spojující města Most a Lovosice. Kostel sv. Petra a Pavla stojí na návrší západně od obce.

  rozhledna Na Hořidlech

  rozhledna Na Hořidlech

  Rozhledna Na Hořidlech se nachází na vrchu Hořidla asi 10km od Litoměřic.

  Stříbrník (České středohoří)

  Stříbrník (České středohoří)

  Stříbrník (nebo také Červený vrch či Červeňák) je malý vrch dosahující výšky 271 m. Nachází se nad obcí Dobroměřice cca 5 km severně od Loun. Stojí na něm turistická chata s rozhlednou.

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek, Vraný

  Pomník napoleonských válek je vzpomínkou na setkání tří císařů před důležitou bitvou s Napoleonem.