Vaňovský vodopád

Vaňovský vodopád

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Popis

Nejvyšší vodopád Českého středohoří vzhledem připomínající některé vodopády z exotických krajin.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vaňovský vodopád, někdy též nazývaný Podlešínský se nachází nad Váňovem, vzdáleném asi 4km od centra Ústí nad Labem.

  Vaňovský vodopád

  K vodopádu lze přijít ze dvou směrů. Z centra Ústí nad Labem vede pohodlná značená cesta po vrstevnici kolem zámečku Větruše. Druhou možností je vyjít z Váňova od malého parkoviště u Vrkoče. Tato cesta k vodopádu je dlouhá pouhých 500 metrů a vede stále do strmého kopce.

  cestou k Vaňovskému vodopádu

  Výsledek je však stejný. Přijdete na konec skalnaté rokle k největšímu vodopádu Českého středohoří. Je typickým příkladem vodopádu lávových proudů a vzhledem připomíná některé vodopády z exotických krajin.

  Vaňovský vodopád

  Vodopád má však několik tváří. Vždy záleží, kolik vody právě protéká Podlešínským potokem, což pak ovlivňuje celkový pohled na tento vodopád. V zimě namrzá a stává se vítaným cílem horolezců holdujícím ledovcovému lezení.

  Vaňovský vodopád

  Patří vůbec k nejvýznamnějším vodopádům u nás. Z 12 metrů vysoké kolmé skály padá Podlešínský potok do hlubokého skalního kotle a poté se proplétá kamenitou sutí strmého koryta a vlévá se do Labe.

  Vaňovský vodopád

  Vaňovský vodopád má ale nad sebou ještě jeden 8 m vysoký vodopád, který však není vidět. Je obtížně přístupný po skalách a lézt k němu se nedoporučuje, neboť je to dosti nebezpečné.

  Vaňovský vodopád

  Kulisu vodopádu dotvářejí až 40 metrů vysoké čedičové skály s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče. Některé sloupce dosahují průměru 1 až 2 metrů.

  Vaňovský vodopád

  Tato sloupcová odlučnost je typická pro toto místo, neboť navazuje na vějířovité uspořádání sloupců z vedlejšího skalnatého útvaru Vrkoč. I proto je celá oblast od roku 1966 součástí národní přírodní památky Vrkoč.    

  vějířovité uspořádání sloupců skalnatého útvaru Vrkoč

  Pod Vaňovským vodopádem vede odbočka po skalnatém hřebenu Vrkoče k vyhlídce. A tu by si nikdo neměl nechat ujít, neboť jsou z ní opravdu nádherné výhledy na protékající řeku Labe, na část Ústí nad Labem, Sluneční stráň, Brnou a na hrad Střekov

  vyhlídka u Vaňovského vodopádu

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Blšanský chlum

  Blšanský chlum

  Blšanský chlum je bývalým lomem s odkrytou sloupcovou odlučností čediče.

  vrcholová kniha Blešenský vrch

  vrcholová kniha Blešenský vrch

  Vrcholová kniha je umístěna na vrchu, kde dříve údajně stával hrad Blešno.

  Zřícenina Hazmburk

  Zřícenina Hazmburk

  Přijeli jsme autem pod vrchol kde se nalézá zřícenina Hazmburk , jak jsme došli pěšky po turistických značkách. Naskytl se zde nádherný výhled do okolí

  pomník Přemysla Oráče

  pomník Přemysla Oráče

  Pomník Přemysla Oráče stojí na Královském poli u obce Stadice.

  Ústí nad Labem – Větruše

  Ústí nad Labem – Větruše

  Větruše je název vyvýšeniny nad řekou Labe v krajském městě Ústí nad Labem. Nachází se zde vyhlídková terasa a zámek, jehož součástí je vyhlídková věž, hotel a restaurace. Místo je výletním cílem, je odtud krásný výhled na město.