NS Zlatý kůň

NS Zlatý kůň

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Naučná stezka Zlatý kůň se nachází v CHKO Český kras v bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyň

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • NS Zlatý kůň se nachází v CHKO Český kras v bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyň. Stezka začíná již od parkoviště, pokračuje kolem pokladen a následně východu z jeskyní, takže se návštěvníci mohou hned po jejich zhlédnutí napojit na tuto naučnou stezku.

  NS Zlatý kůň

  Když už vážil někdo cestu až sem, byla by škoda toho nevyužít a neprojít si zajímavé okolí Koněpruských jeskyň.

  NS Zlatý kůň

  Po napojení na stezku se jde několik desítek metrů do mírného kopečka na vrchol Zlatého koně, který je vyznačený kamenným patníkem.

  NS Zlatý kůň

  O kousek dále je dřevěný plot upozorňující na strmou stěnu bývalého Císařského lomu, který je dnes již součástí stále aktivního velkolomu Čertovy schody.

  NS Zlatý kůň

   Odtud je pěkný pohled do lomu a na okolní krajinu Českého krasu.

  NS Zlatý kůň

  Návrší Zlatého koně je pokryto spoustou květin, jako je kavyl Ivanův, koniklec luční načernalý, mochna písečná, mateřídouška, ostřice nízká a dalšími a celý hraje všemi barvami.

  NS Zlatý kůň

  Cesta se poté svažuje dolu do volně přístupného opuštěného Houbova lomu. Ten je zaříznutý do jižního svahu Zlatého koně ze strany, kudy se vchází do Koněpruských jeskyní. Ostatně tento vchod i s původním vchodem, kterým byly objeveny jeskyně v roce 1950, je krásně viditelný ze dna Houbova lomu.

  NS Zlatý kůň

  Pokud má někdo s sebou geologické kladívko, v Houbově lomu ho může bez obav použít. Oficiálně je zde dovoleno hledání zkamenělin, které se tu v hojné míře vyskytují. A tak ti šťastnější si mohou odnést schránky ramenonožců, mlžů, plžů a dalších prvohorních živočichů.

  NS Zlatý kůň

  Někteří návštěvníci staví ze zdejších kamenů různé obrazce, které dodávají tomuto opuštěnému lomu trochu života.

  NS Zlatý kůň

  Stezka vede dále k silnici po rozkvetlé louce a v dáli se pomalu ztrácí vrch Zlatý kůň i s Koněpruskými jeskyněmi. Pokud je někdo už unaven a nechce již pokračovat dále do lomu Kobyla, může se dát cestou vlevo k parkovišti, nelze zabloudit.

  NS Zlatý kůň

  Lom Kobyla ale není daleko a opravdu stojí za návštěvu. Přejde se silnice a po chvilce nás naučná stezka zavede do lomu, kde těžba skončila už v roce 1929. Je to jámový lom, který se nechává volně zarůstat a musí se do něj sejít po úzké pěšince.

  NS Zlatý kůň

  Když se pak člověk pohybuje po jeho dnu, zjišťuje jaký je zde naprostý klid. Přírodní atmosféru dokreslují i nádherné skalnaté scenérie a atraktivní průchozí tunel. Opravdu hezké místečko.

  NS Zlatý kůň

  Z lomu vede naučná stezka právě skalním tunelem dlouhým asi 60 metrů. Není sice osvětlený, ale vidět v něm je. Po jeho projití se cesta stáčí zpět ke Koněpruským jeskyním na parkoviště.

  NS Zlatý kůň

  Naučná stezka Zlatý kůň je dlouhá asi 3,5km a najdeme na ní celkem 10 informačních tabulí. Dá se projít za hodinku nebo lze na ni strávit i více hodin. Vše záleží jen na tom, jak si kdo chce užít tuto neobyčejnou krajinu a jednotlivá zastavení na stezce. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  NS Svatojánské proudy

  NS Svatojánské proudy

  Atraktivní naučná stezka procházející skalnatým údolím řeky Vltavy od Štěchovic po Slapy.

  Židovský hřbitov Dražkov

  Židovský hřbitov Dražkov

  Zajímavý židovský hřbitov se nachází na okraji lesa nedaleko Kamýku nad Vltavou.

  kaple Povýšení sv.Kříže

  kaple Povýšení sv.Kříže

  Pozůstatky kaple z roku 1714 jsou v současné době chráněnou kulturní památkou.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je středočeský městys na Vltavě. Po pravém břehu vede trať Praha - Čerčany nazývaná Posázavský Pacifik. Název získala podle rázu krajiny a obliby mezi trampy, osadníky i již od 20. let a mezi chataři v 60. letech.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je malebný městys na Vltavě. Po pravém břehu řeky vede železniční trať Praha-Čerčany - nazývána Posázavský Pacifik. Název vznikl z rázu krajiny, kterou vlaky více než sto let jezdí a její oblibou mezi trampy a osadníky již od 2014.