NS Zlatý kůň se nachází v CHKO Český kras v bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyň. Stezka začíná již od parkoviště, pokračuje kolem pokladen a následně východu z jeskyní, takže se návštěvníci mohou hned po jejich zhlédnutí napojit na tuto naučnou stezku.
Když už vážil někdo cestu až sem, byla by škoda toho nevyužít a neprojít si zajímavé okolí Koněpruských jeskyň.
Po napojení na stezku se jde několik desítek metrů do mírného kopečka na vrchol Zlatého koně, který je vyznačený kamenným patníkem.
O kousek dále je dřevěný plot upozorňující na strmou stěnu bývalého Císařského lomu, který je dnes již součástí stále aktivního velkolomu Čertovy schody.
Odtud je pěkný pohled do lomu a na okolní krajinu Českého krasu.
Návrší Zlatého koně je pokryto spoustou květin, jako je kavyl Ivanův, koniklec luční načernalý, mochna písečná, mateřídouška, ostřice nízká a dalšími a celý hraje všemi barvami.
Cesta se poté svažuje dolu do volně přístupného opuštěného Houbova lomu. Ten je zaříznutý do jižního svahu Zlatého koně ze strany, kudy se vchází do Koněpruských jeskyní. Ostatně tento vchod i s původním vchodem, kterým byly objeveny jeskyně v roce 1950, je krásně viditelný ze dna Houbova lomu.
Pokud má někdo s sebou geologické kladívko, v Houbově lomu ho může bez obav použít. Oficiálně je zde dovoleno hledání zkamenělin, které se tu v hojné míře vyskytují. A tak ti šťastnější si mohou odnést schránky ramenonožců, mlžů, plžů a dalších prvohorních živočichů.
Někteří návštěvníci staví ze zdejších kamenů různé obrazce, které dodávají tomuto opuštěnému lomu trochu života.
Stezka vede dále k silnici po rozkvetlé louce a v dáli se pomalu ztrácí vrch Zlatý kůň i s Koněpruskými jeskyněmi. Pokud je někdo už unaven a nechce již pokračovat dále do lomu Kobyla, může se dát cestou vlevo k parkovišti, nelze zabloudit.
Lom Kobyla ale není daleko a opravdu stojí za návštěvu. Přejde se silnice a po chvilce nás naučná stezka zavede do lomu, kde těžba skončila už v roce 1929. Je to jámový lom, který se nechává volně zarůstat a musí se do něj sejít po úzké pěšince.
Když se pak člověk pohybuje po jeho dnu, zjišťuje jaký je zde naprostý klid. Přírodní atmosféru dokreslují i nádherné skalnaté scenérie a atraktivní průchozí tunel. Opravdu hezké místečko.
Z lomu vede naučná stezka právě skalním tunelem dlouhým asi 60 metrů. Není sice osvětlený, ale vidět v něm je. Po jeho projití se cesta stáčí zpět ke Koněpruským jeskyním na parkoviště.
Naučná stezka Zlatý kůň je dlouhá asi 3,5km a najdeme na ní celkem 10 informačních tabulí. Dá se projít za hodinku nebo lze na ni strávit i více hodin. Vše záleží jen na tom, jak si kdo chce užít tuto neobyčejnou krajinu a jednotlivá zastavení na stezce.