NS Zlatý kůň

NS Zlatý kůň

Kategorie

Naučné stezky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Naučná stezka Zlatý kůň se nachází v CHKO Český kras v bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyň

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • NS Zlatý kůň se nachází v CHKO Český kras v bezprostřední blízkosti Koněpruských jeskyň. Stezka začíná již od parkoviště, pokračuje kolem pokladen a následně východu z jeskyní, takže se návštěvníci mohou hned po jejich zhlédnutí napojit na tuto naučnou stezku.

  NS Zlatý kůň

  Když už vážil někdo cestu až sem, byla by škoda toho nevyužít a neprojít si zajímavé okolí Koněpruských jeskyň.

  NS Zlatý kůň

  Po napojení na stezku se jde několik desítek metrů do mírného kopečka na vrchol Zlatého koně, který je vyznačený kamenným patníkem.

  NS Zlatý kůň

  O kousek dále je dřevěný plot upozorňující na strmou stěnu bývalého Císařského lomu, který je dnes již součástí stále aktivního velkolomu Čertovy schody.

  NS Zlatý kůň

   Odtud je pěkný pohled do lomu a na okolní krajinu Českého krasu.

  NS Zlatý kůň

  Návrší Zlatého koně je pokryto spoustou květin, jako je kavyl Ivanův, koniklec luční načernalý, mochna písečná, mateřídouška, ostřice nízká a dalšími a celý hraje všemi barvami.

  NS Zlatý kůň

  Cesta se poté svažuje dolu do volně přístupného opuštěného Houbova lomu. Ten je zaříznutý do jižního svahu Zlatého koně ze strany, kudy se vchází do Koněpruských jeskyní. Ostatně tento vchod i s původním vchodem, kterým byly objeveny jeskyně v roce 1950, je krásně viditelný ze dna Houbova lomu.

  NS Zlatý kůň

  Pokud má někdo s sebou geologické kladívko, v Houbově lomu ho může bez obav použít. Oficiálně je zde dovoleno hledání zkamenělin, které se tu v hojné míře vyskytují. A tak ti šťastnější si mohou odnést schránky ramenonožců, mlžů, plžů a dalších prvohorních živočichů.

  NS Zlatý kůň

  Někteří návštěvníci staví ze zdejších kamenů různé obrazce, které dodávají tomuto opuštěnému lomu trochu života.

  NS Zlatý kůň

  Stezka vede dále k silnici po rozkvetlé louce a v dáli se pomalu ztrácí vrch Zlatý kůň i s Koněpruskými jeskyněmi. Pokud je někdo už unaven a nechce již pokračovat dále do lomu Kobyla, může se dát cestou vlevo k parkovišti, nelze zabloudit.

  NS Zlatý kůň

  Lom Kobyla ale není daleko a opravdu stojí za návštěvu. Přejde se silnice a po chvilce nás naučná stezka zavede do lomu, kde těžba skončila už v roce 1929. Je to jámový lom, který se nechává volně zarůstat a musí se do něj sejít po úzké pěšince.

  NS Zlatý kůň

  Když se pak člověk pohybuje po jeho dnu, zjišťuje jaký je zde naprostý klid. Přírodní atmosféru dokreslují i nádherné skalnaté scenérie a atraktivní průchozí tunel. Opravdu hezké místečko.

  NS Zlatý kůň

  Z lomu vede naučná stezka právě skalním tunelem dlouhým asi 60 metrů. Není sice osvětlený, ale vidět v něm je. Po jeho projití se cesta stáčí zpět ke Koněpruským jeskyním na parkoviště.

  NS Zlatý kůň

  Naučná stezka Zlatý kůň je dlouhá asi 3,5km a najdeme na ní celkem 10 informačních tabulí. Dá se projít za hodinku nebo lze na ni strávit i více hodin. Vše záleží jen na tom, jak si kdo chce užít tuto neobyčejnou krajinu a jednotlivá zastavení na stezce. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Labyrintárium Loučeň

  Labyrintárium Loučeň

  Labyrintárium je zábava pro malé i velké, mladé i starší, jakmile „okusíte“ jeden labyrint či bludiště, neodejdete, dokud je neprojdete všechny.

  hrad Dražice

  hrad Dražice

  Pozůstatky kdysi významného gotického hradu se nachází nedaleko Benátek nad Jizerou v obci Dražice.

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Jedinečná naučná stezka místy s téměř vysokohorským terénem a se skalními vyhlídkami s úžasnými výhledy na meandr řeky Vltavy..

  Vojenské technické muzeum Lešany

  Vojenské technické muzeum Lešany

  Muzeum s ukázkou tanků, obrněných vozidel, raketové techniky, vojenských automobilů, motocyklů a další vojenské techniky…

  Lom v Hřiměždicích

  Lom v Hřiměždicích

  V romantickém lomu vhodném pro milovníky extrémních skoků do vody se natáčela i nejedna filmová scéna ...