Vrkoč

Vrkoč

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Ústí nad Labem

Popis

Zajímavý skalní útvar s jedinečnou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče orientované do tvaru obráceného vějíře.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrkoč je zajímavý skalní útvar nacházející se u města Ústí nad Labem v obci Váňov. Jde o jedinečnou ukázku sloupcové odlučnosti čediče orientované do tvaru obráceného vějíře.

  Vrkoč - národní přírodní památka

   Vějířovitá orientace sloupců byla způsobena působením ochlazovacích ploch v době tuhnutí. Chladnoucí hornina rozpukala na sloupy ve tvaru pěti až šestibokých hranolů o průměrné tloušťce 20cm orientované kolmo k ploše tuhnutí.

  Vrkoč - národní přírodní památka

  Zřejmě podle nepravidelných tvarů vějířů, připomínající svou podobou rozčesané vlasy, zlidověl pro tento skalní útvar název Vrkoč.

  Vrkoč - národní přírodní památka

  Na Vrkoči jsou však vidět i sloupce daleko mohutnější a to o průměru 1 až 2 metry. Ty se nacházejí o něco výše v okolí Vaňovského vodopádu.

  u Vaňovských vodopádů

  Vaňovský vodopád, největší v Českém středohoří. Ještě společně s nedalekou vyhlídkou je součástí národní přírodní památky Vrkoč, vyhlášené v roce 1966.

  Vaňovský vodopád

  Z vyhlídky poblíž vodopádů se otevírají nádherné výhledy na protékající řeku Labe, část Ústí nad Labem, na Sluneční stráň, na Střekov se stejnojmenným  hradem a na Brnou.

  výhled z vyhlídky na Vrkoči

  Skalní útvar Vrkoč byl objeven náhodou ke konci 19.století při zdejší těžbě kamene, který se používal převážně na probíhající stavbu železniční trati. Za to, že zde můžeme dnes obdivovat tento neobyčejně zajímavý skalní útvar, lze poděkovat i geologu a petrografu J.E.Hibschovi a ing.Negrellimu. kteří se zasloužili o jeho zachování. Podobným skalním útvarem je Panská skála v Kamenickém Šenově.

  Vrkoč - národní přírodní památka

  A na závěr jedna zajímavost. Z dálky si lze všimnout kříže umístěného na jednom ze skalnatých vrcholů Vrkoče. Ten připomíná tragickou smrt místního chlapce, který se při lezení po skále Vrkoče zřítil a pád nepřežil. Původní kříž nechal na skále vztyčit jeho otec. Ten tam vydržel 9 let, než ho smetla větrná bouřka. Nový kříž vynesl před třemi roky horolezec Antonín Zima z Roudnice a kvůli porušení zákona o ochraně přírody mu hrozí vysoká pokuta.

  Vrkoč - národní přírodní památka

  Primátor Ústí nad Labem i město stojí za zachování památky na zesnulého mladíka a ponechání kříže na vrcholu Vrkoče, ochranáři jsou jiného názoru. Navíc kříž svým ukotvením ve skále zpevňuje trhliny vzniklé zvětráváním a vlastně drží část vrcholu pohromadě.

  Vrkoč - národní přírodní památka

  Podle toho, že tam kříž v květnu 2012 ještě je, vítězí zatím zdravý rozum.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené se nacházejí v obci Mšené Lázně, vzdálené asi 30 minut jízdy autem z Prahy.

  vrcholová kniha Srdov

  vrcholová kniha Srdov

  Vrch Srdov leží v Českém středohoří na Lounsku hned vedle známějšího vrchu Oblík.

  Ústí nad Labem – Větruše

  Ústí nad Labem – Větruše

  Větruše je název vyvýšeniny nad řekou Labe v krajském městě Ústí nad Labem. Nachází se zde vyhlídková terasa a zámek, jehož součástí je vyhlídková věž, hotel a restaurace. Místo je výletním cílem, je odtud krásný výhled na město.

  Louny

  Louny

  Louny, ležící na řece Ohři, jsou městem s rozšířenou působností (dříve městem okresním) v Ústeckém kraji. Mají 18 434 obyvatel (stav k 01.01.2015). Jsou nazývány „Jižní branou Českého středohoří“ či „Perlou na řece Ohři“.