hrad Okoř

hrad Okoř

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Kladno

Popis

Zřícenina Okoř se svou působivou siluetou je oblíbeným místem mnoha návštěvníků.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Okoř se nachází ve stejnojmenné obci na západ od Prahy. Oproti jiným hradům se vyznačuje poněkud atypickou polohou pro hrad. Nestojí totiž na žádném vysokém a těžce dostupném kopci, ale v údolí mezi poli na malé skále. Obranu hradu tak zajišťovaly skromné hradby a rybník, který jej obklopoval ze tří stran.

  hrad Okoř

  Původně stál na jeho místě jiný objekt z 12.století. Hrad Okoř pak navázal na tuto stavbu a vzniklo impozantní dílo, které si nechal postavit bohatý měšťan ze Starého Města pražského František Rokycanský. Příslušníci bohatých měšťanských rodin se takto chtěli vyrovnat šlechticům a tak si v okolí Prahy stavěli takováto sídla.

  hrad Okoř

  Rokycanovi na Okoři vydrželi asi 50let. Pak byl hrad chvíli v držení jiných měšťanů, také husitů a trochu výraznější zásah v podobě gotické přestavby a zlepšení obrany hradu provedli až koncem 15.století páni z Donína.

  hrad Okoř

  Tak jako pro většinu hradů u nás, i pro Okoř znamenala třicetiletá válka vážné poškození hradu.

  hrad Okoř

  Noví majitelé, jezuitská kolej u sv.Klimenta na Starém Městě, hrad poté částečně opravili a přizpůsobili svým potřebám. Po zrušení řádu v roce 1773 Josefem II. jezuité hrad opustili a Okoř tak byla ponechána svému osudu.  

  hrad Okoř

   Dnešní již zřícenina hradu se průběžně rekonstruuje, ale současně je přístupná veřejnosti.

  hrad Okoř

   Okoř se svou působivou siluetou je oblíbeným místem mnoha návštěvníků, na kterém se koná spoustu kulturních a společenských akcí.

  hrad Okoř

  Každý rok zde probíhá tradiční Středověký den na Okoři, s programem bohatým na šermířské souboje, bitvy, taneční a divadelní vystoupení a další zajímavosti (více ve fotoreportáži zde)

  hrad Okoř

  Před hradem na velkém travnatém prostranství se pořádají také koncerty a festivaly za účasti těch nejzvučnějších českých skupin a zpěváků.

  hrad Okoř 

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Památník Joachima Barranda

  Památník Joachima Barranda

  Expozice s mnoha zajímavými zkamenělinami, zejména trilobity a ukázkou života na venkově na přelomu 19. a 20. století.

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Na okraji skaliska je velký dřevěný kříž, symbol této vyhlídky....

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Naučná stezka Drbákov – Albertovy skály

  Jedinečná naučná stezka místy s téměř vysokohorským terénem a se skalními vyhlídkami s úžasnými výhledy na meandr řeky Vltavy..

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem pohřební kaple je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl - autor Slavína

  Hlavenec

  Hlavenec

  Obec s výjimečným barokním pomníkem císaře Karla IV.