Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Koněpruské jeskyně jsou nejatraktivnější částí CHKO Český kras. Leží 5 km od Berouna a asi 30 minut jízdy autem z Prahy. Zaparkovat lze na velkém parkovišti u jeskyní, kde je i zastávka autobusu.

  příjezd ke Koněpruským jeskyním

  Koněpruské jeskyně jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech. Jejich celková délka přesahuje 2 km, pro veřejnost je však zpřístupněna pouze trasa dlouhá 620m. Objeveny byly v roce 1950, při jednom z odstřelů ve zdejším dole. První návštěvník do nich vstoupil o 9 let později.

  Koněpruské jeskyně

  Začátek procesu utváření  Koněpruských jeskyní je odhadován na dobu před 25 až 30 miliony let. Jeskyně vznikly činností vody, která prosakovala skrz vápencový masív a vytvořila zde tři jeskynní patra s výškovým rozdílem asi 70 metrů. Rozlohou nejrozsáhlejší je střední patro, naopak spodní patro s chodbovitým systémem je veřejnosti nepřístupné.

  Koněpruské jeskyně

  Prohlídka jeskyní trvá necelou hodinku. Labyrint chodeb je rozdělen na 8 zastávek (Spallanzaniho jeskyně, Síň varhan, Marešova síň, Letošníkova propast a Stará chodba, Proškův dóm, Pustý dóm, jeskyně Jaroslava Petrboka a Mincovna).

  Koněpruské jeskyně

  Během prohlídky vyjde každý návštěvník celkem 533 schodů. Někomu se to může hodit pro zahřátí, neboť konstantní teplota v jeskyni je 10,6°C.

  Koněpruské jeskyně

  Krápníková výzdoba je mnohem mladší než samotné jeskyně, neboť se zde pravděpodobně vystřídalo již několik generací krápníků.

  Koněpruské jeskyně

  Nejstarší a nejcennější výzdobu tvoří koněpruské chalcedonové růžice se stářím vyšším než 1 milion let, ve kterých je obsažen opál.

  Koněpruské jeskyně

  V Koněpruských jeskyních byly nalezeny i zvířecí kosti z doby před 600 000-13 000lety a kosti lidské druhu Homo Sapiens staré asi  13 000let, jejichž kopie vzorků si lze zde prohlédnout.

  Koněpruské jeskyně

  V roce 2007 byla v Petrbokově jeskyni objevena nová jeskyně s kosterními pozůstatky jeskynního medvěda starými 800 tisíc let. Celá prohlídka končí v Mincovně, kde byla v letech 1460-1470 penězokazecká dílna, v níž se vyráběly falešné husitské haléře. Nyní prostory dílny nově obývají skuteční pracovníci té doby.  

  Koněpruské jeskyně

  Hned u východu z prostor Koněpruských jeskyní lze pokračovat po naučné stezce Zlatý kůň v prohlídce této neobyčejně zajímavé krajině. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  zámek Dobříš

  zámek Dobříš

  Významný rokokový zámek s výraznou fasádou.

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Vodní elektrárna Štěchovice

  Prohlídka vodního díla Štěchovice, zajímavé součásti Vltavské kaskády.

  památník Lidice

  památník Lidice

  Památník Lidice je národní kulturní památka připomínající jednu z velkých tragedií II.světové války.

  Morový mariánský obelisk, Velvary

  Morový mariánský obelisk, Velvary

  Morový mariánský obelisk se nachází uprostřed historického náměstí bývalého královského města Velvary

  Krtské skály

  Krtské skály

  Krtské skály se nacházejí na Rakovnicku nedaleko obce Krty.