Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Beroun

Popis

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Koněpruské jeskyně jsou nejatraktivnější částí CHKO Český kras. Leží 5 km od Berouna a asi 30 minut jízdy autem z Prahy. Zaparkovat lze na velkém parkovišti u jeskyní, kde je i zastávka autobusu.

  příjezd ke Koněpruským jeskyním

  Koněpruské jeskyně jsou nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech. Jejich celková délka přesahuje 2 km, pro veřejnost je však zpřístupněna pouze trasa dlouhá 620m. Objeveny byly v roce 1950, při jednom z odstřelů ve zdejším dole. První návštěvník do nich vstoupil o 9 let později.

  Koněpruské jeskyně

  Začátek procesu utváření  Koněpruských jeskyní je odhadován na dobu před 25 až 30 miliony let. Jeskyně vznikly činností vody, která prosakovala skrz vápencový masív a vytvořila zde tři jeskynní patra s výškovým rozdílem asi 70 metrů. Rozlohou nejrozsáhlejší je střední patro, naopak spodní patro s chodbovitým systémem je veřejnosti nepřístupné.

  Koněpruské jeskyně

  Prohlídka jeskyní trvá necelou hodinku. Labyrint chodeb je rozdělen na 8 zastávek (Spallanzaniho jeskyně, Síň varhan, Marešova síň, Letošníkova propast a Stará chodba, Proškův dóm, Pustý dóm, jeskyně Jaroslava Petrboka a Mincovna).

  Koněpruské jeskyně

  Během prohlídky vyjde každý návštěvník celkem 533 schodů. Někomu se to může hodit pro zahřátí, neboť konstantní teplota v jeskyni je 10,6°C.

  Koněpruské jeskyně

  Krápníková výzdoba je mnohem mladší než samotné jeskyně, neboť se zde pravděpodobně vystřídalo již několik generací krápníků.

  Koněpruské jeskyně

  Nejstarší a nejcennější výzdobu tvoří koněpruské chalcedonové růžice se stářím vyšším než 1 milion let, ve kterých je obsažen opál.

  Koněpruské jeskyně

  V Koněpruských jeskyních byly nalezeny i zvířecí kosti z doby před 600 000-13 000lety a kosti lidské druhu Homo Sapiens staré asi  13 000let, jejichž kopie vzorků si lze zde prohlédnout.

  Koněpruské jeskyně

  V roce 2007 byla v Petrbokově jeskyni objevena nová jeskyně s kosterními pozůstatky jeskynního medvěda starými 800 tisíc let. Celá prohlídka končí v Mincovně, kde byla v letech 1460-1470 penězokazecká dílna, v níž se vyráběly falešné husitské haléře. Nyní prostory dílny nově obývají skuteční pracovníci té doby.  

  Koněpruské jeskyně

  Hned u východu z prostor Koněpruských jeskyní lze pokračovat po naučné stezce Zlatý kůň v prohlídce této neobyčejně zajímavé krajině. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Dendrologická zahrada v Průhonicích

  Dendrologická zahrada v Průhonicích

  Zahrada plná rozkvetlých květin, okrasných dřevin, vodních nádrží a tvarovaných potůčků…

  rozhledna Romanka

  rozhledna Romanka

  Rozhledna, která dostala cenu v kategorii krajinářská architektura.

  Kutná hora

  Kutná hora

  Významná městská památková rezervace.

  hrad Sion

  hrad Sion

  Pozůstatky gotického hradu Sion se nachází na skalnatém návrší u obce Chlístovice na Kutnohorsku.

  Klepec

  Klepec

  Nedaleko Prahy se nachází zajímavá přírodní památka s neobvyklými obrovitými balvany.