rotunda sv.Martina

rotunda sv.Martina

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Románská rotunda sv.Martina je nejstarší dochovanou památkou na Vyšehradě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Románská  rotunda sv.Martina je nejstarší dochovanou památkou na Vyšehradě.

  rotunda sv.Martina

  Byla postavena na konci 11.století za vlády krále Vratislava II. Původně zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí tehdejšího středověkého hradiště.

  rotunda sv.Martina

  Po vítězství husitů nad Zikmundem v roce 1420 byly všechny církevní stavby na Vyšehradě zbourány. Zůstal jen kostel sv.Petra a Pavla a rotunda sv.Martina. Za třicetileté války plnila funkci prachárny.

   rotunda sv.Martina

  Obnovena byla v roce 1719, kdy byl starý románský vstup nahrazen barokním portálem a položena nová dlažba. V roce 1784 zrušil císař Rudolf  II. spoustu církevních staveb, mezi nimi i tuto rotundu.

  rotunda sv.Martina

  V roce 1841 měla být zbourána kvůli budování nové komunikace z Nového Města na Pankrác. Díky zásahu hraběte Chotka však byla ušetřena, ale musela být částečně přestavěna, aby nezasahovala do cesty. Nějaký čas sloužila i jako obydlí pro chudé.

  rotunda sv.Martina

  Ke konci 19.století získala rotundu do vlastnictví vyšehradská kapitula, která ji nechala celou obnovit. Rekonstrukci řídil A.Baum. Nechal zazdít původní vstup od západu a na jižní straně vytvořil novorománský portál s motivy z vyšehradského Korunovačního kodexu. Byla upravena okna lucerny, doplněny štukové římsy a okna dostala nové barevné vitráže.

  rotunda sv.Martina

  Rotunda s apsidou neobvyklého parabolického tvaru má průměr 6,5metru. Její vnitřek zdobí nástěnná malba Krista od A.Königa a J.Heřmana a novorománský oltář ze sliveneckého mramoru s malbami Františka Sequense.

   Rotunda sv.Martina je nejstarší ze tří dochovaných rotund na území hlavního města Prahy. Jednou z nich je rotunda sv.Longina na Praze 2 v ulici Na Rybníčku (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/456). A tou poslední je rotunda sv.Křže na Starém Městě na rohu ulic Karolíny Světlé a Konviktskérohu ulic Konvitská a Karolíny Světlé (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/479).
   

  rotunda sv.Longina  rotunda sv.Kříže
  rotunda sv.Longina                                             rotunda sv. Kříže

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kostel sv.Voršily

  kostel sv.Voršily

  Kostel sv.Voršily je součástí klášterního komplexu nacházejícího se na Národní třídě v sousedství Nové scény Národního divadla.

  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny

  Letohrádek královny Anny nazývaný též Belvedér nebo Královský letohrádek, se nachází v Královské zahradě na Pražském hradě.

  Museum hraček

  Museum hraček

  V areálu Pražského hradu v Jiřské ulici se nachází jedno z největších muzeí hraček na světě a největší u nás.

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku (Na Slupi)

  Pozoruhodností kostela je vychýlení jeho věže od svislé osy o celých 63 cm.

  Museum Kampa

  Museum Kampa

  Muzeum se sbírkami středoevropského moderního umění od sběratelky Čechoameričanky Medy Mládkové.