město Bechyně

město Bechyně

Kategorie

Města a obce

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Bechyně

Nadmořská výška

406 m n. m.

Popis

Bechyně je nejen městem keramiky, ale i městem lázeňským..

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jihočeské město Bechyně leží na soutoku řeky Lužnice a říčky Smutné asi 20km od Tábora. Podle pověsti jej založila kněžna Libuše. Opravdový zrod města zřejmě přišel až několik desítek let po založení královského hradu, v období vlády Jana Lucemburského.

  město Bechyně
  pohled z věže kostela sv.Matěje na historické centrum Bechyně

  Během husitských válek bylo město několikrát vypáleno Tábority. O další rozvoj Bechyně se zasloužil rod Šternberků a následně páni ze Švamberka. Nejvíce však zůstal v povědomí rožmberský vladař Petr Vok. Ten nechal k hradu přistavět honosný zámek a jeho nákladný a zhýralý styl života se promítl i do společenského ruchu města.

  město Bechyně
  historická zástavba města Bechyně

  Později zasáhli výrazněji do dějin města Paárové, kteří sem přinesli průmysl. Velký věhlas si získala továrna na výrobu kamen a keramických předmětů, čímž založili dlouholetou tradici bechyňské keramiky.

  město Bechyně
  náměstí T.G.Masaryka

  Bechyně neproslula pouze keramikou, ale stala se i lázeňským městem. Historie lázeňství se začala psát již před více jak 300 lety. Lázně Bechyně se specializují na léčbu a rehabilitaci pohybového ústrojí. K léčbě využívají i rašelinu z nedalekých Veselských blat.

  město Bechyně
  údolí řeky Lužnice v Bechyni

  Turisticky nejatraktivnějším místem je bezpochyby zámek Bechyně, který je sice v soukromých rukách, ale po delším čase byl opět zpřístupněn veřejnosti. Jeho dokonalý vnitřní vzhled uchvátí snad každého návštěvníka. V létě v něm obvykle hraje českobudějovické Jihočeské divadlo nebo se tam koná festival jazzové hudby (http://www.fototuristika.cz/tips/detail/576).

  zámek Bechyně
  zámek Bechyně

  V centru města se dochovala řada historicky cenných budov a v roce 1990 bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu. Navíc byla v roce 2012 dokončena rekonstrukce náměstí, kde se velkou atrakcí stala kašna s barevně měnícím se nasvícením.

  město Bechyně
  noční Bechyně

  Náměstí T.G.Masaryka v Bechyni vévodí kostel sv.Matěje s vyhlídkovou věží, z které jsou nádherné výhledy na samotné město i okolí.

  město Bechyně
  náměstí T.G.Masaryka

  Komu nevadí trochu hluku, může ve věži zblízka pozorovat polední vyzvánění zvonu.

  město Bechyně
  vyzvánějecí zvon v kostele sv.Matěje

  Historicky významné stavby se nacházejí také hned vedle náměstí v Klášterní ulici. K vidění jsou architektonicky velice staré domy, jeden dokonce z období kolem roku 1700.

  město Bechyně
  Klášterní ulice

   Také tam stojí bývalý františkánský klášter s terasovitou klášterní zahradou, odkud jsou pěkné výhledy do údolí řeky Lužnice a na železobetonový most Bechyňskou duhu.

  město Bechyně
  bývalý františkánský klášter

  Právě Bechyňská duha je další významnou dominantou tohoto městečka. Svým vzhledem naprosto unikátní most slouží nejen pěším, ale i pro silniční a železniční dopravu. Z mostu je krásný pohled na celé panorama města Bechyně (více na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/574).

  město Bechyně
  unikátní most Bechyňská duha

  Zajímavostí města je pět muzeí soustředěných v centru Bechyně na poměrně malé ploše. V měšťanském domě na náměstí T.G.Masaryka bylo po delší odmlce otevřeno Městské muzeum. Ve stejné budově je umístěno i hasičské muzeum s expozicí staré hasičské techniky, vybavení, stejnokrojů a dalších věcí (nejnověji probíhá rekonstrukce tohoto muzea a čeká ho stěhování do nové budovy). Muzeum turistiky sídlí v budově bývalé židovské synagogy z roku 1873 a je v něm možné vidět například přehled všech českých rozhleden.

  město Bechyně
  muzeum turistiky v budově bývalé židovské synagogy

  Muzeum Vladimíra Preclíka se nachází v zámeckém parku a obsahuje expozici děl tohoto akademického sochaře. Posledním pátým muzeem je Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně s exponáty z mezinárodních keramických sympozií, konaných tradičně již po několik desetiletí v Bechyni.

  město Bechyně
  muzeum Vladimíra Preclíka se nachází v zámeckém parku

  Nelze opomenout ani část Bechyně Zářečí, ležící v údolí za řekou Lužnicí. Malebná čtvrť s nádhernou architekturou a barevně malovanými popelnicemi zůstane v paměti asi každému, kdo ji navštíví. Navíc si zde lze zakoupit tradiční keramiku s nápaditými motivy.

  město Bechyně  malebná čtvrť Zářečí
  malebná čtvrť Zářečí

  V okolí Bechyně je krásná příroda se spoustou velice zajímavých míst stojících za návštěvu. Jmenovat se dá například Židova strouha, Visutá lávka, hrad Dobronice nebo Stádelský řetězový most.   

  visutá lávka  Stádlecký řetězový most
  visutá lávka                                                         Stádelský empírový řetězový most

  Na poznání Bechyně je jeden den opravdu málo. V centru je několik hotelů, ale využít lze i ubytování v příjemném soukromí. Jedno takové lze z vlastní zkušenosti doporučit. Strávit nejednu noc U Klášterní zahrady (http://www.uklasternizahrady.cz/)v modrém, zeleném nebo žlutém pokoji určitě nikoho nezklame.

  modrý pokoj v soukromí U Klášterní zahrady 
  modrý pokoj v soukromí U Klášterní zahrady 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – Myší díra

  Český Krumlov – Myší díra

  Myší díru v Českém Krumlově dobře znají především vodáci. Nachází se v historické části města při zátoce řeky Vltavy na spojnici začátku a konce meandru řeky, v němž stojí Vnitřní město.

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  České Budějovice – Piaristické náměstí a Solnice

  Piaristické náměstí v Českých Budějovicích se nachází v historickém jádru města poblíž slepého ramena řeky Malše nedaleko jejího soutoku s Vltavou. Nalezneme na něm řadu historických budov.

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Uměle vytvořený kamenný útvar se nachází nad osadou Paseky poblíž Horní Stropnice v přírodním parku Novohradské hory. Je celoročně přístupný veřejnosti.

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Český Krumlov – Budějovická brána

  Budějovická brána je nejmladší a zároveň jedinou dochovanou městskou branou z původních devíti. Byla vybudována z popudu Petra Voka z Rožmberka stavitelem Dominikem Comettou v letech 1598 až 1602 a chránila Latrán ze severu.

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Český Krumlov – obloukový most přes Latrán

  Nedaleko Červené brány, která je hlavní branou na 1. nádvoří zámku překlenuje ulici Latrán zajímavá stavba, jíž mohutný oblouk. Ten v sobě skrývá chodbu, která spojuje zámecké interiéry s nedalekým klášterem.