visutá lávka u Bechyně

visutá lávka u Bechyně

Kategorie

Ostatní

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Bechyně

Popis

Jedním z několika krásných míst, které lze v okolí Bechyně navštívit, je visutá lávka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jedním z několika krásných míst, které lze v okolí Bechyně navštívit, je visutá lávka. Nachází se na pravém břehu Lužnice naproti Židovské strouze. Vede k ní nenáročná asi 2 km dlouhá červeně značená cesta z centra města. A tak na tento přírodní výlet vyrážíme z náměstí v Bechyni.

  náměstí T.G.Masaryka v Bechyni
  náměstí T.G.Masaryka v Bechyni

  Jdeme směrem k řece a sestupujeme po zdejších bechyňských schodech. Spočítali jsme, že jich bylo 220. Jít je nahoru, by bylo asi horší… Cestou ze schodů se před námi otevírají pěkné výhledy do údolí na řeku Lužnici a na romantické Zářečí, část města Bechyně.

  výhled do údolí řeky Lužnice a čtvrť Zářečí
  výhled na čtvrť Bechyně Zářečí

  Jdeme podél řeky, nad námi míjíme bývalou baštu Katovnu a pěkný domek se sochou svatého ve štítě.

  cestou z Bechyně k visuté lávce

  U soutoku říčky Smutné s řekou Lužnicí přejdeme železný můstek a přicházíme k informační tabuli stezky Na onen svět. Přečteme si z ní několik zajímavostí o Bechyni a zámku, Čertovy zdi a vstupujeme do lesa.

  cestou z Bechyně k visuté lávce

  Po pravé straně nás teď celou cestu bude doprovázet dřevěná ohrada obory, jak jsme vyčetli již dopředu z mapy. V ní se kdysi proháněla lesní zvěř a i dnes není prázdná. Při troše štěstí je možné zahlédnout daňky a muflony.  Ti se ale spíše zdržují dále od cesty, kde mají větší klid a nepřijdou do kontaktu s lidmi.

  cestou z Bechyně k visuté lávce kolem obory

  Místy jdeme těsně vedle břehu Lužnice, což nám umožňuje nádherné výhledy na protější stranu řeky, nad níž se pnou vysoká skaliska.

  cestou k visuté lávce podél řeky Lužnice

  I na naší straně přicházíme k zajímavé věci. Jsou jimi obrovské kameny, které vyčnívají z břehu do řeky, jakoby nahrazovaly dřevěná mola. Říká se jim prý psí kameny, sice nevíme proč, ale jejich název „potvrzuje“ poměrně velký hafan, který se právě vykoupal v řece, vylezl po těchto kamenech na břeh a teď se žene přímo na nás. Asi bychom je teď také tak pojmenovali. Pes nás nezakousl a tak můžeme jít dále.

  psí kameny na cestě k visuté lávce

  Na druhém břehu se objevuje kemp a chatové tábořiště Židova strouha, což naznačuje, že se už pomalu blížíme k cíli.

  na druhém břehu se objevuje kemp a chatové tábořiště Židovská strouha

  A také, že jo. Za chvilku cestu zatarasí obrovská skála, kterou lze zdolat pouze po visuté lávce. Vchází se na ní z levé strany po dřevěných schůdkách. 

  visutá lávka u Židovy strouhy

  Najednou se ocitáme nad hladinou Lužnice. Lávka se line podle tvaru skály.

  visutá lávka u Židovy strouhy

  Naproti je vidět ústí do Židovy strouhy, další atraktivní místo, které stojí za návštěvu.   

  pohled z visuté lávky k ústí Židovy strouhy

  Tuto visutou lávku zde postavili ve 30letech 20.století členové Klubu českých turistů Bechyně jako součást tehdejší Franzlovy stezky. Nedávno byla visutá lávka kompletně zrekonstruována. Byly vyměněny podlahová prkna, opraveno dřevěné zábradlí a celá lávka dostala nový nátěr. Vzhledem k špatné přístupnosti k lávce byla oprava celkem náročná a materiál musel být přivážen po řece ve člunu. Takže nyní je naprosto bezpečná a určitě nehrozí propad skrz shnilou plaňku do řeky.

  visutá lávka u Židovy strouhy

  Na zdejším ukazateli nás ještě zaujala směrovka na Červený mlýn, vzdálený odtud 2km. Jsme zvědaví, jak takový Červený mlýn asi vypadá a tak si prodlužujeme výlet.

  rozcestník u visuté lávky

  Po obou stranách Lužnice míjíme střídavě tábořiště s chatičkami, převážně nyní osídlené hlavně rybáři. Mineme Hvožďany, kde nás láká nabídková tabule jídla do zdejší přírodní restaurace. Zatím nemáme potřebu a tak pokračujeme dále.

  tábořiště cestou k Červenému mlýnu

  Po chvilce přicházíme ke žluté kapličce sv. Vojtěcha a už vidíme i Červený mlýn, ale ten je na druhém břehu Lužnice. Pro nás trošku překvapivé, když byla směrovka k mlýnu na naší straně.

  Červený mlýn

  Nevadí, je tu posezení a informační tabule, z které se dozvídáme o mlynářích Červeného mlýnu a také pověst o kapličce se zjevením strašidelného psa.

  kaplička sv.Vojtěcha

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  město Bechyně

  město Bechyně

  Bechyně je nejen městem keramiky, ale i městem lázeňským..

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Kamenná pyramida nad Pasekami v Novohradských horách

  Uměle vytvořený kamenný útvar se nachází nad osadou Paseky poblíž Horní Stropnice v přírodním parku Novohradské hory. Je celoročně přístupný veřejnosti.

  Zřícený kostel v Pohoří na Šumavě

  Zřícený kostel v Pohoří na Šumavě

  Zřícený kostel Panny Marie Dobré rady naleznou návštěvníci Novohradska v osadě Pohoří, zhruba 2 km od hranice s Rakouskem. Zřícená kostelní loď je sice nezastřešena, avšak je upravena a k bohoslužbám slouží dřívější presbytář.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).