zámek Bechyně

zámek Bechyně

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Bechyně

Popis

Renesanční zámek nacházející se na vysokém skalnatém ostrohu vytváří hlavní dominantu města Bechyně.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Renesanční zámek nacházející se na vysokém skalnatém ostrohu vytváří hlavní dominantu města Bechyně.

  zámek Bechyně

  Již v 10.století stálo na tomto nejjižnějším skalním výběžku nad soutokem říčky Smutné a řeky Lužnice, opevněné hradiště. V roce 1268 vybudoval na jeho místě Přemysl Otakar II. gotický hrad. Za Jana Lucemburského bylo v jeho předhradí založeno město, které chránily hradby. Během husitských válek však město i s hradem několikrát husité dobyli.

  zámek Bechyně

  V období  15. a 16. století měli hrad ve vlastnictví Šternberkové, kteří z něho vytvořili mohutné pozdně gotické sídlo.

  zámek Bechyně

  V roce 1569 koupil hrad známý bohém Petr Vok z Rožmberka, který si rád žil nad poměry a za něhož proběhly další výrazné přestavby. Pozval si italského stavitele Baldassara Maggi z Arogna s kterým provedl rozsáhlou renesanční přestavbu. Vedle hradu nechal postavit renesanční zámek, který je dodnes prakticky nezměněný. Vnější plášť zámku byl vyzdoben sgrafitem, v interiérech vévodila štuková výzdoba a zajímavé nástěnné malby.  V prvním patře byl zřízen rožmberský sál, tkz.svatební síň Petra Voka. Celý zámek byl pod ochranou trojího opevnění.

  zámek Bechyně

  Náročná investice a vysoký životní styl natolik zadlužil Petra Voka, že byl nucen zámek v roce 1596 prodat a ten opět přešel zpět do rukou Šternberků. Ti ho v roce 1761 přepustili příbuzensky spjatému rodu Paarů. Za jejich vlastnictví bylo odstraněno celé jižní křídlo zámku, zbourána část opevnění a bývalé předhradí přeměnili v empírový park.    

  zámek Bechyně

  Z náměstí v Bechyni vede k zámku ulice s příznačným názvem Zámek. Při vstupu do areálu zámku, nás obklopí dokonalá a pestrobarevná fasáda budov. Což trošku překvapí s porovnáním při pohledu z vnějšku zámku.

  zámek Bechyně

  Projde se kolem Lesního domu a zámecké jízdárny a otevře se velká plocha s anglickým parkem a stříkající fontánkou.

  zámek Bechyně

  Po pravé straně jsou voliéry s papoušky, které jsou pro návštěvníky příjemným zpestřením. Na svazích za zámkem se pase ještě stádo kamerunských koz a kamerunských ovcí.  

  zámek Bechyně

  Po levé straně je bývalá sýpka, dnes pětipodlažní muzeum Vladimíra Preclíka. Jeho sochy, obrazy a grafiky jsou vystaveny ve čtyřech podlažích, páté je určeno pro výstavu hostů.

  zámek Bechyně

  Travnatá plocha před vstupem do zámku je využívaná i pro svatební obřady. Právě díky jedné svatbě jsme se v dubnu do areálu zámku dostali.  Zámek je totiž v soukromých rukou a vstup pro veřejnost je v průběhu roku oproti jiným zámkům dosti omezen.

  zámek Bechyně

  Příjemná je i procházka kolem rozsáhlého areálu zámku, při které lze vidět i níže položenou baštu zvanou Kohoutek či Katovna.

  zámek Bechyně

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Poutní místo Maria Rast am Stein

  Maria Rast am Stein, resp. Maria Rast nebo Panna Marie odpočívající na kameni. Tak se nazývá mariánské poutní místo, které se nachází na severním úbočí Martinkovského vrchu nad Vyšším Brodem.

  ZOO v Hluboké nad Vltavou

  ZOO v Hluboké nad Vltavou

  Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (jak ní celý její název), dříve Zoo Ohrada, se nachází v blízkosti Hluboké nad Vltavou v těsném sousedství zámku Ohrada, v němž je zřízeno lesní a lovecké muzeum.

  Český Krumlov – zámecká věž

  Český Krumlov – zámecká věž

  Zámecká věž je součástí zámku v Českém Krumlově a vchod do ní je z pohledu od Červené brány na III. hradním nádvoří. Z vyhlídkového ochozu se návštěvníkům naskytne jedinečný pohled na město i přilehlé okolí.

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Státní zámek Hluboká nad Vltavou

  Zámek Hluboká nad Vltavou není třeba dlouze představovat, neboť je jedním z nejznámějších a také nejzdobnějších českých zámků. Je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách.

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.