Hrad Choustník se nachází ve stejnojmenné obci jihovýchodně od Tábora. Již z návsi obce jsou na sousedním zalesněném kopci dobře viditelné pozůstatky hradu.
Kdo hrad Choustník vystavěl, se přesně neví. V letech 1262 byl ale v držení šlechtice Beneše. Ten ve výstavbě spolu s bratrem Janem pokračoval a vytvořili tkz.ganerbenburg, což byl v tomto případě dvojhrad. To znamenalo, že každý z nich měl uvnitř svůj palác, ale obranné hradby byly společné.
Páni z Choustníka ho vlastnili až do roku 1322, kdy jej vyměnili s Petrem z Rožmberka. Rožmberkové ještě více posílili obranou funkci hradu, neboť ten se nacházel jen 15km od Tábora, hlavního sídla husitů. Později získal hrad Jiří Homut z Harasova, což znamenalo pro hrad definitivní konec a v roce 1614 se už uvádí hrad Choustník jako pustý.
K hradu se vydáváme z návsi obce Choustník. Zelené značení spolu se směrovkami hradu nás dovede k úpatí kopce. Odtud následuje trošku náročnější stoupání až k bráně hradu. Vedle vstupních dveří se vyjímá rodový znak s vyobrazením žebříku. Ten podle jedné pověsti získali Pánové z Choustníka od Přemysla Otakara I. jako odměnu za dobytí města Milána.
Po vstupu do areálu hradu se ocitáme na poměrně velkém nádvoří hradu, kde stávala kdysi hospodářská stavení a nyní se zde nachází už jen hradní studna.
Postupujeme dále po dřevěné lávce k nejvyšší skalnaté části hradu, kde stojí čtverhranná věž. Ta byla součástí obvodové hradby, nyní slouží již jen jako vyhlídka. Vedou na ni dřevěné schody a určitě se vyplatí je vyšlápnout. Odměnou jsou pak nádherné kruhové výhledy na všechny strany.
Tato věž spolu s přilehlým dvoukřídlým palácem ve tvaru L, tvořila větší a starší jádro hradu.
V mladší jižní části hradu se v palácové zdi dochoval pozůstatek kružbového okna, což naznačuje, že šlo patrně o kapli.
I východní část hradu měla svůj palác a menší obrannou věž přistavěnou zvenčí.
Dokonalý obranný systém hradu zvyšovaly navíc bašty a střílny a kolem celého obvodu hradu vybudované příkopy a valy.