hrad Choustník

hrad Choustník

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Sezimovo Ústí

Popis

Hrad Choustník je ukázkou tkz.ganerbenburgu, vícehradu, jediného svého druhu v Čechách.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Choustník se nachází ve stejnojmenné obci jihovýchodně od Tábora. Již z návsi obce jsou na sousedním zalesněném kopci dobře viditelné pozůstatky hradu.

  hrad Choustník

  Kdo hrad Choustník vystavěl, se přesně neví. V letech 1262 byl ale v držení šlechtice Beneše. Ten ve výstavbě spolu s bratrem Janem pokračoval a vytvořili tkz.ganerbenburg, což byl v tomto případě dvojhrad. To znamenalo, že každý z nich měl uvnitř svůj palác, ale obranné hradby byly společné.

  hrad Choustník

  Páni z Choustníka ho vlastnili až do roku 1322, kdy jej vyměnili s Petrem z Rožmberka. Rožmberkové ještě více posílili obranou funkci hradu, neboť ten se nacházel jen 15km od Tábora, hlavního sídla husitů. Později získal hrad Jiří Homut z Harasova, což znamenalo pro hrad definitivní konec a v roce 1614 se už uvádí hrad Choustník jako pustý.

  hrad Choustník

  K hradu se vydáváme z návsi obce Choustník. Zelené značení spolu se směrovkami hradu nás dovede k úpatí kopce. Odtud následuje trošku náročnější stoupání až k bráně hradu. Vedle vstupních dveří se vyjímá rodový znak s vyobrazením žebříku. Ten podle jedné pověsti získali Pánové z Choustníka od Přemysla Otakara I. jako odměnu za dobytí města Milána.

  hrad Choustník

  Po vstupu do areálu hradu se ocitáme na poměrně velkém nádvoří hradu, kde stávala kdysi hospodářská stavení a nyní se zde nachází už jen hradní studna.

  hrad Choustník

  Postupujeme dále po dřevěné lávce k nejvyšší skalnaté části hradu, kde stojí čtverhranná věž.  Ta byla součástí obvodové hradby, nyní slouží již jen jako vyhlídka. Vedou na ni dřevěné schody a určitě se vyplatí je vyšlápnout. Odměnou jsou pak nádherné kruhové výhledy na všechny strany.

  hrad Choustník

  Tato věž spolu s přilehlým dvoukřídlým palácem ve tvaru L, tvořila větší a starší jádro hradu.

  hrad Choustník

  V mladší jižní části hradu se v palácové zdi dochoval pozůstatek kružbového okna, což naznačuje, že šlo patrně o kapli.

  hrad Choustník

  I východní část hradu měla svůj palác a menší obrannou věž přistavěnou zvenčí.

  hrad Choustník

  Dokonalý obranný systém hradu zvyšovaly navíc bašty a střílny a kolem celého obvodu hradu vybudované příkopy a valy.

  hrad Choustník

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rumpál na Strakonickém hradě

  Rumpál na Strakonickém hradě

  Nejde o zdvihací zařízení. Jmenuje se tak věž, která dříve sloužila jako obranná, nyní slouží návštěvníkům Strakonického hradu jako věž vyhlídková.

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň - kostel sv. Filipa a Jakuba

  Přední Výtoň je malá obec v Jihočeském kraji v okrese Český Krumlov. Leží na pravém břehu přehradního jezera Lipno I v nadmořské výšce 755 m, cca 5 km od lipenské přehradní hráze a 5 km od hranice s Rakouskem.

  Pohádková kovárna Selibov

  Pohádková kovárna Selibov

  Malebná jihočeská vesnička Selibov leží cca 9 km jižně od Písku, obcí prochází hlavní silnice spojující města Písek a České Budějovice. V centru vesničky, západně od uvedené silnice se nachází známá Pohádková kovárna.

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou

  Barokní lovecký zámek Ohrada stojí na břehu Munického rybníka, cca 2 km od centra Hluboké nad Vltavou směrem na České Budějovice. Slouží jako muzeum, v jeho těsném sousedství se nachází zoologická zahrada.

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Cetviny – kostel Narození Panny Marie

  Gotický kostel Narození Panny Marie stojí v Novohradských horách na území dřívějšího městyse Cetviny, poblíž hranice s Rakouskem.. Na tomto místě stál již v roce 1347.