most Bechyňská duha

most Bechyňská duha

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Bechyně

Popis

Bechyňská duha je unikátní železobetonový most klenoucí se nad hlubokým údolím řeky Lužnice.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Bechyňská duha je železobetonový most klenoucí se nad hlubokým údolím řeky Lužnice.

  most Bechyňská duha
  most Bechyňská duha

  Tento unikátní projekt své doby vznikl z potřeby spojit pravý a levý břeh Lužnice, prodloužit železnici a usnadnit tak lidem vstup do města Bechyně.

  most Bechyňská duha
  info panel o stavbě mostu

  Do doby, než stavba vznikla, sloužila mezi Táborem a Bechyní první elektrifikovaná trať projektovaná Františkem Křižíkem. Konečná stanice Bechyně byla ale na opačném břehu Lužnice, než stojí město. Lidé tak museli nejdříve sejít dolu do údolní části Zářečí, přejít most a pokračovat dále nahoru do města. S rozvojem dopravy přestával tento most s dvěma metry šířky vozovky stačit a vyvstala potřeba postavit most nový. Zastupitelstvo města tímto úkolem pověřilo dr.ing.Eduarda Viktora s podmínkou vybudovat most v nejužším místě skalnatého údolí a tím prodloužit stávající železniční trať až do města.

  most Bechyňská duha
  historické foto ze stavby Bechyňské duhy

  Stavba započala koncem roku 1925. Její slavnostní otevření proběhlo 28.října 1928, tedy přesně v den 10.výročí vzniku naší republiky. Za necelé tři roky tak vzniklo ojedinělé dílo, které díku svému originálnímu tvaru získalo pojmenování Bechyňská duha. Most se dostal také na poštovní známky a o jeho stavbě byl natočen dokument oceněný na Techfilmu 99 v Hradci Králové.

  most Bechyňská duha
  cestou Parkány k Bechyňské duze

  Základem mostu je železobetonová konstrukce s hlavním obloukovým polem o průměru 90 metrů. Výška mostu nad hladinou řeky je více jak 50 metrů a jeho celková délka má přes 200 metrů.

  most Bechyňská duha
  výhled na Bechyňskou duhu z klášterní zahrady

  Železniční kolej je umístěna na západním okraji vozovky mostu. Ze směru od Týna nad Vltavou do Budyně je před mostem zabezpečovací zařízení bez závor, které v případě průjezdu vlaku zastaví vozidla z tohoto směru. Opačný směr vlak nijak neomezuje a je stále průjezdný.

  most Bechyňská duha
  Bechyňská duha je určena pro pěší, silniční i železniční dopravu

   Na mostě je i chodníček pro pěší, kteří z něho mají nádherný výhled do údolí řeky Lužnice a na město Bechyni.  

  pohled z mostu Bechyňská duha
  výhled na město Bechyně z Bechyňské duhy

  Jeden z nejkrásnějších pohledů na Bechyňskou duhu je z areálu klášterní zahrady z okraje strmého skalnatého srázu nebo z vyhlídkové věže kostela sv.Matěje.

  most Bechyňská duha
  pohled na Bechyňskou duhu z ochozu klášterní zahrady

  Pokud chcete vidět Bechyňskou duhu ráno za svitu slunečních paprsků nebo večer při západu slunce a přitom relaxovat v pohodlí útulného pokoje, doporučujeme strávit nějakou noc v příjemném soukromí U Klášterní zahrady (vice na http://www.uklasternizahrady.cz) v samém centru historické části Bechyně.

  ubytování v soukromí U Klášterní zahrady
  ubytování v příjemném soukromí U Klášterní zahrady

  Pak již stačí, když otevřete okno „modrého pokoje“ a vychutnáváte si výhled nejen do klášterní zahrady, ale právě i na Bechyňskou duhu.

  pohled z okna modrého pokoje na Bechyňskou duhu
  pohled z okna modrého pokoje na Bechyňskou duhu

  K mostu vede červeně značená cesta ulicí Parkány. Teprve když se stojí přímo pod Bechyňskou duhou, si každý uvědomí, jak ohromná a monumentální stavba to je. 

  pod Bechyňskou duhou
  pod Bechyňskou duhou

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Holašovické Stonehenge

  Holašovické Stonehenge

  Pár set metrů od návsi v Holašovicích se nachází kruhový kromlech (kamenný kruh z menhirů), známý jako Holašovické Stonehenge. Kromě samotné vesnice jde o další pozoruhodnost vhodnou ke shlédnutí.

  Mostek na bývalé trati koněspřežky u Velešína

  Mostek na bývalé trati koněspřežky u Velešína

  Severozápadně od městečka Velešín, nedaleko železniční zastávky Velešín – město stojí zachovalý mostek bývalé trati koňské dráhy.

  město Bechyně

  město Bechyně

  Bechyně je nejen městem keramiky, ale i městem lázeňským..

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov – Vnitřní město

  Český Krumlov je historické a v současnosti okresní město v Jihočeském kraji ve vzdálenosti cca 22 km jihojihozápadně od Českých Budějovic. Městem, které se nachází pod hřebenem Blanského lesa, protéká řeka Vltava tvořící zde meandry.

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto

  Čertovo kopyto je vysoký skalní útvar nacházející se na vrchu jižně od přehrady Lipno nad Vltavou. Svůj název dostal podle podoby vrcholového balvanu, jehož tvar nápadně připomíná kopyto.