Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Staroměstská mostecká věž patřila k nejkrásnějším gotickým věžím v Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Staroměstská mostecká věž pocházející z doby vlády Karla IV. patřila k nejkrásnějším gotickým věžím té doby v Evropě. Stavitelem věže i její sochařské výzdoby byl významný český architekt Petr Parléř, který se již podílel na stavbě Karlova mostu i Svatovítského chrámu na Pražském hradě.

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž stojí na prvním pilíři Karlova mostu. Sloužila jako součást Staroměstského opevnění, ale měla i reprezentační význam, o čemž svědčí její výzdoba. Ze strany od Pražského hradu byla původní výzdoba dosti poničena švédskými vojsky při dobývání Starého města v roce 1648. Tuto událost připomíná zlacená pamětní deska umístěná na zdi věže od Jana Křtitele Spinettiho.

  Staroměstská mostecká věž

  Bohatší výzdoba je ze strany od Křížovnického náměstí. Nad průjezdem jsou seřazeny vedle sebe znaky zemí říše Karla IV. i s původním městským znakem Starého Města pražského.

  Staroměstská mostecká věž

  Je tam vyobrazen i motiv ledňáčka v závoji, což je symbol jeho syna Václava.

  Staroměstská mostecká věž

  V prvním patře věže je umístěna trojice soch znázorňující české panovníky Karla IV, jeho následovníka Václava IV a třetí sochou je patron mostu sv.Vít.

  Staroměstská mostecká věž

  Další zemští patroni sv.Zikmund a sv.Vojtěch s plastikou lva u nohou, shlížejí ještě z  vyššího patra věže.

  Staroměstská mostecká věž

  Průjezd věže byl součástí královské cesty, po které přijížděli budoucí panovníci ke své korunovaci na Pražský hrad. Vnitřek průjezdu má síťovou klenbu, jež má místo klasického svorníku českou korunu. Na jeho zdech vynikají gotické malby, obnovené v letech 1877 a 1878 malířem Petrem Maixnerem.   

  Staroměstská mostecká věž  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž je stavbou s mnoha skrytými a tajemnými symboly spočívající nejen v uspořádání, počtu nebo umístění jednotlivých soch a dalších prvků, ale i s věcmi souvisejících s astrologií.

  Staroměstská mostecká věž

  Například na boku věže nechal stavitel Petr Parléř umístit latinské magické zaklínadlo SIGNA TESIGNA TEMERE METANGISETANGIS (Pamatuj, pamatuj a střez se, dotkneš-li se mě, zahyneš), které se dá číst obou stran a má od věže odhánět zlé démony.

  Určitou symboliku představuje i členění věže na čtyři zóny. První z nich představuje sféru pozemskou. Druhá měsíční sféra je vyzdobená 28 kraby, symbolizující 28 dní oběhu měsíce. Třetí sféra je sluneční, a představuje královskou a císařskou moc. Poslední hvězdná sféra je symbolizovaná sochami svatých.

  Staroměstská mostecká věž

  Na Staroměstskou věž vede 138 schodů. Jejich současná podoba je výsledkem velké rekonstrukce interiéru věže  z 19.století, provedená českým restaurátorem Josefem Mockerem. Krásné novogotické trámové stropy doplňují v horním poschodí namalované znaky koruny české a pražských měst.

  Staroměstská mostecká věž

   Na vrcholu schodiště na ochozu věže je umístěn Klíčník či Věžník, jak je lidově nazývána jedna z nejzáhadnějších gotických soch v Praze.  Z vyhlídkového ochozu se pak otevírají nádherné výhledy na panorama Pražského hradu, Karlova mostu a Starého Města.

  Staroměstská mostecká věž

  Staroměstská mostecká věž je zakončena břidlicovou střechou, která však byla původně z leštěného zlatého plechu, stejně jako části soch či střecha katedrály, což bylo typické vyjádření ukázky panovnické moci Karla IV.   

  Staroměstská mostecká věž

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Petrská věž (zvonice)

  Petrská věž (zvonice)

  Pozdně gotická Petrská věž byla postavena jako samostatná chrámová zvonice při kostelu sv.Petra.

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Arcibiskupský palác, Hradčany

  Bíle zářící třípatrový Arcibiskupský palác patří k nejvýznamnějším pozdně barokním stavbám v Praze.

  Kobyliská střelnice

  Kobyliská střelnice

  Kobyliská střelnice je volně přístupný památník protifašistického odboje, nacházející se na severu Prahy ve čtvrti Kobylisy.

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Po stopách Svatopluka Čecha - Letenská zastavení

  Při výletu do Prahy (vycházce) si projdeme místa spojená s životem Svatopluka Čecha a nesoucí jeho jméno. Navštívíme místa plná zeleně a klidu (Letenské sady, Stromovka) a prohlédneme si krásy secese i funkcionalismu. Začneme na Letné.

  Podskalská celnice na Výtoni

  Podskalská celnice na Výtoni

  Podskalská celnice na Výtoni slouží dnes jako muzeum připomínající původní oblast Podskalí a těžkou práci tehdejších vorařů.