Křížová cesta ve Valči

Křížová cesta ve Valči

Kategorie

Ostatní

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Podbořany

Nadmořská výška

565 m n. m.

Popis

Křížová cesta ve Valši na Karlovarsku vede od kostela Nejsvětější Trojice, který stojí jižně od zámeckého areálu, na vrch Kalvárie.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Valečská křížová cesta vznikla v první polovině 18. století. Dne 15. září 1741 byla vysvěcena. Zhotovit ji patrně nechal Jan Ferdinand Kager hrabě z Globenu. Celá křížová cesta byla obnovena v letech 2016 – 2017.

  Křížová cesta ve Valči

  Křížovou cestu tvoří čtrnáct zastavení rozmístěných v pravidelných intervalech podél pravé strany silnice na Karlovy Vary a dále při bývalé polní cestě na vrch Kalvárie. Zastavení mají nízké hranolové pískovcové podstavce s horní zúženou profilovanou hlavicí, stěny podstavců jsou zdobeny jednoduchými plochými obdélnými reliéfními rámci a na vrcholech podstavců jsou osazeny dřevěné kříže.

  Křížová cesta ve Valči

  Na vrchu stála kamenná kalvárie, jejíž dílo je připisováno sochaři Antonínu Braunovi, synovci Matyáše Bernarda Brauna, s nímž předtím pracoval na sochách v zámeckém parku a na výzdobě sloupu Nejsvětější Trojice. Z původního sousoší čtyř soch kalvárie se nedochoval Kristus na kříži, ale jen tři sochy truchlících, které stály pod ním. Kříž je obklopen kopiemi originálů soch představující Pannu Marii, sv. Jana Evangelistu a Máří Magdalénu. Originály těchto soch jsou v posledních letech instalovány v chodbě přízemí zámku ve Valči.

  Křížová cesta ve Valči

  Křížová cesta ve Valči

  Z vrchu Kalvárie od kalvárie je pěkný výhled na městečko Valeč na zámek Valeč a na kostel Nejsvětější Trojice.

  Křížová cesta ve Valči

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zřícenina tvrze Šumná

  Zřícenina tvrze Šumná

  Na úpatí vrchu Šumná (nebo také Šumburk) nad městem Klášterec nad Ohří se nacházejí zříceniny dříve panského sídla. Původně to byl poplužní dvůr Schönburg, později přestavěný na barokní tvrz Šumná.

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Podkrušnohoří - Horní hrad (Hauenštejn)

  Hauenštejn nebo také Horní hrad stojí na úbočí Krušných hor nad stejnojmennou osadou nedaleko obce Stráž nad Ohří na úpatí Krušných hor. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka České republiky.

  Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem

  Masarykova zdymadla v Ústí nad Labem

  Zdymadlo Střekov v Ústí nad Labem, známé spíše jako Masarykova zdymadla, stojí na řece Labi přímo pod hradem Střekov. Zdymadlo je chráněno jako technická památka.

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Flájská přehrad byl postavena na Flájském potoce na území bývalé obce Fláje. Jde o unikátní pilířovou přehradu, jedinou svého druhu v České republice. Za ní vznikla údolní nádrž zásobující pitnou vodou celé území Mostecka.

  rozhledna na Vlčí hoře

  rozhledna na Vlčí hoře

  Rozhledna na Vlčí hoře se nachází v krušnohorských lesích nad severočeským městem Osek.