Telč

Telč

Kategorie

Města a obce

Oblast

Českomoravská vrchovina a Žďárské vrchy

Nejbližší město

Telč

Nadmořská výška

514 m n. m.

Popis

Telč je významné město v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Nachází se cca 25 km jihozápadně od Jihlavy. Ve městě žije přibližně 5300 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznam UNESCO.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Podle místní pověsti bylo město založeno již v roce 1099. Avšak první písemná zmínka o městě pochází až z roku 1315. V roce 1339 získal Telč do svého vlastnictví Oldřich III. z Hradce, který pocházel z rodu Vítkovců. Právě jeho rod pak významně přispěl k rozvoji Telče. Vybudoval zdejší hrad a kostel, město opevnil a postavil gotické domy kolem tržiště. V roce 1386 zničil požár západní polovinu náměstí i s kostelem a radnicí. Další pohroma přišla v roce 1423, kdy dobyli město husité.

  Telč

  V polovině 16. století získal zdejší panství Zachariáš z Hradce a Telči nastala nová doba rozkvětu. Později se zde střídali majitelé. V 18. století nastal vzestup měšťanského stavu. Významným pro město se stal rok 1898, kdy byla postavena železnice z Jihlavy a přes Slavonice prodloužena až do Rakouska.

  Telč

  Historické jádro města (tzv. Vnitřní město), které je obklopeno třemi rybníky – Štěpnickým, Ulickým a Staroměstským, je městskou památkovou rezervací a je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Pozornost si zaslouží především náměstí Zachariáše z Hradce s množstvím historických domů.

  Telč

  Mezi dominanty města patří zejména zámek a dále sakrální stavby, jejichž věže ční nad okolní zástavbou. Další dominantní výškovou stavbou je ocelová telekomunikační věž na vrchu Oslednice nad městem, sloužící jako rozhledna (viz výlet: tramp2 06.09.2021).

  Telč

  Zajímavostí je ve městě tolik, že za jeden den se nedají všechny stihnout. Budu se jim proto věnovat postupně v samostatných výletech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Roštejn

  Hrad Roštejn

  Hrad Roštejn je pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu (677 m n. m.) v katastru obce Doupě v okrese Jihlava v kraji Vysočina. Hrad je veřejnosti přístupný. Jeho součástí je věž, nyní sloužící jako vyhlídková.

  Borecká skalka

  Borecká skalka

  Zatopený lom s významnou hadcovou květenou nedaleko Golčova Jeníkova.

  hrad Orlík u Humpolce

  hrad Orlík u Humpolce

  Na zalesněném kopci nad městem Humpolec se ukrývá zřícenina hradu Orlík.

  Přírodní památka rašeliniště u Vintířova

  Přírodní památka rašeliniště u Vintířova

  Rašeliniště u Vintířova se nachází nedaleko Pacova v okrese Pelhřimov.

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  220. let sklárny Tasice, Národní kulturní památky

  Dne 1. a 2. října 2016 se koná ve sklárně Tasice akce při příležitosti 220. výročí založení sklárny.