Valeč – pivovarské sklepy

Valeč – pivovarské sklepy

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Podbořany

Nadmořská výška

575 m n. m.

Popis

Pivovarské sklepy se nacházejí na rozsáhlém pozemku, jenž je součástí parku náležejícího k zámku ve Valči v Karlovarském kraji, cca 30 km jihovýchodně od Karlových Varů. Sklepy jsou vyhlášenou přírodní památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Valeč je městečko na jižním úpatí Doupovských hor. Nad městečkem stojí zámek (viz výlet tramp2 13.07.2021) obklopený rozlehlým parkem (viz výlet: tramp2 10.09.2021). Součástí zámeckého parku jsou kromě jiných zajímavostí právě i pivovarské sklepy.

  Valeč – pivovarské sklepy 

  Na zalesněném návrší, cca 300 m severně od centra parku, patrně někdy v 15. století byly vybudovány podzemní chodby, které později sloužily zámeckému pivovaru. Po ukončení jeho provozu v roce 1931 přestaly být využívány. Od 20. prosince 2016 jsou přírodní památkou, kterou vyhlásil Krajský úřad Karlovarského kraje. Do sklepů vedou celkem tři vchody.

  Valeč – pivovarské sklepy 

  Území sklepů je rozděleno do tří oddělených lokalit, obklopených vyhlášeným ochranným pásmem s rozlohou 5,24 hektaru. Vchody do podzemí jsou v zámeckém parku asi 300 metrů severozápadně od budovy zámku. Podzemní prostory nejsou volně přístupné a jednotlivé vstupy jsou opatřeny mřížemi, které umožňují dobrý průlet netopýrům. Přírodní památka Valečské sklepy je chráněným zimovištěm údajně 12 druhů netopýrů.

  Valeč – pivovarské sklepy

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Chlumec a napoleonská bojiště roku 1813 v jeho okolí

  Chlumec a napoleonská bojiště roku 1813 v jeho okolí

  Chlumec je město v podhůří Krušných hor, necelých 10 km severozápadně od centra Ústí nad Labem, Žije v něm téměř 4 500 obyvatel. Město a jeho okolí má zajímavou historii.

  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Kostel sv. Jakuba Většího ve Škrli

  Řada sakrálních památek se řadí mezi nejstarší stavby na našem území. Jedna z nich stojí v malé vesničce Škrle v okrese Chomutov, na rozhraní okresů Chomutov, Most a Louny. Dominantou obce je kostel sv. Jakuba Většího ze 14. století.

  Socha a vyhlídka na Úhošti

  Socha a vyhlídka na Úhošti

  Jak už je uvedeno v popisu výletu – tramp2 ze dne 30.05.2020, Úhošť je tabulová hora, na jejíž plošině je možno spatřit mnoho zajímavostí, zejména přírodních. Jsou zde však i zajímavosti vytvořené lidskou rukou.

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Smírčí kříže u staré cesty z Lokte do Starého Sedla

  Další smírčí kříže jsou k vidění na Sokolovsku v Karlovarském kraji. Tři kříže stojí v lesíku poblíž lokality U Hájovny při cestě z Lokte do Starého Sedla.