Kovové rechle na Malši

Kovové rechle na Malši

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

České Budějovice

Nadmořská výška

410 m n. m.

Popis

Kovové rechle s kovovou lávkou přes řeku Malši se nacházejí v obci Plav, cca 6 km jižně od Českých Budějovic v Jihočeském kraji. Přes lávku rechlí vede zeleně značená turistická trasa.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Rechle (podle německého slova der Rechen – hrábě) jsou zařízení pro zachytávání plaveného dřeva po řece. Velmi známé jsou rechle popsané již dříve na tomto portálu. Jde o rechle dřevěné, chráněné jako technické památky. Jedny se nacházejí na řece Vltavě v Českém Krumlově, resp. v jeho jižní městské části Nové Spolí. Druhé jsou k vidění na řece Vydře poblíž Modravy. Nad rechlemi bývá instalována lávka, v Novém Spolí dokonce krytá. Další rechle s krytou lávkou stojí na řece Vltavě u Lenory. Plavské kovové rechle jsou však jediné svého druhu v naší zemi.

  Kovové rechle na Malši 

  Předmětem popisu tohoto výletu jsou rechle konstrukčně odlišné, jsou totiž kovové. Plavské rechle byly postaveny v roce 1895-1896 inženýrem Augustinem Procházkou. Jak již uvedeno, rechle jsou stavidla, která se používala k zachycení plaveného dřeva při voroplavbě. Tyto rechle byly vybudovány v souvislosti s plavením dřeva z Novohradských hor až do Českých Budějovic.  

  Kovové rechle na Malši
  Pravé pole rechlí je opatřeno pohyblivými železnými česlemi. Jejich jednotlivé části jsou spouštěny řetězy pomocí ručních vrátků, osazených na nosníku lávky. Vrátky s kónickými bubny a převodem ozubenými koly jsou ovládány klikami. Jakým zařízením bylo osazeno levé pole rechlí a jak bylo využíváno, není známo.Zdrž na plavení dřeva s lávkou pro pěší je situována v zákrutě řeky Malše východně od obce Plav. Nosnou konstrukci tvoří tři pilíře. Pravobřežní pilíř tvoří zčásti upravená přírodní skála, levobřežní a střední je vyzděn z řádkového zdiva z pravidelných objemných kvádrů dvou šířek s hrubě pemrlovaným povrchem.  Pilíře jsou přeloženy železnou lávkou, jejíž nosnou část tvoří dva nýtované železné nosníky tvaru I výšky 65 cm, diagonálně ztužené, k nimž jsou v horní části přinýtovány příčné nosníky.

  Kovové rechle na Malši

  Lávka je přístupná od obce Plav pěšinou při úpatí skály, z druhé, východní strany kamenným schodištěm vloženým do vnější strany pobřežního pilíře.

  Kovové rechle na Malši 

  Celý objekt byl v roce 2007 prohlášen kulturní památkou České republiky.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kostel sv. Alžběty v Blažejově

  Kostel sv. Alžběty v Blažejově

  Blažejov je malá obec v jihočeském kraji, necelých cca 5 km východně od okresního města Jindřichova Hradce. Dominantní stavbou této obce je kostel sv. Alžběty.

  Město Sedlice

  Město Sedlice

  Město Sedlice se nachází v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Městem prochází hlavní silniční tah Plzeň – České Budějovice. V části města byla v roce 2003 vyhlášena městská památková zóna.

  Stará Hlína – kamenný inundační most

  Stará Hlína – kamenný inundační most

  Stará Hlína je obec nacházející se v jihočeském kraji, cca 5 km severovýchodně od Třeboně. Na území obce stojí zajímavý kamenný inundační most.

  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Prácheň – kostel sv. Klimenta

  Na návrší Prácheň u Horažďovic bývalo kdysi hradiště, z něhož zbyly pouze valy. Z rozhlehlého pozdějšího hradu zůstala pouze zřícenina. Avšak kostel ze 13. století na místě stojí dodnes.

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Pozůstatky koněspřežky poblíž Velešína

  Jedním z míst, kde lze spatřit pozůstatky koněspřežky z Lince do Českých Budějovic je nedaleko Velešína u osady Holkov. Nachází se zde zachovalý násep a mostek s dřevěnými kolejnicemi.