Jezero Most

Jezero Most

Kategorie

Lázně, welness, aquaparky

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Most

Nadmořská výška

199 m n. m.

Popis

Jezero Most se rozkládá severně od nynějšího města Mostu v lokalitě, kde dříve stávalo městské centrum tehdejšího královského města před tím, než ustoupilo hnědouhelnému lomu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jezero vzniklo na místě bývalého povrchového Dolu Ležáky, který sloužil od 70. let 20. století do 31. srpna 1999 k dobývání hnědého uhlí. Předtím byl hnědouhelný lom Ležáky otevřen v místě, kde stávalo městské centrum významného historického města pod Hněvínem. Z původního centra města tak v místě zůstal jen tvz. Špitál (několik budov bývalé mostecké nemocnice vč. kostela sv. Ducha) na okraji města při silnici vedoucí z Mostu do Prahy. Sem byl v roce 1994 po kolejové dráze přestěhován i kostel Nanebevzetí Panny Marie.

  Jezero Most 

  Po skončení těžby bylo přistoupeno k revitalizaci území dotčeného těžbou hnědého uhlí, kterou zajišťoval státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem s.p. a vytěžený lom byl postupně plněn vodou přiváděnou od Nechranic z řeky Ohře. Původní záměr v roce 2002 sice počítal s napouštěním z řeky Bíliny, ale po přezkoumání hygienická služby zakázala tuto variantu z důvodu vysokého znečištění vody v řece. V sobotu 12. září 2020 bylo jezero oficiálně zpřístupněno veřejnosti.

  Jezero Most 

  Jezero má rozlohu 311 ha, délku 2,5 km a šířku 1,5 km. Hladina je v nadmořské výšce 199 m. Maximální hloubka činí 71 m a při průměrné hloubce 22 m má objem 69,8 milionů m3.

  Jezero Most 

  Současně s napouštěním vznikajícího jezera byly prováděny terénní úpravy. U jezera tak vznikla pláž, sociální zázemí s restaurací, plovoucí mola a přístaviště plavidel, kolem jezera byla vybudována řada stezek a cyklostezek. Jezero je prakticky možné objet motorovými vozidly po vybudovaných silnicích.

  Jezero Most 

  Od jezera je pěkný výhled na vrchy Hněvín a Špičák a nynější město Most, od západního břehu na vrchy Českého středohoří – Zlatník, Želenický vrch, Bořeň, Kaňkov, ale třeba i vzdálenější, např. Milešovku, severozápadním směrem chemické závody Chemopetrol, severním Litvínov. Na jezero je pěkný výhled z rozhledny na Hněvíně a z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ze Špičáku je výhled horší vzhledem ke vzrostlým stromům na západním úbočí hory.

  Jezero Most 

  A proč právě ten název jezera? O oficiálním názvu jezera rozhodli zastupitelé 24. září 2020. Navázali tak na oblíbený pracovní název vodní plochy dohodnutý mezi Palivovým kombinátem Ústí a statutárním městem Most na začátku 21. století a zveřejněný 24. října 2008 při zahájení napouštění jezera. Dalším důvodem pro toto pojmenování bylo uctění památky královského města Mostu, které bylo zbouráno kvůli těžbě hnědého uhlí.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Krušné hory - přehrada Fláje

  Krušné hory - přehrada Fláje

  Flájská přehrad byl postavena na Flájském potoce na území bývalé obce Fláje. Jde o unikátní pilířovou přehradu, jedinou svého druhu v České republice. Za ní vznikla údolní nádrž zásobující pitnou vodou celé území Mostecka.

  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Sakrální stavby na Mědníku a Měděnci

  Na Mědníku se nacházejí dvě sakrální stavby. Jde o zajímavé kaple, z nichž jedna je na vrcholu a druhá na jižním úbočí. V městečku Měděnec se nachází katolický kostel, jenž je kulturní památkou.

  Perštejn – pomník zaniklých obcí

  Perštejn – pomník zaniklých obcí

  Obec Perštejn v okrese Chomutov na západním okraji Ústeckého kraje. Kolem obce vede silnice I. Třídy č. 13 označovaná též jako E442. Na jižním okraji obce se nachází uvedený pomník.

  rozhledna na Vlčí hoře

  rozhledna na Vlčí hoře

  Rozhledna na Vlčí hoře se nachází v krušnohorských lesích nad severočeským městem Osek.

  Klínovec – vyhlídková věž

  Klínovec – vyhlídková věž

  Na Klínovci kromě dominantní věže televizního vysílače stojí rovněž momentálně nefunkční hotel s nedávno rekonstruovanou vyhlídkovou věží. Z této rozhledny je báječný kruhový výhled.