Zámek Žinkovy

Zámek Žinkovy

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Nepomuk

Nadmořská výška

460 m n. m.

Popis

Zámek Žinkovy stojí na břehu Žinkovského rybníka u městečka Žinkovy v Plzeňském kraji v okrese Plzeň – jih.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Městys Žinkovy se nachází cca 5 km západně od Nepomuka. Na břehu Žinkovského rybníka stojí romantický zámek. Je obklopen rozlehlým parkem na břehu rybníka zvaného Labuť.

  Zámek je vzdálen cca 1,5 km od centra městyse Žinkovy.

  Zámek Žinkovy 

  Rozsáhlý romantický pseudoslohový zámek, jehož nynější podoba vznikla přestavbou zbytků vodní tvrze a staršího barokního zámku. Starší zámek vznikl v 15. století přestavbou původní tvrze ze 12. století. Objekt postupně vlastnili páni z Klenové, páni z Vrtby, Lobkowiczové, Harrachové.

  Zámek Žinkovy

  V 18. století byl hrad za Jana Františka ze Steinau přestavěn v barokním slohu a další úpravy prováděli páni v Vrtby, kterým patřil až do roku 1830. Dále se jako majitelé vystřídali přes Lobkowicze a Harrachy až po architekta rytíře Karla Wesselého, který zámek v roce 1887 přestavěl do pseudorenesanční podoby. Tuto přestavbu provedli vídenští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Poznámka: několik významných staveb těchto architektů můžeme obdivovat například v Karlových Varech.  

  Zámek Žinkovy

  Dalším vlastníkem zámku byl Jeroným Colloredo-Mansfeld.  V roce 1916 zakoupil zámek průmyslník Karel Škoda. Po druhé světové válce byl zámek zestátněn a od roku 1950 sloužil jako rekreační zařízení ROH. Roku 1999 zámek zakoupila společnost Crown Estates. V roce 2008 byla zahájena jeho rekonstrukce a přestavba na kongresové centrum. V současnosti zámek slouží jako kongresový a hotelový komplex se zázemím pro rekreaci. Podle posledních informací je nyní zámek nabízen k odprodeji.

  Zámek Žinkovy

  Zámek je v současné době pro veřejnost nepřístupný a jak je zabezpečen proti vstupu byť do zámeckého parku, o tom svědčí fotografie v albu. Zámek je tedy možno částečně prohlížet pře kované oplocení nebo zpovzdálí přes hladinu rybníka. Parkovat je možno u nedaleké základní a mateřské školy a v případě varianty pohledu za zámek přes rybník pak u křižovatky silnic ze Žinkov směrem na Klatovy a na Neurazy (to, pak následuje cca 800 m chůze).

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Chebský hrad a jeho okolí

  Chebský hrad a jeho okolí

  Chebský hrad se nachází v severní části historického centra města Chebu, vysoko nad řekou Ohří. Je veřejnosti přístupný. Mezi jeho nejzajímavější části patří kromě věže dvoupatrová kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly.

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch

  Ovčí vrch s kaplí a památníkem připomínající krvavou selskou vzpouru v roce 1680.

  Andělská Hora

  Andělská Hora

  Romantická zřícenina Andělská Hora dominuje svojí polohou nad okolní krajinou Karlovarska.

  Mozartův park v Karlových Varech

  Mozartův park v Karlových Varech

  Mozartův park s náhrobními kameny významných osobností z 18 a 19. století.

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.