Město Třešť

Město Třešť

Kategorie

Města a obce

Oblast

Českomoravská vrchovina a Žďárské vrchy

Nejbližší město

Nadmořská výška

545 m n. m.

Popis

Třešť - město, nacházející se na západě Moravy, ve střední části Kraje Vysočina, cca 15 km jihojihozápadně od krajského a současně okresního města Jihlavy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Počátky města, v němž žije přibližně 5 500 obyvatel, sahají až do 13. století. První písemná zmínka pochází z roku 1349. Třešť je dnes známá především díky tradici řezbářství a svým betlémům. Historické jádro je vyhlášeno městskou památkovou zónou.

  Město Třešť

  Ve městě se rozvíjela řemesla a vzkvétaly cechy. Roku 1753 žilo v Třešti 187 řemeslnických mistrů a 19 tovaryšů. Z nich bylo téměř 100 soukeníků. V 19. století vznikají v Třešti továrny na výrobu sukna, nábytku (zvláště vyřezávané hodinové skříně dodávané do celé Evropy) a sirek, později vznikl průmysl oděvnický a strojírenský.

  Město Třešť

  U zrodu průmyslu stáli místní židovští podnikatelé. Židovská komunita vznikala v Třešti brzo, neboť ve 2. pol. 13. století je zmiňován rabín Jakub z Třeště. Kolem roku 1845 žilo zde 621 Židů, jejich počet postupně klesal, až roku 1929 žilo v Třešti pouze 38 židovských obyvatel, kteří se stali obětí holocaustu. Židovskou komunitu připomíná synagoga v empírovém slohu znovu postavená po požáru 1824 a židovský hřbitov.

  Město Třešť 

  Mezi další památky města patří zejména zámek, gotický farní kostel sv. Martina, filiální chrám sv. Kateřiny, Kozí plácek, rodný dům a sídlo nadace J. A. Schumpetera, jednoho z nejvýznamnějších ekonomů 20. století, prvního rakouského ministra financí (v objektu je dnes muzeum betlémů), litinová socha egyptské bohyně Isis na náměstí Svobody a trojúhelníkové náměstí T. G. Masaryka, které má v ploše instalovány sluneční hodiny. Svoji dřevěnou sochu zde má i Pan Tau, na počest filmového představitele této pohádkové postavy Otto Šimánka, patřícího mezi osobnosti města.

  Město Třešť 

  Některé zajímavé objekty města budou později uvedeny v samostatných výletech.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Přírodní rezervace V jedlí

  Přírodní rezervace V jedlí

  Přírodní rezervace, kde z jara kvete chráněná Sněženka podsněžník

  Rozhledna Oslednice

  Rozhledna Oslednice

  Několik set metrů jihovýchodně od centra historického města Telč na vrchu zvaném Oslednice stojí stejnojmenná kovová rozhledna.

  hrad Chřenovice

  hrad Chřenovice

  Nad soutokem říčky Jestřebnice se Sázavou, severozápadně od obce Ledeč nad Sázavou, se nachází zřícenina hradu Chřenovice.

  Borecká skalka

  Borecká skalka

  Zatopený lom s významnou hadcovou květenou nedaleko Golčova Jeníkova.

  Město Brtnice

  Město Brtnice

  Malé město s neuvěřitelně velkým počtem památek. To je Brtnice – město v kraji Vysočina, cca 12 km jižně od krajského města Jihlavy.