Kamenný most v Mirovicích

Kamenný most v Mirovicích

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Mirovice

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Mirovice jsou menší město nacházející se na severním okraji okresu Písek v jihočeském kraji. Kromě toho, že městské centrum je vyhlášenou městskou památkovou zónou, stojí na území města zajímavá památka – kamenný inundační most.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kamenný klenutý most se nachází na jihozápadním okraji Mirovic, nedaleko kostela sv. Klimenta. Most přemosťuje říčku Skalici a vedl přes záplavové území až do dnešní městské části Zámostí.

  Kamenný most v Mirovicích

  Jde o kamenný inundační most s horní mostovkou a o čtyřech obloucích, které dosedají na mohutné pilíře. Oblouky kleneb a pilíře jsou obloženy kamennými kvádry. Vozovka s chodníky má živičný povrch, který je místy poškozený. Zábradlí je sloupkové, betonové, které bylo na mostě zbudováno při jeho rekonstrukci v roce 1924. Současná délka mostu je přibližně 50 metru, šířka 8 metrů.

  Kamenný most v Mirovicích

  Stavba mostu započala roku 1870 a prováděl ji místní stavitel Stanislav Táborský. Most byl užíván od roku 1876. Většími opravami prošel most roku 1924, kdy získal železobetonové zábradlí a novou kamennou dlažbu. Při stavbě nové silnice v 80. letech 20. století byla jižní část mostu zbourána. Po postavení nové silnice přestala přes most jezdit automobilová doprava a most začal sloužit pouze pro pěší. V současné době nemá identifikační číslo, neboť jeho původní číslo 19-024 bylo omylem přiřazeno novému mostu postavenému r. 1988.

  Kamenný most v Mirovicích

  Inundační most je velmi hodnotným a autenticky dochovaným příkladem dopravní technické stavby z konce 19. stol. Jde o most s horní mostovkou a o čtyřech obloucích, které dosedají na mohutné pilíře. Most se nedochoval v úplnosti, jeho jižní část zanikla.

  Kamenný most v Mirovicích

  Nad mapou jsem se zabýval otázkou, proč je most uváděn jako inundační (záplavový), ačkoliv tomu jeho délka na první pohled neodpovídá. Jsou totiž známé lokality, kde stojí mnohaobloukové inundační mosty (např. u Loun, u Postoloprt nebo u Staré Hlíny poblíž Třeboně). Je tomu tak pravděpodobně proto, že meandr řeky Skalice obklopují níže položené pozemky, které jsou v případě povodní ohroženy množstvím rozlévající se vody a tím by byl znemožněn či značně ztížen přístup do města od jihu.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Dačice – věž u kostela sv. Vavřince

  Dačice – věž u kostela sv. Vavřince

  Vyhlídková věž náleží ke kostelu sv. Vavřince, který se nachází v historickém centru Dačic, nedaleko zámku.

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  České Budějovice – katedrála sv. Mikuláše

  Katedrální kostel svatého Mikuláše stojí na rohu ulic Kanovnická a U Černé věže poblíž náměstí Přemysla Otakara II. Hned vedle kostela v severním směru stojí na dálku viditelná Černá věž..

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada

  Soběnovská přehrada (někdy také uváděná jako „Černá“) je nejstarší funkční vodní přehradou v jižních Čechách. Stojí na toku říčky Černé u Soběnova, cca 8 km východně od jihočeského města Kaplice, a to od roku 1925.

  Město Sedlice

  Město Sedlice

  Město Sedlice se nachází v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Městem prochází hlavní silniční tah Plzeň – České Budějovice. V části města byla v roce 2003 vyhlášena městská památková zóna.

  Stará Hlína – kamenný inundační most

  Stará Hlína – kamenný inundační most

  Stará Hlína je obec nacházející se v jihočeském kraji, cca 5 km severovýchodně od Třeboně. Na území obce stojí zajímavý kamenný inundační most.