Stará Hlína – kamenný inundační most

Stará Hlína – kamenný inundační most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Třeboň

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Stará Hlína je obec nacházející se v jihočeském kraji, cca 5 km severovýchodně od Třeboně. Na území obce stojí zajímavý kamenný inundační most.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vysvětlení funkce mostu: Inundační most je stavba, která slouží jako preventivní ochrana cesty před povodní. Pokud vede cesta v místě, kam se při povodni dostává voda (tzv. pásmo inundace – může jít například o proláklinu blízko řeky), mohla by být taková komunikace při povodni zatopena a proto nesjízdná. V takovém místě lze postavit most, který se při normálním stavu vody jeví jako zbytečný. V případě povodně však zůstane most i cesta nad vzdutou hladinou. (poznámka: převzato z Wikipedie)

  Stará Hlína – kamenný inundační most 

  Když jsem porovnal tento inundační most s kamenným mostem u Nové Hlíny, jeví se mi, že v případě obou mostů šlo vlastně o jednu stavbu. K tomu připomínám, že dle záznamů nechal v roce 1781 postavit kamenný inundační přes záplavové území ramene rybníku Rožmberk krumlovský vévoda, kníže Jan Schwarzenberg. Původní cesta spojující Novou Hlínu a Starou

  Hlínu byla přerušena stavbou nové silnice a nového mostu, z nějž jsem pořídil některé fotky starého inundačního mostu. Přerušení původní cesty novou silnicí 1/34 je ostatně vidět i na mapce v albu.

  Stará Hlína – kamenný inundační most 

  Pod inundačním mostem protéká řeka Lužnice, která o cca 2 km dále ústí do rybníka Rožmberka.

  Stará Hlína – kamenný inundační most 

  Na břehu Lužnice nedaleko mostu sleduje proplouvající vodáky mladá rodinka s dětmi, je to ale jen maketa.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Český Krumlov – Městský park

  Český Krumlov – Městský park

  Městský park se nachází v blízkosti historického jádra Městské památkové rezervace Český Krumlov (MPR) na předměstí Plešivec na území tzv. 3. meandru řeky Vltavy (já jsem sice napočítal 4), ale to je jedno, je vyznačen na mapě.

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Kostel sv. Šimona a Judy v obci Brloh

  Jihočeská obec Brloh (cca 1000 obyvatel) se nachází v okrese Český Krumlov, a to přibližně 15 km severozápadně od Českého Krumlova a 19 km západojihozápadně do Českých Budějovic. Dominantou obce je kostel sv. Šimona a Judy.

  hrad Dobronice

  hrad Dobronice

  Dnes již zřícenina hradu Dobronice se nachází nedaleko jihočeského Tábora v obci Dobronice u Bechyně.

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Masné Krámy v Českých Budějovicích

  Vyhlášená restaurace Masné krámy je jedním ze symbolů Českých Budějovic. Nachází se v historickém centru města nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.

  Město Písek

  Město Písek

  Písek je se svými 29 880 obyvateli 3. největší město v Jihočeském kraji (co do počtu obyvatel na 37. místě v České republice). Rozkládá se na řece Otavě. Jeho historické centrum Vnitřní město je městskou památkovou zónou.