Zbytky hradu Hunderberg

Zbytky hradu Hunderberg

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

686 m n. m.

Popis

Zbytky hradu Hunderberg se nacházejí v městečku Bochov v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. Pravda, z hradu toho mnoho nezbylo, ale jsou odtud pěkné výhledy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Gotický hrad Hungerberg nechali vystavět v 1. polovině 14. století páni z Rýzmburka na Hladovém vrchu na severozápadním okraji města Bochov (německy Buchau).  Funkcí hradu však byla nejen ochrana města, hrad také sloužil jako středisko správy rýzmburských lén. V majetku pánů z Rýzmburka zůstal do roku 1406.

  Zbytky hradu Hunderberg 

  V roce 1412 se bochovského panství zmocnili páni z Plavna, kteří stáli jak proti králi Václavu IV., tak proti husitům. Během husitských válek byl Bochov dobyt husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic, který se roku 1428 zmocnil rovněž Žlutic, Andělské Hory, Ostrova a Chebu. Po bitvě u Lipan v roce 1434 byl zdejší majetek vrácen do rukou původních majitelů.

  Míšeňský purkrabí Jindřich II. z Plavna se angažoval v Zelenohorské jednotě, utvořené proti českému králi Jiřímu z Poděbrad. V roce 1469 byl hrad dobyt královskými vojsky a byl zcela zničen. Již nikdy nebyl obnoven.  Nahrazen byl pozdně gotickým novým hradem  – Hartenštejnem, postaveném na nedalekém osamělém Zámeckém vrchu. Tento hrad byl  modernější,  rozhlehlejší a pevnější.

  Zbytky hradu Hunderberg 

  V červnu roku 2010 byly během archeologického dozoru Krajského muzea Karlovy Vary a Národního památkového ústavu v Lokti v rámci realizace projektu revitalizace Hladového vrchu občanským sdružením Náš region nelezeny zbytky gotické keramiky, datovatelné do 14. a 15. století, a drobné kousky mazanice. Celý prostor bývalého hradu je dnes parkově upraven, na svazích roste les, plocha hradu je zatravněna a porostlá částečně křovinami. Na vrcholu kopce je instalována trojice dřevěných soch od Václava Gataříka z roku 2010, symbolizující příběh svaté rodiny. Název Hladového vrchu údajně souvisí se starou pověstí o hladomorně, která prý bývala na hradě.

  Zbytky hradu Hunderberg 

  Z Hladového vrchu je pěkný výhled na hrad Hartenštejn na nedalekém Zámeckém vrchu.

  Zbytky hradu Hunderberg

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Bouřňák  (Krušné hory)

  Bouřňák (Krušné hory)

  Bouřňák je vrchol nacházející se v Loučenské hornatině v severovýchodní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka.

  Krušné hory – Vlčí kámen

  Krušné hory – Vlčí kámen

  Vlčí kámen je skalnatý blok na úbočí Pramenáče v Krušných horách. Nachází se nad městečkem Hrob v okrese Teplice v Ústeckém kraji. Nejsnadnější přístup k němu je z obce Mikulov vzdálené cca 1,5 km.

  Vrch Špičák (u Mostu)

  Vrch Špičák (u Mostu)

  Špičák je kopec v Českém středohoří - konkrétně Lounském či spíše Bořeňském (podle nejvýraznějšího vrchu) středohoří, dosahující nadmořské výšky 399 m. Nachází se cca 3 km od centra Mostu nad jeho městskou částí Rudolice.

  Karlovy Vary - kamenný most v městské části Sedlec

  Karlovy Vary - kamenný most v městské části Sedlec

  Poblíž karlovarské městské části Sedlec stojí nad železniční tratí zajímavý kamenný most.

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada

  Janovská přehrada (někdy uváděná jako Mostecká) stojí na říčce Loupnici, necelé 2 km severně od Litvínovské čtvrti Janov. Přehradní nádrž je zásobárnou pitné vody pro oblast Mostecka. Samotná přehrada je technickou památkou.