Nová Hlína – kamenný most

Nová Hlína – kamenný most

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Třeboň

Nadmořská výška

440 m n. m.

Popis

Nová Hlína – vesnička, něco málo přes kilometr od Staré Hlíny, přičemž obě jsou městskými součástmi Třeboně – tedy v Jižních Čechách v okrese Jindřichův Hradec. Obě vesnice se mohou pochlubit technickou památkou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Začnu vesnicí první – menší, blíže Třeboni. Vesnička se nachází na břehu rybníka jménem Vítek, v sousedství rybníka Rožmberka, který je největším rybníkem u nás.

  Nová Hlína – kamenný most 

  Novou Hlínu se Starou Hlínou spojovala cesta, jejíž součástí byl kamenný most přes rybník Vítek. Tento kamenný most dosud stojí na svém místě, jen je užívám spíše místními obyvateli nebo turisty, případně cykloturisty. Od roku 1988 byl pro automobilovou dopravu nahrazen novým silničním mostem. Právě z nového mostu je nejlepší výhled na starý kamenný most. Původní cesta dále vedla do Staré Hlíny přes další kamenný inundační most (o něm však někdy příště). Tato cesta však byla při stavbě nového mostu zrušena.

  Nová Hlína – kamenný most 

  Kamenný inundační most přes záplavové území ramene rybníku Rožmberk nechal v roce 1781 postavit krumlovský vévoda, kníže Jan Schwarzenberg. Stavitelem byl Josef Rosenauer, pozdější autor Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Při oddělení rybníku Vítek od rybníku Rožmberk v roce 1879 zůstaly základy mostu trvale zatopeny. Jak již uvedeno, most sloužil až do roku 1988, kdy silnice I/34 byla přeložena na novou souběžnou přeložku s novým mostem, na který je rovněž vzpomenuto ve fotoalbu.

  Nová Hlína – kamenný most 

  Na kamenný most je pěkný výhled i z protějšího břehu rybníka Vítka, kudy vede cyklotrasa zvaná OkoloTřeboně.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vimperk

  Vimperk

  Město Vimperk se rozkládá v podhůří Šumavy v okrese Prachatice v Jihočeském kraji.

  Soběslav – Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla

  Soběslav – Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla

  Soběslav je historické město v Jihočeském kraji, nacházející se cca 15 km jižně od Tábora. Dominantou náměstí v centru města je Městská věž u kostela sv. Petra a Pavla.

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  Strakonický jez

  Strakonický jez

  Horní strakonický jez se na řece Otavě nachází hned pod Strakonickým hradem, prakticky v centru města.

  Státní zámek Kratochvíle

  Státní zámek Kratochvíle

  Renesanční zámek Kratochvíle se nachází cca 2 km od Netolic, města v Jižních Čechách v okrese Prachatice. Je zajímavý zejména svým půdorysem. Zámek je ve vlastnictví státu a je veřejnosti přístupný (po zaplacení vstupného).