Zámek ve Valči

Zámek ve Valči

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Krušné hory a Podkrušnohoří

Nejbližší město

Podbořany

Nadmořská výška

545 m n. m.

Popis

Zámek se nachází v rozsáhlém areálu nad městečkem stejného jména (viz výlet: tramp2 07.07.2021) na východní hranici Karlovarského kraje s krajem Ústeckým. Je chráněn jako kulturní památka a je přístupný veřejnosti.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Prvním panským sídlem ve Valči byla tvrz, jejíž zbytky se dochovaly v zámeckém parku. Později během patnáctého století za Valečských z Doupova byl na místě dnešního zámku postaven hrad. První písemná zmínka o panském sídle pochází až z roku 1526, kdy byla Valeč v majetku Jakuba Kyšperského z Vřesovic. Ačkoliv je v listině uváděn jako zámek, nejspíše šlo o pozdně gotický hrad. Roku 1570 pak panství odkoupil Kryštof Štampach ze Štampachu, jehož syn Václavu nechal zámek v roce 1585 renesančně přestavět.

  Zámek ve Valči 

  Později se na zámku majitelé střídali, posledním šlechtickým majitelem, který v roce 1937 zámek odkoupil, byl doktor Jan Larisch-Mömmich, jemuž byl zámek v roce 1945 na základě Benešových dekretů zkonfiskován. Po druhé světové válce zde přebývali vojenští veteráni, děti z Koreje a od poloviny padesátých let zámek sloužil jako dětský domov. V roce 1976 vyhořel a od roku 1995 na zámku probíhají rekonstrukční práce a zámku se tak vrací jeho dřívější lesk.

  Zámek ve Valči

  Zámek má čtverhranný půdorys, čtyři dvoupatrová křídla postavená kolem obdélného nádvoří. V rozích východního průčelí stojí dvě věže uzavřené mansardovou střechou, fasáda je členěna rizality.  Hlavní vchod do zámku je ze zámeckého parku.

  Zámek ve Valči 

  Budova zámku je přístupná v otevíracích hodinách po celý rok. Prohlídky probíhají volně bez průvodce s tištěným průvodcovským textem. Rekonstrukce interiérů zámku není ještě dokončena, nicméně v budově zámku bývají instalovány různé krátkodobé i střednědobé výstavy, které jsou součástí prohlídky, například v roce 2021 je uvnitř zámku instalována expozice o sopkách v karlovarském regionu.

  Zámek ve Valči 

  V budově bývalé zámecké kovárny bylo v roce 2020 otevřeno lapidárium, které je vybaveno třemi programy volitelné zvukové a světelné kulisy. Je přístupné v otvíracích hodinách zámku.

  Zámek ve Valči

  Bývalá prádelna nese své původní označení, byla však proměněna na kiosek s občerstvením, sociálním zařízením a se zahradním posezením. Stojí v parku nedaleko zámku a slouží i jako pokladna pro prodej vstupenek do zámku. Ve fotoalbu zámku chybí, ale třeba bude zmíněna v některém z pokračujících výletů.

  Zámek ve Valči

  Naopak dům správce zámku veřejnosti přístupný není, slouží správě a obnově zámku, je bydlištěm kastelána a nacházejí se vněm kanceláře Národního památkového ústavu. Rovněž nepřístupná je bývalá kočárovna na hospodářském dvoře.

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Most – vyhlídková věž na Šibeníku

  Most – vyhlídková věž na Šibeníku

  Statutární město Most má další vyhlídkovou věž. Je součástí Funparku Šibeník na stejnojmenném vrchu obklopeném panelovými sídlišti. Otevřena byla před počátkem prázdnin 2019.

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Krušné hory – Nakléřovská výšina

  Zde již končí východní část Krušných hor a začíná Děčínská vrchovina, neboť Nakléřovský průsmyk horský masiv na Krušné hory a Děčínskou vrchovinu. Na jejím západním okraji se nalézá Nakléřovská výšina.

  Lom (u Mostu) – tři památky na jednom místě

  Lom (u Mostu) – tři památky na jednom místě

  Město Lom leží na rozhraní okresů Most a Teplice v Ústeckém kraji, přímo pod svahy Krušných hor, v blízkosti Litvínova. ve městě se nalézají tři historické památky na jednou místě.

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Horní Slavkov – bývalé popraviště

  Nad Horním Slavkovem směrem k osadě Bošířany se nachází kopec, zvaný Šibeniční vrch. Na jeho vrcholu stojí zajímavá kruhová kamenná stavba, která kdysi sloužila jako popraviště.

  Ostrov – město pod Krušnými horami

  Ostrov – město pod Krušnými horami

  Město Ostrov se nachází v Karlovarském kraji, cca 15 km od Karlových Varů v podhůří Krušných hor. Je známé také jako Ostrov nad Ohří - tak se jmenuje železniční stanice na hlavním vlakovém koridoru Karlovy Vary - Chomutov.