Železniční most u Červené

Železniční most u Červené

Kategorie

Technické památky

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Písek

Nadmořská výška

385 m n. m.

Popis

Železniční most přes Vltavu u obce Červená v Jihočeském kraji v okrese Písek byl postaven v letech 1886 -1889. Říká se, že svým věkem i typem konstrukce se železniční most přes vodní nádrž Orlík rovná například Eiffelově věži.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Železniční most přes Vltavu (přes hladinu jezera vodního díla Orlík) u Červené byl vystavěn v letech 1886–1889 jako součást nově otevřené železniční trati Tábor – Ražice. Otevřen byl 20. listopadu 1889. Je 253 metrů dlouhý, 68 metrů vysoký, váží 940 tun a obsahuje 329 000 nýtů. Ve své době byl druhou nejvyšší mostní stavbou v celém Rakousku a zaujal tak hned druhé místo za mostem Trisana v Alpách. Před napuštěním orlické přehrady musely být jeho dva kamenné pilíře zpevněny.

  Železniční most u Červené 

  Zhruba na jaře 2019 se vyskytly názory, že most není v dobrém technickém stavu, kvůli zastaralé ocelové konstrukci nevyhovuje železniční dopravě a měl by být zbourán a nahrazen zcela novým mostem s podobnou konstrukcí jako Žďákovský most (viz výlet  ). Most je údajně pro potřeby železnice kvůli havarijnímu stavu nosné ocelové konstrukce dál nepoužitelný a na základě podrobného statického přepočtu a průzkumu bylo rozhodnuto o jeho likvidaci a výstavbě nového mostu. Ostatně i fotografie v albu svědčí o rozsáhlé korozi ocelové konstrukce mostu. Nová ocelová konstrukce podle současných norem by byla výrazně těžší a toto zvýšené zatížení by neunesla stávající spodní stavba, která by se musela nahradit. Proto byla zvolena stavba nového mostu v jiné poloze, což má být výhodnější i proto, že po dobu jeho výstavby nemusí být železniční provoz omezen.

  Železniční most u Červené 

  Jednou z variant dalšího osudu mostu byla jeho demontáž. Skupina aktivistů však prosazuje zachování mostu jako technické památky a navrhla železniční správě nahradit kolejové těleso cestou pro pěší turistiku a cyklistiku. Na podporu zachování mostu vznikla i petice. Pro zachování původního mostu se rovněž vyjadřují okolní obce, Klub českých turistů, památkáři i Jihočeská centrála cestovního ruchu. Problémem k řešení tedy je otázka budoucí vlastnictví či správy mostu a náklady na jeho budoucí údržbu.

  Železniční most u Červené 

  V roce 1988 byl most zapsán jako kulturní památka. S účinností k 20. říjnu 2016 ministerstvo kultury deklaratorním rozhodnutím prohlásilo, že zápis nebyl platný a tedy most není kulturní památkou.

  Železniční most u Červené

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zámek Hluboká nad Vltavou – zámecká věž a výhledy z ní

  Zámek Hluboká nad Vltavou – zámecká věž a výhledy z ní

  Výlet na zámek Hluboká byl prezentován dne 01.09.2016. Dnes k němu přiřazuji prohlídku zámecké věže a výhled z ní. Věž je vysoká 52 m a na její ochoz vede celkem 245 schodů. A protože se vydařilo počasí, bylo se i na co dívat.

  Holašovice

  Holašovice

  Jihočeská vesnička nacházející se cca 15 km západně od Českých Budějovic. Od roku 1998 je zapsána na seznamu dědictví UNESCO. Jde o zcela zachovaný soubor středověkých usedlostí, které jsou postaveny podél obdélníkové návsi.

  hrad Šelmberk

  hrad Šelmberk

  Hrad Šelmberk nebo také Království Danar se nachází na malé vyvýšenině u Mladé Vožice.

  Zámek Stráž na Nežárkou

  Zámek Stráž na Nežárkou

  Městečko Stráž nad Nežárkou se nachází v Jihočeském kraji v okrese Jindřichův Hradec, mezi okresním městem a Třeboní. Je vzdáleno přibližně 10 km od každého z nich. Kolem města prochází silnice č. I/34 – E551.

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Lipno nad Vltavou – Království lesa

  Království lesa je přírodní hřiště s celou řadou atrakcí pro děti různého věku. Nachází se z větší části v lesním porostu se na úpatí vrchu Kramolína nad Lipnem nad Vltavou. Přístupné je od Lipna nebo od Stezky korunami stromů.